Pozor na skryté poplatky u půjček

 

Akční, super, extra, výhodný úrok, který u jiné půjčky nenajdete. Přemýšlíte, kde je háček? Děláte správně. Prozradíme vám triky poskytovatelů úvěrů a za co všechno můžete zaplatit.

české minceKorunka ke korunce a půjčka se nebezpečně prodražuje.  Zdaleka ne každá smlouva je dostatečně jasná. Poskytovatelé půjček často hrají se svými zákazníky na schovávanou. V obchodních podmínkách a cenících se krčí různé tajemné poplatky. Celá řada lidí se řídí pouze výší úvěru, případně měsíční splátkou. Což je ovšem chyba, která vás může stát tisíce korun.

Sledujte RPSN

Nejdůležitějším parametrem pro posouzení půjčky je RPSN. Pod touto zkratkou se skrývá ukazatel roční procentní sazby nákladů, který vám jednoduše prozradí výhodnost nabídky. Kromě úroku v sobě zahrnuje i všechny možné poplatky, které budete spolu s úvěrem platit. Čím nižší hodnota RPSN, tím levnější bude půjčka.

Jaké existují poplatky

  • Za uzavření smlouvy se platí určité procento nebo předem stanovená částka. Samozřejmě existují i půjčky bez tohoto poplatku.
  • Poplatky za správu a vedení úvěru, respektive úvěrového účtu. Většina bank požaduje před poskytnutím peněz založení osobního účtu. Jeho vedení může být zdarma, ale také stát desítky korun měsíčně. Při několikaleté době splácení se částka vyšplhá do citelných čísel.
  • Vydělali jste nějaké peníze navíc a chcete s všech závazků zbavit? Pak počítejte s tím, že vás některé banky za předčasné splacení úvěru potrestají. Výše pokuty se počítá z nesplacené částky.
  • Pojištění schopnosti splácet je volitelný doplněk k půjčce. Poskytuje ochranu v případě ztráty práce, zranění či úmrtí. Pojištění citelně ovlivňuje výši měsíčních splátek.
  • Dopředu se také informujte, jaké penále vám hrozí v případě, že byste se opozdili s měsíční splátkou. Pokud poskytovatel úvěru nabízí možnost odložení splátek, zjistěte si, kolik tato služba stojí.
Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Úvěroví predátoři

Nabídky bank nejsou ideální a často najdete v jejich podmínkách drobné chytáky. Do skutečných problémů se můžete snadno dostat, když zamíříte do nebankovní společnosti. Většina z nich je solidních a nebezpečí vám nehrozí, ale existují výjimky. Jak poznat úvěrového predátora?

Banky a značkové úvěrové společnosti se o své zákazníky zajímají. Zevrubně zkoumají jejich příjem, nahlíží do registru dlužníků a zjišťují, jestli je v silách klienta půjčku bez problémů splatit. Kdežto predátoři nic takového nedělají. „Pomohou“ každému, kdo je ve finanční tísni. Zprvu milé jednání následně vystřídají mafiánské praktiky. Lichváři se nezastaví před ničím.

TIP

Kdy můžete bezplatně odstoupit od spotřebitelského úvěru?

  • Máte právo odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě 14 dnů od uzavření smlouvy o úvěru.
  • Pokud smlouva neobsahuje všechny povinné informace, lhůta pro odstoupení neskončí dříve než 14 dnů poté, kdy věřitel spotřebiteli chybějící informace v náležité formě poskytne.
  • Úvěr, který je sjednán na dobu neurčitou, může dlužník kdykoliv vypovědět.
 

Porovnáváme férové půjčky za vás

Pokud potřebujete peníze, nahlédněte do naší úvěrové kalkulačky. Srovnáváme podmínky jak u značkových nebankovních společností, tak i samotných bank. V naší nabídce najdete pouze prověřené a férové půjčky. Navíc za vás spočítáme, kolik budete měsíčně splácet, úroky nebo RPSN. Prozradíme vám i výši poplatků. Zkrátka dostanete všechny informace nutné k výběru nejvýhodnější půjčky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1