Energetické průkazy, které budovy je musí mít?

 

Kolem energetických průkazů panuje zmatek. Situace se neustále mění, proto řada majitelů nemovitostí netuší, zda a kdy ho potřebují. Prozradíme vám, zdali se tato povinnost vztahuje i na váš dům.

stavby určené k rekreaciStavby určené k rekreaci energetický průkaz nepotřebují. Jaký má vůbec průkaz energetické náročnosti budov (PENB) smysl? Jedná se o dokument, který posuzuje provozní náklady budovy. Komplexní hodnocení se týká způsobu vytápění, ohřevu vody, vzduchotechniky, spotřeby tepla, plynu nebo elektřiny.

Nekoupíte zajíce v pytli

PENB funguje podobně jako štítky na elektrospotřebičích. Hodnocení se pohybuje na škále od šetrného A až po nehospodárné G. To umožňuje jednoduché srovnání. Kupující dopředu ví, zda se jedná o úsporné bydlení a s jakými výdaji za energie může počítat. Může pomoci i majitelům domu při stanovení výše nájmu.

Kdo se bez průkazu neobejde

Zprvu byl průkaz potřeba pouze u všech novostaveb a rekonstruovaných domů. U oprav platí, že hodnocení je nutné vypracovat, když se renovuje více než 25 % obálky budovy. V roce 2013 se však povinnost vlastnictví PENB značně rozšířila na celou řadu majitelů nemovitostí. Musí ho mít také ti, kteří svou nemovitost prodávají nebo pronajímají.

Rodinný dům
Situace Poznámka Povinnost mít PENB
Novostavba Vztahuje si i na přístavbu o více než 25 % vztažné plochy. Ano
Rekonstrukce Pokud se opravuje víc než 25 % obálky domu. Ano
Prodej/pronájem Energetická třída musí být i v inzerci. Ano
Žádné změny Kdo neplánuje rekonstrukci, pronájem či prodej nepotřebuje PENB. Ne

Existují však výjimky, kdy průkaz není potřeba. Povinnost se netýká objektů pro rodinnou rekreaci. Hodnocení tedy nemusí mít chaty ani chalupy. Ušetřeni zůstanou i majitelé domů s energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2. Nevztahuje se ani na dědictví nebo převod nemovitého majetku.

Novinky roku 2015

  • Průkaz energetické náročnosti musí mít i rozestavěná budova. Vyhotovit se musí ještě před kolaudací.
  • Realitní kanceláře jsou zodpovědné za uveřejňování PENB v inzerátech. Na žádost inspekce ho musí doložit.
  • Aby se zvýšil tlak na kvalitu dokumentace, bude každý průkaz opatřen unikátním číslem, které označuje konkrétního specialistu.
  • Průkaz musí mít všechny již stojící bytové a administrativní domy s plochou větší než 1 500 m2.

Kolik stojí vypracování průkazu

Vypracovat PENB může pouze specialista s osvědčením Ministerstva průmyslu a obchodu nebo inženýr či technik s autorizací ČKAIT. Ceny se liší podle velikosti objektu. V případě rodinných domů stojí služby odborníků několik tisíc korun. Vlastníci bytových domů zaplatí o poznání více. Průkaz platí deset let od vyhotovení, pak se musí obnovit.

Co je potřeba za dokumenty

Pro bezproblémové zpracování budete potřebovat celou řadu dokladů. Potřeba bude plán situace stavby, technická zpráva, především skladby konstrukcí ohraničujících vytápěnou část budovy, typ zasklení, typy oken a dveří. Projektovou dokumentaci najdete třeba na stavebním úřadu, kde archivují listiny až z 19. století. Pokud neuspějete, bude si muset připlatit za dodatečné zaměření objektu.

Topte levněji! Najděte si nového dodavatele Srovnat ceny plynu

Mezi důležité podklady patří také popis technologického zařízení: způsob ohřevu vody, vytápění nebo vzduchotechnické zařízení. Připravte si vyúčtování za plyn, elektřinu a tuhá paliva minimálně za poslední 2 až 3 roky.

Bez PENB hrozí pokuta

Pokud musí mít vaše nemovitost průkaz a vy to ignorujete, může se vám to draze nevyplatit. Pokuty se šplhají až do výše 100 000 korun. Právnické osoby mohou zaplatit dokonce dvojnásobek. Na dodržování dohlíží kontroloři ze Státní energetické inspekce.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé