Proč je změna dodavatele plynu výhodná?

 

Každoroční vyúčtování za plyn ukusuje z rodinného rozpočtu pořádnou porci. Změna dodavatele je výhodná pro lidi, kteří se nechtějí nechat nesmyslně obírat o tisíce korun. Z internetových porovnávačů zjistíte, jestli neplatíte zbytečně moc za dodávky energií.

Dodavatel plynu Po uvolnění trhu s energiemi působí v České republice spousta společností a každý zákazník má právo si vybrat dodavatele, který mu vyhovuje. V řádech tisíců ušetří změnou dodavatele domácnosti, které používají plyn na vytápění a ohřev vody. Nicméně slevu pocítí všichni, včetně těch co plynem pouze vaří. Sazba plynu pro koncového zákazníka se liší podle primárního účelu použití a také podle příslušnosti k distribuční síti. Například čtyřčlenná rodina se spotřebou 17 MWh, která obývá malý dům v Jižních Čechách, může ušetřit zhruba 5 000 korun. Z online srovnání cen plynu zjistíte, o kolik peněz zbytečně chudne rodinný rozpočet a kolik přechodem k jinému dodavateli uspoříte.

Z čeho se skládá cena plynu

 

Modelový příklad:

  • Rodina z Karlovarského kraje žije v bytě 3+1, který se nachází ve starším bytovém domě. Plynem topí a ohřívají vodu. Změna dodavatele by této rodině mohla ušetřit i 3 300 Kč.
 

Vyúčtování za dodávky zemního plynu bývají nesrozumitelné a málokdo se v množství údajů orientuje. Konečná cena, kterou zákazník zaplatí, závisí na několika faktorech. Energetický regulační úřad stanovuje pevné ceny za distribuci a dodávky zemního plynu. Jedná se o tzv. regulovanou část ceny plynu, která tvoří zhruba čtvrtinu celkové částky. Zbylé poplatky si účtuje dodavatel plynu. Výše neregulovaných poplatků je velmi proměnná a mění se několikrát za sezonu. Záleží na politice konkrétního dodavatele a konkurenčním boji. Nové zákazníky láká hlavně nízká cena plynu. RWE proto spustilo velkou reklamní akci a zlevnilo od května 2013 plyn svým klientům až o deset procent. Společnost se tímto krokem zařadila mezi levnější dodavatele.

Sjednejte si levnější plyn onlineSjednat levnější plyn

Zákonné podmínky

Zákon dovoluje měnit dodavatele jednou za šest měsíců. Výpovědní lhůta trvá obvykle tři měsíce. Ze znění zákona plyne, že přechod k novému dodavateli má být zdarma. Přesto se nenechte ukolébat a zevrubně prozkoumejte obchodní podmínky. Důležité jsou zmínky o aktivačních a deaktivačních poplatcích. Konečné ceny energií se tak mohou dodatečně prodražit. Přechod k levnějšímu dodavateli není náročný, pokud poskytnete novému dodavateli plnou moc. Ten už zařídí veškeré náležitosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2