Navždy svoji: Jak na společný účet v bance

 

Stvrzujete, že budete snášet dobré i zlé ve společném svazku bankovním? Dozajista získáte vynikající přehled o rodinných financích. Jenže společná kasa má svá úskalí. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby společný účet nepřinesl jenom trápení.

Společný účetSpolečný bankovní účet si zřizují především manželé. Podle průzkumu společnosti Era hospodaří dohromady 37 % domácností. Majitelé společného bankovního běžného účtu mají naprostý přehled o rodinných příjmech i výdajích. V rámci jednoho účtu vidí všechny transakce pohromadě a nemusí se tak bát, že jeden z partnerů třeba zapomněl zaplatit účet v domnění, že tak učinil ten druhý. Zároveň společné rozhodování je podle řady psychologů považováno za tmelící prvek vztahu.

Na druhou stranu je hlavní přínos společné kasy zároveň i velkým mínusem. Partneři ztrácejí jakékoli soukromí. „Lidé nechtějí, aby jim partner viděl do příjmů a výdajů. Díky internetovému bankovnictví a platbám kartou je totiž velmi jednoduché zjistit, kolik a kde člověk utratil,“ upozorňuje Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

TIP

Aby společná kasa fungovala, dodržujte základní pravidla:

  • Dejte si pozor na staré závazky. Dluhy manželů jsou společné.
  • Předem se dohodněte, kolik budete přispívat, zdali celou výplatu nebo jenom její část.
  • Jestli oba posíláte na společný účet celou svou výplatu, stanovte si kapesné, které můžete použít pouze na své záliby a koníčky.
  • Domluvte si pravidla, kdyby jeden z vás přišel o výdělek a nemohl přispívat do společné kasy.
  • Myslete na nejhorší. Může se stát, že vlastník účtu zemře. Pokud máte k účtu pouze dispoziční právo, přístup k němu banka automaticky zablokuje a stane se předmětem dědického řízení. S bankou se však může majitel účtu dohodnout, aby se v případě jeho nečekaného úmrtí nezablokoval a disponent ho mohl nadále využívat.
 

Disponent má omezená práva

Toužíte-li po rodinném účtu, kam oba budete posílat své výplaty, pak u většiny bank narazíte. Králem účtu může být jen jeden z dvojice a druhý je v podřízené roli disponenta, který má omezená práva. Dostane vlastní kartu, může vybírat, zadávat trvalé příkazy, ale nemůže měnit nastavení účtu.

Když se majitel účtu naštve, může dojít k nepříjemnému překvapení. Odstřihnout disponenta od peněz a zbavit ho všech práv je snadné. Nepotřebuje k tomu žádný souhlas. Navíc banky nemají povinnost o tom disponenta informovat. Jedinou výjimkou je Air bank.

Skutečných společných účtů je jako šafránu

Účtů, kde mají oba partneři rovnocenná práva, příliš není. Nabízí ho například mBank. Spolumajitelem osobního účtu mKonto se mohou stát až dva lidé. Výhodou je, že nemusí být v příbuzenském svazku.

Další bankou, kde si lze založit rodinou kasu, je Citibank. Společný účet získáte, když si sjednáte rozšířený balíček služeb Citikonto plus. Tento účet je však pouze pro manžele a registrované partnery. Třetí a poslední variantou je U konto od UniCredit Bank.

Vyberte si nejvýhodnější běžný účet Srovnat běžné účty

Výhody a nevýhody společného účtu:

  • Máte dokonalý přehled o rodinných financích, vidíte všechny rodinné výdaje a příjmy pěkně pohromadě.
  • Neplatíte zbytečně poplatky za vedení více účtů. Vedení a založení účtu pro partnera je zdarma.
  • S odvoláním jednoho ze spolumajitelů musí souhlasit oba vlastníci účtu.
  • Naprostá ztráta soukromí. Druhý partner v reálném čase vidí, za co a kolik jste utratili.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8