Jste v nájmu a chcete srazit výdaje za energie? Tlačte na pronajímatele

 

Poplatky za energie tvoří až třetinu výdajů za bydlení. Když bydlíte v nájmu, může se jevit zkrocení nenasytné energetické bestie jako nemožné. Přitom stačí donutit majitele, aby změnil dodavatele nebo přepsal energie na vás. Ušetříte tisíce.

 

Pronajímatelé přistupují k platbám za energie dvěma způsoby. Ten průhlednější spočívá v tom, že elektřinu a plyn přepíšou přímo na nájemníka, což je výhodné pro obě strany. Pokud nechá vlastník nemovitosti energie na své jméno, máte sice méně práce s papírováním, ale pravděpodobně zaplatíte víc než kdokoli jiný. Většina majitelů bytů absolutně neřeší, od koho energie odebírají. Nemají motivaci, vždyť nájemník to přece zaplatí.

Z cizího krev neteče

Je překvapující, kolik se neustále objevuje inzerátů na pronájem, kde majitel bytu má energie na sebe. Pronajímatel z částky, kterou mu měsíčně platíte, hradí fond oprav, odvoz odpadků, zálohy za vodné a stočné, ale také účty za elektřinu a plyn. Vy se jako nájemce připravujete kromě peněz i o možnost kontroly. Nezbývá vám nic jiného než mu slepě důvěřovat, že vám poctivě vrátí všechny přeplatky. Zároveň máte nulovou představu o spotřebě. Na konci zúčtovacího období na vás může čekat nemilé překvapení v podobě obřího nedoplatku. Stačí jediné, nechat si přepsat energie na sebe a můžete si svobodně zvolit jiného dodavatele.

Jak přesvědčit pronajímatele

Argumentů najdete celou řadu, protože přepis energií na nájemníka je výhodný nejen pro vás, ale i pro druhou stranu.

  • Vlastník bytu se nemusí obávat, že když se z nájemníka stane neplatič, že by musel kromě nájemného vymáhat ještě dluhy za energie.
  • Určit výši optimálních záloh za služby a energie je hotové umění. Když se to nepodaří, přichází na řadu složité přefakturování přeplatků a nedoplatků. Přepisem energií se tomuto dobrodružství obě strany vyhnou.
  • Když si nájemník platí energie sám, tak ho to motivuje k větší úspoře.
  • Převod energií na nájemníka je snadný a rychlý. Lze ho vyřešit osobně i online.

Má to celé smysl?

Ceny energetických společností se značně liší. Pokud plynem nebo elektřinou topíte a ohříváte vodu, dosahují rozdíly mezi dodavateli i několika tisíc korun za rok. Například velmi oblíbené jsou pronájmy malých bytů a garsonek. V celé řadě z nich se topí elektrickými přímotopy, které patří mezi velmi drahé zdroje tepla. Když pronajímatel nebo vy změníte dodavatele, ušetříte v průměru čtyři tisíce korun. To už jistě stojí za trochu námahy.

Najděte nejlevnějšího dodavatelePorovnat ceny energií

Majitel bytu je proti

Jestli si majitel bytu postavil hlavu a přepsat energie na vás odmítá, ani nechce změnit dodavatele, nikdo vás přece nenutí, abyste v jeho bytě zůstali. Uvědomte si, že se hraje o vaše peníze. To vy platíte nemalý nájem, takže vstřícnost od majitele domu by měla být samozřejmostí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé