Kvůli penězům se Češi hádají méně než Slováci či Poláci

 

Peníze jsou hlavní rozbuškou pro hádky u téměř třetiny českých párů (29 %). Podobně jsou na tom i Slováci (31 %) a Poláci (33 %). U Bulharů se tříská dveřmi a létají talíře ještě častěji, u každé druhé bulharské dvojice. Co dalšího odhalil mezinárodní průzkum?

nosorožci 

„Dvě třetiny Čechů (64 %) se hádají kvůli výdajům, příjmy jsou důvodem sporů v každé osmé domácnosti, čtvrtina hádek pro peníze vzniká kvůli financím obecně, ale také kvůli půjčkám,“ říká k výsledkům průzkumu, který prováděla agentura Ipsos na vzorku 4 tisíc dotázaných, výkonný ředitel společnosti PROFI CREDIT Rudolf Cejnar.

Lidé mají obvykle jasno v tom, na co a kolik si půjčit. Vášnivé debaty ale vedou o tom u koho, na jak dlouho a o výši splátek. Poláci jsou na tom podobně jako my. Na Slovensku se kvůli výdajům hádá zhruba polovina lidí (54 %), v každé šesté domácnosti spolu partneři nemluví kvůli platu.

Češi se hádají kvůli výdajům na jídlo, Poláci kvůli módě

„U čtvrtiny Čechů jsou hlavním důvodem sporů výdaje na jídlo, následují koníčky (22 %), výdaje na bydlení (20 %) a utrácení za módu a obuv (13 %),“ pokračuje Cejnar.

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Slováci na sebe křičí především kvůli nákladným koníčkům. Ty vadí hlavně ženám. V Polsku se zase rozčilují více muži, příčinou 27 % hádek jsou u našich severních sousedů útraty za oblečení, kabelky a boty. V Bulharsku se středobodem sporů staly výdaje na bydlení, a to ve čtvrtině domácností.

Poláci a Bulhaři si půjčují u banky, Češi a Slováci u rodiny

Jedním z důvodů sporů o peníze jsou také půjčky v rámci rodiny. Ty využívá téměř polovina Čechů a 45 % Slováků. Jenže řada z nich také přiznává, že výhodná rodinná půjčka se často neobejde bez problémů.

Poláci a Bulhaři se drží hesla „peníze kazí vztahy“ a pro půjčku si zajdou raději do banky nebo nebankovní úvěrové společnosti. Nejoblíbenějšími finančními rádci jsou ve všech sledovaných zemích rodinní příslušníci a přátelé.

Znáte všechny půjčkové chytáky a pasti?

Ověřte si, že:

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1