Společné finance nechce mít ani po svatbě 41 % českých párů

 

Zatímco 37 % českých domácností se řídí heslem: „Co je moje, to je tvoje“ a potvrzuje to vedením společného účtu, větší část českých dvojic dává přednost striktně odděleným účtům dokonce i po svatbě. Výplývá to z průzkumu, který provedla Era poštovní spořitelna.

společné finance pár 

Zbytek českých domácností má sice dva bankovní účty, ale s penězi zachází dohromady. Podle psychologů sdílení financí prospívá partnerskému či manželskému vztahu, protože funguje jako tmelící prvek.

Přesto mnoho párů dává přednost odděleným účtům. Co je k tomu vede? Tady si můžeme pomoci podobným výzkumem, který prováděla americká banka TD Bank. Nejčastěji se mezi důvody objevovala finanční nezávislost (38 % dotázaných) , dostupnost prostředků pro akutní případy nebo individuální útratu (20 %), snadnější hlídání rozpočtu a platbu účtů (16 %)  a nakonec snaha udržet si svoje soukromí (7 %). Finanční nezávislost častěji uváděly ženy (43 %) než muži (34 %). Ochotu založit společný bankovní účet manželské dvojice může oslabovat například předchozí dluhová historie jednoho z manželů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7