UniCredit Bank: 60 % Čechů neví, že kreditka je formou úvěru

 

Z průzkumu UniCredit Bank vyplývá, že většina z nás netuší, jak funguje kreditní karta. Nevíme, jaké má výhody a nevýhody. Přitom platbu kreditní kartou preferuje 25 % Čechů a dalších 15 % kombinuje kreditku s debetkou. Máte kreditní kartu? A víte, jak funguje?

unicredit bank 

Kreditku se musí člověk naučit ovládat, aby neovládla ona jeho. Je proto alarmující, že více než polovina z nás netuší, že se jedná o revolvingový úvěr. Ano, úvěr. Při platbě kreditní kartou tedy nesaháte do vlastní kapsy, ale naopak se zadlužujete u bankovní instituce. Takto můžete finance čerpat opakovaně, dokud nedosáhnete předem stanoveného limitu, kdy začne karta trucovat a odmítne již cokoliv dalšího zaplatit. I proto najdete srovnání kreditních karet na našich stránkách v kategorii „Půjčky“.

Jak správně zacházet s kreditní kartou?Přejít na článek

Dluh se vším všudy

Použijete-li kreditní kartu, vzniká vám na ní dluh. Ten je nejlepší splatit během bezúročného období. Zde ovšem zase narážíme na problém. Podle výsledků ankety UniCredit Bank totiž pouze 42,5 % dotázaných ví, že existuje krátká doba, kdy se dluh na kreditní kartě neúročí. Může se klidně jednat až o 55 dní. 

Jakmile však není úvěr uhrazen během bezúročného období, začínají majiteli kreditní karty špatné časy. Úrok totiž bývá vysoký a klidně přesahuje 20 %. Navíc má klient automaticky škraloup v registru dlužníků. Jak to funguje, si můžeme ukázat na reprezentativním příkladu.

Visa Classic Credit od UniCredit Bank

  • Celková výše úvěru: 30 000 Kč.
  • Trvání úvěru: jeden rok.
  • Úroková sazba: 23,40 % ročně.
  • Cena za vedení: 40 Kč měsíčně.
  • RPSN je 30,01 %.
  • Celková částka splatná klientem je 34 485 Kč.

Češi slyší na slevy

Součástí kreditních karet je často také možnost využívat slevový systém. UniCredit Bank má například vlastní program s názvem U-šetřete, kde získáte slevy při nákupu v obchodech partnerů banky. Podobně má ČSOB svůj Svět odměn, mBank Priceless Prague a Priceless Specials atd.

„Koncept kreditních karet je v Česku sice na vzestupu, ovšem stále se setkáváme s mnoha mýty. V UniCredit Bank se snažíme klienty informovat o všech možnostech, které u své banky mají a tím i využít její plný potenciál."

- Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2