Leasing vs. úvěr: Jak financovat koupi nového auta?

Zvažujete nákup nového auta a nemáte na něj našetřeno? Nevíte, jestli ho pořídit přes leasing, anebo si na jeho koupi vzít bankovní úvěr? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody plynou z obou variant. Potom se snáze rozhodnete, jakou variantu vybrat.

Srovnat půjčky na auto

Auto na leasing vám nepatří

Leasing je v podstatě jen pronájmem auta. Majitelem vozu je totiž leasingová společnost, která vám auto pouze propůjčuje. Stejně jako u pronájmu bytu si navíc s vozem nemůžete dělat, co se vám zlíbí. Ve většině případů nemůžete auto jen tak někomu půjčit, tedy kromě nejbližší rodiny. Vůz nemůžete nechat upravit u kamaráda za výhodnou cenu. Při krádeži nebo po autonehodě dostane pojistné plnění leasingová společnost.

Leasing: Výhody a nevýhody

Výhody

+ Jednoduché a rychlé vyřízení leasingu.

+ Dostupné i pro lidi s nízkými příjmy.

+ Za pár let můžete ojeté auto doplatit a dál v něm jezdit, nebo ho vrátit leasingové společnosti a stárnoucí vůz vyměnit za nový.

 

Nevýhody

Nevlastníte auto, do splacení leasingu jste pouze nájemce.

− Často vysoký poplatek za uzavření smlouvy.

− Nutnost sjednat i havarijní pojištění.

− U povinného ručení většinou nemůžete uplatnit bonusy za nulovou nehodovost.

− I ty nejmenší poruchy musí navíc řešit autorizované opravny.

− Délku splácení stanovuje pevně zákon (nejméně 3 roky, nejvýše 7 let).

− Většinou je nutnost zaplatit akontaci. Akontace je první splátka a zpravidla se pohybuje ve výši kolem 30 % z pořizovací ceny vozu. Existují samozřejmě i leasingové společnosti, které vám akontaci odpustí. Budete ale mít zpravidla vyšší úrok.

− Auto smíte řídit je vy a vaši nejbližší.

− Sankce při předčasném ukončení smlouvy.

− Při krachu leasingové společnosti bude auto zabaveno na umoření dluhu.

− Pokud auto vrátíte třeba i jen malinko poškozené, společnost vám to spočítá.

Jak funguje půjčka na auto?

Není půjčka jako půjčka. Úvěr nabízí mnoho prodejců automobilů. Také jste už narazili na nabídku, kdy vyšlo auto na úvěr výrazně levněji než při platbě „na ruku“? Pokud se vám zdá, že tady něco nehraje, jste na správné stopě. Zakopaný pes je v poplatku za sjednání úvěru, který na první pohled nenajdete. Pohybuje se v řádech desetitisíců. A výhodná nabídka je tatam.

Pozor si dávejte i v případě, že bude věřitel vyžadovat, abyste autem ručili. Velký technický průkaz bude po celou dobu splácení u úvěrové společnosti. Co z toho mimo jiné plyne? V případě potřeby nebudete moci jen tak prodat své vozidlo. Nejdříve totiž musíte doplatit zbývající cenu včetně tučných sankčních poplatků za předčasné splácení. Až pak můžete s automobilem nakládat podle svých představ.

Existují tedy i férové půjčky na auto? Ano, ale najít nějakou takovou autopůjčku může chvilku trvat a nestačí se rozhlížet jen v autosalonech. Pro porovnání půjček na trhu využijte kalkulačku půjček, ve které získáte přehled o aktuálních podmínkách na trhu.

Mohl by vás zajímat nákup auta na firmu.

Přejít do kalkulačky půjček na auto

Půjčka na auto: Výhody a nevýhody

Výhody

+ Jste ihned majitelem auta. Můžete jezdit, jak chcete.

+ Zpravidla levnější než leasing.

+ Možnost libovolně si nastavit minimální délku splácení.

+ Pokud autem neručíte, můžete kdykoliv odprodat vůz a uhradit dluh.

+ Nejsou obvyklé sankce za předčasné splacení.

 

Nevýhody

− Složitější vyřízení formalit a kontrola úvěruschopnosti.

− Jedná se o úvěr se vším všudy.

Zaplatíte více za auto na leasing nebo na úvěr?

Získat leasing je snazší než přesvědčit banku, aby vám poskytla úvěr. Banku bude zajímat výše vašeho příjmu, platební morálka a také se neobejdete bez ručitele. Lidé s nízkými příjmy nebo předchozí dluhovou historií většinou na úvěr nedosáhnou. 

Administrace leasingu je relativně snadná. Bonita zákazníka, tedy jeho schopnost úvěr splatit, není pod takovým drobnohledem. Háček ale může být v nutnosti akontace, tedy vyšší první splátky. Ta zpravdila činí 30 % z pořizovací ceny vozu. Na trhu je možné najít i specifický typ leasingu bez akontace.

Vždy záleží na porovnání konkrétních nabídek, ale obecně se dá říci, že leasing zůstává dražší variantou.

Na jednu stranu leasingové společnosti mohou snáze získat množstevní slevy u pojištění. Na druhou stranu řidič nemá možnost u pojištění uplatnit bonus za nulovou nehodovost. U leasingu si většinou musíte sjednat i havarijní pojištění, které je jinak dobrovolné. U leasingu se také často setkáte s vysokým poplatkem za samotné uzavření smlouvy.

Srovnání půjček na auto

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Banky nabízejí možnost půjčit si od 20 000 Kč až do 2 500 000 Kč. Konkrétní částku, o kterou zažádáte, vám ale poté ještě musí schválit na základě posouzení vaší bonity a celkové úvěruschopnosti, aby předešli tomu, že nebudete závazek schopni splácet. Může se tedy stát, že vám banka půjčí méně, než chcete. Vyplňte kalkulačku a náš specialista vám pomůže spočítat, o jak vysokou půjčku si můžete požádat.

 

To záleží na výši, typu půjčky a instituci, kde o půjčku žádáte. V případě bankovních půjček standardně potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty. U nebankovních půjček to bývá trochu volnější, a tak si často vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší vašeho příjmu.  

Všechny informace o tom, jaké doklady a další dokumenty potřebujete k žádosti o půjčku, najdete v našem srovnání v detailu produktu nebo na jednotlivých webových stránkách bank.

Samozřejmě. Stačí, když ve srovnání kliknete na tlačítko „Sjednat“. Pokud vámi vybraná banka umožňuje sjednání online, přesměrujeme vás na webové stránky partnera, kde o půjčku zažádáte. V opačném případě vám zavolá jeden z našich specialistů a společně se domluvíte na dalším postupu.Online sjednání půjčky nabízí už většina našich bank. Některé společnosti vám dokonce žádost o úvěr online i schválí. Díky tomu nemusíte chodit na pobočku a peníze můžete mít na účtu už během pár dní.

Ano, naše kalkulačka uvěrů na automobil je velmi rychlá a ušetří vám spoustu času, který byste strávili pročítáním jednotlivých nabídek. Díky našemu srovnání máte veškeré podstatné informace na jednom místě, což vám usnadní rozhodnutí. Veškeré údaje naíc pravidelně aktualizujeme.

Registr dlužníků je databáze fyzických osob, které dluží, nebo někdy v minulosti dlužily peníze, či měly problémy se splácením. Při posuzování žádosti o půjčku do něj nahlíží všechny banky. 

Nejznámější registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Společnost Czech Banking Credit Bureau, a.s. (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS)

Některé nebankovní instituce lákají své klienty na to, že do registrů dlužníků nenahlížejí. Riziko, které jim taková půjčka přináší, si ale kompenzují vyššími úroky.

Ne, nemusíte. Banka vám peníze zašle na stávající bankovní účet (jehož jste vlastníkem). Někdy ale může být výhodné mít účet u stejné banky, u které žádáte o půjčku. Například nebudete muset dokládat tolik dokumentů a jako dlouholetý klient můžete získat i výhodnější podmínky.

Abyste zjistili, která půjčka je nejvýhodnější, nemusíte obcházet jednu banku za druhou a ručně porovnávat jednotlivé nabídky. Od toho je tu pro vás naše srovnání autopůjček, kde se všechny informace dozvíte na jednom místě.

Naše kalkulačka půjček vám individuálně vypočítá výši úroku, RPSN i přesnou částku, kterou budete každý měsíc splácet. Máte tak možnost porovnat nabídky autopůjček přesně na základě vašich konkrétních představ.

Možná jste narazili na zdánlivě výhodný úvěr na auto bez navýšení. Cena se vám ale prodraží, protože tato „výhoda“ je zaplacena skrytými poplatky, o kterých se vám poskytovatel zřejmě zapomene zmínit. Stejný případ je i půjčka na auto bez nahlížení do registru a dokládání příjmů, která se také objevuje nejčastěji v portfoliu menších úvěrových společností. V takové nabídce je pokaždé nějaký háček.

Zkuste raději naše bezpečné srovnání půjček na auto, ve kterém najdete pouze nabídky bank a spolehlivých nebankovních společností. S námi netrefíte vedle.

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem - tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.