Chystá se revoluce v tarifech elektřiny. Máte špatný? Připlatíte si

 

Stávající systém tarifů elektřiny je podle Energetického regulačního úřadu neaktuální a nespravedlivý. Doplácí na to hlavně domácnosti a drobní odběratelé. To se má od 1. ledna 2017 změnit.

Žárovka Změny v tarifech ovlivní samozřejmě také ceny elektřiny. Z Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zní, že méně zaplatí ti, kteří mají nastavený odpovídající tarif.

Máte topný tarif a elektřinou netopíte? Připlatíte si

Ceny tzv. nočního proudu jsou velice výhodné. Proto si řada odběratelů nechává topný tarif, ačkoli elektřinou již dávno netopí. To se však změní. Takoví zákazníci si budou muset od roku 2017 připlatit.

Kolik za elektřinu nově zaplatíte?

ERÚ plánuje na svých internetových stránkách spustit kalkulačku, aby se koncoví zákazníci mohli na změnu systému účtování v předstihu dostatečně připravit.

„Chceme odběratelům elektřiny umožnit porovnání, kolik utrácejí za svou spotřebu elektřiny dnes a kolik utratí v rámci nového tarifního systému. Proto budeme po celý rok 2016 informovat širokou veřejnost, jaké změny se chystají a proč,“ uvedl místopředseda ERÚ Jan Nehoda.

Máte nejlevnějšího dodavatele elektřiny? Srovnat dodavatele

Správná volba tarifu je základ

Představitelé Energetického regulačního úřadu (ERÚ) doufají, že se odběratelé elektřiny začnou více zajímat o to, jaký tarif mají sjednaný. Protože řada domácností a podníků má své připojení zbytečně naddimenzované a rezervují si příkon sítě, který plně nevyužívají.

„Například šetrnější elektrospotřebiče snižují spotřebu domácnosti, rezervovaný příkon sítě odběrného místa však v rámci tarifu zůstává ve stejné výši. Správným nastavením velikosti svého požadavku na elektrizační síť mohou zákazníci ušetřit,“ uzavírá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6