Splátky bez navýšení: Znáte 5 častých pastí při nákupu na splátky?

 

Prodej na splátky bez navýšení se stává oblíbenou cestou, jak si před Vánoci obstarat peníze na dárky, když máte zrovna prázdno v peněžence. Podívejte se, jaké chytáky na vás mohou čekat, když se rozhodnete pro nákup zboží formou splátek bez navýšení.

smluvní podmínky - kalkulaceNikdy nevynechávejte čtení smluvních podmínek. 

Před Vánoci se tradičně roztrhne pytel s nabídkami, kde vás prodejci lákají na získání vysněného zboží nebo dárku „bez peněz“ nebo s „financováním zdarma“. Zjistěte, jaké nástrahy vás při nákupu na splátky bez navýšení mohou potkat.

5 častých pastí při nákupu na splátky bez navýšení

Máte zrovna hluboko do kapsy? Potom slova jako mobil na splátky, notebook na splátky nebo i klidně i nábytek na splátky pro vaše uši možná zní libě jako rajská hudba. Dejte si ale pozor na falešné tóny úvěrových „serenád“ od některých poskytovatelů splátkového prodeje.

1. Nulové navýšení při splnění přísných kritérií

Abyste dosáhli na nulové navýšení, kterým vás vábí reklamní sdělení, musíte proskákat zrádným minovým polem obchodních podmínek. Obvykle vám vysoké poplatky naskočí ihned, jakmile se splátky zpozdí i o jediný den. Jakou past políčili někteří prodejci splátkového prodeje, aby nepozorný zákazník zaplatit později? Například u poslední splátky je stanoveno dřívější datum splatnosti než u předchozích měsíčních splátek. Spoléhají na to, že málokdo si tohoto drobného rozdílu všimne.

Jinde zjistíte, že nulové navýšení se týká pouze vybraného sortimentu a navíc až od určité částky za nákup (obvykle vyšší sumy v řádech několik tisíců korun).

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku!
 

2. Kam se schovalo pojištění schopnosti splácet

Oblíbeným trikem je také uvádět krásnou kulatou nulu na úrocích za úvěr na splátky, ale nakonec vám k půjčce prodejce ještě přišije pojištění schopnosti splácet. Někde musíte výslovně uvést, že o toto pojištění nemáte zájem, jinde vám budou tvrdit, že jeho sjednání je povinností při splátkovém nákupu. Samozřejmě cena pojištění splácet často úplně smaže jakékoli výhody inzerovaného „nulového navýšení“ nebo může být dokonce vyšší než úroky u výhodného spotřebitelského úvěru.

3. Vyšší úroky než u spotřebitelského úvěru

Máte políčeno na zboží za více než 5 tisíc Kč? Pak se vám může vyplatit sáhnout po lepších nabídkách standardních spotřebitelských úvěrů, než se omezovat striktnějšími podmínkami nákupu na splátky bez navýšení. Některé spotřebitelské úvěry totiž zákazníkovi nabízejí relativně nízké úroky i RPSN.

Hledáte výhodný spotřebitelský úvěr?Srovnat půjčky

V porovnání se splátkovým prodejem, kdy vám nakonec mohou naúčtovat různé poplatky, o kterých se předtím „zapomněli“ zmínit, pak získáte výhodnější úrokovou sazbu u klasického úvěru.

4. Nízké splátky s podmínkou doplacení většího obnosu na konci

Nejjednodušším řešením, jak vyřešit problém, který vás tíží právě teď, je odložit jeho řešení do budoucnosti. Lidský mozek na podobná řešení velmi rád slyší.

Někdy můžete narazit na příklady splátek bez navýšení, které od klienta vyžadují platit několik měsíců velmi nízké měsíční splátky a nakonec splatit zbývající část ceny v jedné splátce. Například tři až šest měsíců platíte pouze pár stovek, ale ve čtvrtém či sedmém měsíce musíte najednou doplatit celou cenu zakoupené televize. Jinak vám naskočí nemilé úroky.

O žádný chyták na spotřebitele se nejedná, protože ten od začátku znal podmínky splátkového prodeje. Jenže lidská psychika má do racionálně fungujícího stroje daleko, problém nedostatku peněz ráda odloží na později a nakonec mnoho lidí marně shání peníze na splacení poslední vyšší splátky.

5. Skryté poplatky

Lidé, čtěte. Nemusí jít zrovna o sbírku poezie, povídek ani jinou beletrii. Když si berete úvěr, čtěte hlavně obchodní podmínky. Nenechte se přesvědčit k podepsání smlouvy, aniž byste se pozorně seznámili s textem smlouvy. Když to jinak nepůjde, řekněte netrpělivě vyhlížejícímu obchodníkovi, ať se k vám vrátí třeba za půl hodiny.

Podrobnou „pitvou“ smluvních podmínek třeba zjistíte, že s úvěrem je spojený i nějaký poplatek za sjednání smlouvy, o kterém prodejce takticky mlčel nebo jen do svých výpočtů nízkých úroků nezahrnul.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3