Alternativní bydlení: levné a úsporné?

 

Šetřit místem a zužitkovat každý milimetr čtvereční. V prťavých bytech v Japonsku jsou na to experti. Myšlenka minimalistického bydlení se ovšem rychle stává populární po celém světě i u nás. Snad každý by chtěl bydlet ve svém, ale drahé pozemky, domy a nyní špatně dostupné hypotéky představují pro mnohé nepřekonatelnou překážku. Ekologicky smýšlející by si zase přáli nezanechat za sebou příliš velkou uhlíkovou stopu a jiným prostě stačí méně. Jak vypadají malé domky a domy z alternativních materiálů, kolik stojí a jak jsou doopravy výhodné?

tiny house cr 

Jak jsme rozebírali ve článku o nových podmínkách pro získání hypotéky, bude nyní obtížnější dosáhnout na vysoký úvěr. Už v minulosti se začaly na trhu vylupovat možnosti pro lidi, co nechtějí nebo nepotřebují velký dům s bazénem a zahradním domkem, ale postačí jim menší skromná buňka. 

Naše malé obydlí

 

Přestože by se našel způsob, jak využít tiny houses k ubytování potřebných, většina politiků přistupuje k tomuto řešení s velkou obezřetností. Bojí se vzniku chudinských oblastí a prohloubení sociálního vyloučení.

 

Rozloha miniaturních domečků tzv. tiny houses se většinou pohybuje od 15 m2 až po 96 m2, což s průměrnou velikostí bytu v Praze 77 m2 se vlastně nezdá úplně špatné. Jsou určeny minimalistům, osobám, které nemají problémy žít ve skutečně prťavých prostorech. Takže pro klaustrofobiky to vážně není ideální bydlení. Každá drobnost musí být doladěná do detailu, aby se na tak malý prostor vešlo vše potřebné, každá věc má své místo. Jedná se o perfektní přechodné bydlení, vejminek pro starší rodiče, co chtějí bydlet v přírodě nebo ekologicky přijatelnou alternativu k obří rezidenci. Většina lidí si je postaví svépomocí, takže platí pouze materiály. Hnutí tiny houses považuje miniaturní obydlí za skvělou příležitost, jak ubytovat osoby v tísni, vrátit jim důstojnost a nabídnout jim relativní soběstačnost. V následujícím videu můžete vidět několik kreativních způsobů, jak nacpat celý život do malého domku.

Jak jste si asi všimli, ve videu byl domeček postavený na podvozku, což je u tiny houses normální a nijak to bydlení nevadí. Většinou se jedná o nutnost kvůli úřadům, aby bydlení nepotřebovalo stavební povolení, pro ty, co rádi pohodlně cestují a nechtějí být dlouhodobě svázaní statickým domem, je to však vítaná vlastnost.

Tiny house může být čistě rekreačním nebo i celosezónním obydlím. V České republice si můžete takový domek objednat za přibližně 500 tisíc Kč. Pokud se rozhodnete stavět sami, dáte přibližně polovičku za materiály. Na bydlení si samozřejmě můžete vzít půjčku. Vyplatí se spočítat si, kolik vás vyjde měsíční splátka v porovnání s normálním nájmem. Náklady na provoz jsou navíc velmi malé, to vše je ovšem bohužel na úkor komfortu. To lidem z hnutí vůbec nevadí a někteří jsou schopní bydlet na malém prostoru i s dětmi.

Nezapomínejte se rozhlížet po výhodných dotacích.

Roste rodina, roste dům

Pro ty, co shání levné a moderní bydlení, ale nechtějí z různých důvodů tiny house, jsou ideální modulové kontejnery. Jedná se o... kontejnery. Jednoduchá malá základní stavba stojí kolem 500 tisíc Kč a přidávat k ní postupně můžete další rozšíření od 100 tisíc Kč. Vždy je nutné dávat pozor, jaké vybavení je přesně do ceny zahrnuto, zda se firma zavazuje postavit základovou desku a zda je již započítané DPH. Velmi levnou variantou jsou hrubé stavby, kde je zákazníkovi vybudován jakýsi polotovar, co si pak dostaví svépomocí. Každá společnost má však jinou definici hrubé stavby, takže si dobře zkontrolujte, co se zavazujete převzít. Výstavba trvá většinou velmi krátce, je ale samozřejmě nutné povolení stavebního úřadu.

modulový dům 

Začněte plánovat svůj dům už teďSrovnat hypotéky

Slaměnky, jurty a zemnice

Teď už se dostáváme trochu do extrému, nicméně i tak se dá postavit bydlení. Již v roce 2011 dostal český projekt Lukáše Čejny s názvem Slaměnka ocenění E.ON Energy Globe Award v kategorii kutil. Jak vypovídá název, jedná se o domek postavený převážně ze slámy. V dnešní době se tento materiál vrací zpět na výslunní. Sláma výborně izoluje a v dostatečně stlačené formě není tak hořlavá, jak by si člověk myslel. Tento rok v soutěži dominovala ekologická stavba ze slámy, hlíny a dřeva. Její stavitel dokonce získal tepelné čerpadlo a nové auto.

Využívá se i při stavbě jurt, které v Mongolsku budují z plachet. V České republice je ovšem mnohem větší vlhko a zima, proto je doporučováno izolovat jurty právě slámou. Co se týče zemnic, budov částečně zasazených do země, moc jich asi v okolí neuvidíte. Moderní domky připomínající hobití nory se však těší minimálně v zahraničí velké popularitě. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4