ROZHOVOR: Jak se vydělává pronájmem přes Airbnb?

 

Jaké je to být hostitelem? Ne, nemyslíme tu mimozemskou duši ze stejnojmenného filmu od Andrewa Niccola, ale pronajímatele pokoje či rovnou celé nemovitosti skrze platformu Airbnb. Myslíte si, že je to jen samé slunce, duha, jednorožci a lehce vydělané peníze? V tom případě nastal čas, sundat si růžové brýle a podívat se do očí realitě. Moc si to idealizujete. K pronajímání přes Airbnb patří i spousta povinností. Jaké? To jsme pro vás přehledně vypsali. Také jsme vyzpovídali slečnu, která má s tímto typem pronájmu bohaté zkušenosti.

pronájem Airbnb 

Portál Airbnb oficiálně vznikl v roce 2008 v San Francisku. Jeho příběh se však začal psát téměř rok předtím. Všechno to začalo, když Brian Chesky a Joe Gebbia, dva mladí designéři, neměli na zaplacení nájmu, a tak se rozhodli přivydělat si poskytnutím ubytování účastníkům jedné konference pořádané blízko jejich domova. K tomuto účelu vytvořili webovou stránku airbedandbreakfast.com a umístili na ni svoji nabídku. Během několika málo dní tak získali něco kolem 1 000 dolarů. To je přivedlo k myšlence, rozjet takový projekt ve velkém. Spojili se tedy se svým bývalým spolubydlícím Nathanem Blecharczykem a stvořili Airbnb. 

Nejdříve to ale šlo celkem bídně. Stránka rozhodně nefungovala tak, jak ji známe teď, a nepoužívali ji lidé po celém světě. Našli jste na ní jen pár pokojů a bytů k pronájmu, které navíc majitelé prezentovali pomocí mizerných fotek pořízených mobilem. Dovedete si představit, že to službě moc nepomohlo. Netrvalo však příliš dlouho, než si zakladatelé uvědomili, jak velký vliv má vizuální stránka na konečné rozhodnutí potencionálního zákazníka. Všechny nabízené apartmány znovu profesionálně nafotili a jejich příjmy vzápětí vyskočily na dvojnásobek. A hlavně to nejdůležitější, Airbnb se začalo rozrůstat. 

Dnes vám stačí se zaregistrovat, vytvořit nabídku ubytování včetně popisu a fotografií, zvolit si cenu a čekat, až se ozvou hosté. S těmi se následně domlouváte zásadně skrze platformu Airbnb (na čase příjezdu a dalších podrobnostech). Při příjezdu do města je jako správný hostitel přivítáte, ubytujete a předáte jim klíče, případně jim prozradíte bezpečnostní kód od dveří. Poté jsou vám zvoleným způsobem vyplaceny peníze. 

Mají pronajímatelé nějaké povinnosti? 

Ano, samozřejmě. A v případě, že je nebudete plnit, vám hrozí poměrně vysoká pokuta. Mezi ty hlavní patří odvádění daní z příjmů a také povinnost hlášení cizinců cizinecké policii.

tip 

Než se vrhnete do pronajímání přes Airbnb, zaregistrujte se u Služby cizinecké policie, ta vám přidělí identifikátor ubyvatele, tzv. IDUB. Poté každou návštěvu cizinců hlašte do 3 dnů po jejich ubytování. Lze to udělat online nebo osobně.

Také je nutné, abyste si vedli domovní knihu, kde budou zaneseny informace o pobytu daného hosta a jeho podpis pro případ kontroly (kdyby například policie pátrala po cizinci, který je podezřelý z trestné činnosti). 

Mezi další povinnosti patří placení místních rekreačních případně lázeňských poplatků. Jejich výši určuje obec. V Praze jsou například stanoveny na 15 Kč za 1 osobu na den vyjma dne příjezdu. Poplatky se nevztahují na děti do 18 let, seniory starší 70 let, držitele průkazu ZTP/P + jejich průvodce, vojáci v základní služce a osoby vykonávající civilní službu.  

tip 

Nejdříve proveďte ohlášení o zahájení činnosti pronajímání přes Airbnb na místním magistrátu. Poté můžete poplatky hradit osobně v sídle magistrátu nebo elektronicky pomocí online formuláře.

Zeptali jsme se přímo hostitelů

Slečna Tereza, která spolu se svým přítelem pronajímá přes Airbnb pokoj v jejich vídeňském bytě, nám prozradila, kolik času jim to zabere i jakou mají zkušenost s hosty. 

pronájem bytu 

Ti, kteří přes Airbnb nemovitosti nepronajímají, si to představují velmi jednoduše. Ubytovat hosty, o nic se nestarat a čekat, až přijdou peníze. Jak to ale probíhá doopravdy? Co vše je třeba dělat, aby to šlapalo jako hodinky, a kolik to zabere času? 

citace „Prvně jde o komunikaci. Hostům zjišťujeme nejsnadnější cestu, domlouváme se s nimi na příjezdu a jsme jim kdykoliv k dispozici. Následně je třeba uklidit pokoj, převlíknout postel a nachystat čisté ručníky. Pronajímáme pokoj v našem bytě, tudíž denně uklízíme kuchyň, koupelnu a toaletu. Průměrně bych řekla, že Airbnb trávíme minimálně 3 hodiny denně.“

tip 

Buďte také zodpovědní hostitelé a dodržujte všechny standardy. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat, než začnete svůj byt či pokoj pronajímat.  

Jaké máte zkušenosti s lidmi, kteří u vás přebývali? Probíhá s nimi komunikace vždy v pořádku? Máte nějakou negativní zkušenost, nebo naopak seznámili jste se takhle s někým zajímavým, s kým se třeba i dál vídáte? 

citace „Nutno zaklepat, že v 90 % případů máme štěstí na skvělé hosty. A to z celého světa, což přináší mnoho zajímavých rozhovorů a pozvání, které jsme zatím nevyužili. Nejčerstvějším nezapomenutelným zážitkem je setkání se s párem z USA. Oběma bylo kolem 80 let, a rozhodli se podniknout cestu Evropou s ubytováním skrz Airbnb. Napřesrok plánují cestu Asií. Tohle je jeden z důkazů, že Airbnb může být studnou velmi inspirujících okamžiků.“

Jakým způsobem volíte cenu, za kterou v určitém ročním období pokoj pronajímáte? 

citace „Dle žádanosti období = cena od června do konce srpna a období kolem Vánoc a Silvestra je dražší než ostatní termíny. Pak samozřejmě sledujeme „konkurenci“ a snižujeme cenu pár dnů před neobsazeným termínem.“

Omezuje nějak Airbnb pronajímání na základě uživatelských recenzí a píšou vám recenze lidé pravidelně, nebo to hodně lidí nedělá? 

citace „Hosté píšou recenze velmi často, v našem případě. Ze začátku jsme je žádali i pomocí zprávy poté, co odjeli, nicméně teď jich máme už takové množství, že to není třeba. Airbnb samozřejmě recenze reflektuje, ale větší váhu to má právě pro hosty, kteří si ubytování vybírají. Ti pravidelně zmiňují, že si recenze poctivě pročítají.“

Řešili jste nějaké právní překážky při pronajímání přes Airbnb? 

citace „Zatím to nebylo třeba.“

A co bezpečnost? Dává Airbnb nějaké záruky?

Samozřejmě. Existuje takzvaná hostitelská záruka. Ve výjimečných případech, kdy dojde k neúmyslné škodě, je majetek všech hostitelů na Airbnb chráněn až do výše jednoho milionu dolarů. Utváří to klid na duši bez dalších poplatků. Stejně tak pokud dojde ke zranění hosta. Jste-li ale aktivním pronajímatelem a hosté se u vás střídají jako na běžícím páse, není dobré spoléhat jen na toto bezplatné pojištění. Ideální je mít zároveň sjednáné klasické pojištění nemovitosti a případně také domácnosti a odpovědnosti. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6