Chcete poslat peníze do zahraničí? Využijte SEPA platby

 

Kdo někdy platil na zahraniční účet, ví, že banky se nestydí účtovat si poplatky v řádech stokorun. Naštěstí existují SEPA platby, které jsou výrazně levnější. Jak to funguje a kolik za SEPA převod zaplatíte u jednotlivých bank?

sepa SEPA platby šetří čas i peníze

Evropská integrace má i své klady. Aby se usnadnil a urychlil mezinárodní platební styk v rámci EU, vznikla tzv. Jednotná oblast pro platby v eurech (Single Euro Payments Area, zkráceně SEPA). Když potřebujte poslat peníze na druhý konec starého kontinentu je to jedna z nejlepších možností.

SEPA platby přijímá většina evropských bank. Můžete je využít pro převod peněz v rámci všech členských států Evropské unie. Uspějete také při placení do Norska, Švýcarska, Monaka, Lichtenštejnska nebo na Island. Jediné omezení se týká výše platby. Poslat můžete maximálně 50 000 eur, což obyčejného člověka příliš nelimituje.

 
 

Rychle a bezpečně

Nehrozí nebezpečí prodlení. Díky SEPA platbám odpadá starost o to, jestli peníze dorazí včas tam, kam měly. Vždy přesně víte, kdy se částka připíše příjemci na účet. Banky musí převod stihnout během 3 pracovních dnů.

 

Neplatíte zbytečné poplatky

Platit v eurech je výhodnější, proto jsou SEPA platby výrazně levnější než klasické zahraniční převody. Například Air Bank si za běžnou platbu do zahraničí účtuje 100 Kč, kdežto za SEPA zaplatíte jen 25 korun. Podobná praxe funguje i v ostatních bankách. Když se nejedná o SEPA platbu, musíte počítat i s případnými poplatky pro třetí strany – banky, které fungují jako zprostředkovatelé transakce.

Kolik za SEPA převod zaplatíte u jednotlivých bank?

Banka Příchozí platby Odchozí platby Podrobnosti
Air Bank 25 Kč 25 Kč S Velkým tarifem zdarma
Citibank 90 Kč Citikonto Plus
0 Kč Citigold
1 % z částky min. 300 Kč, max. 2 000 Kč
Česká spořitelna 100 Kč 220 Kč Do Slovenské spořitelny 50 Kč
ČSOB 150 Kč 250 Kč Do slovenské ČSOB 9 Kč
Equa bank 100 Kč 200 Kč  
Era 150 Kč Nelze  
Fio banka 20 Kč 20 Kč Slovensko zdarma
GE Money Bank 100 Kč 220 Kč  
Komerční banka 145 Kč 195 Kč  
mBank Zdarma Zdarma  
Raiffeisenbank 200 Kč 220 Kč  
Sberbank 150 Kč 250 Kč  
UniCredit Bank 200 Kč 250 Kč  
Zuno Zdarma 180 Kč  

Zdroj: Sazebníky bank

Vyberte si nejvýhodnější běžný účet Srovnat běžné účty

Pohlídejte si mezinárodní kódy

Aby proběhla mezinárodní platba bez problémů a peníze našly svůj cíl, musíte udávat číslo účtu i banky ve speciálním formátu. Jak na to?

  • IBAN je mezinárodní bankovní číslo účtu, které slouží k rychlé identifikaci příjemce. Skládá se z čísel i písmen. Ukrývá v sobě nejen číslo účtu, ale i kód banky nebo zemi příjemce. Svůj IBAN najdete v internetovém bankovnictví.
  • BIC (swiftová adresa banky) slouží k jednoznačné identifikaci instituce. Mezinárodní kód banky se výrazně liší od toho pro tuzemský platební styk.  Skládá se z 8 (když jde o centrálu banky) nebo 11 znaků (pobočka banky).
  • Kód zpoplatnění se většinou zadává SHA (u SEPA plateb ani jiná varianta není). Znamená to, že příjemce i odesílatel si hradí poplatky své banky. U ostatních zahraničních plateb máte na výběr z více možností, třeba OUR. Veškeré náklady uhradíte vy. Když zadáte kód BEN, pak jdou všechny poplatky na vrub příjemce.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0