Rozvod: Jak si rozdělit majetek, dluhy i péči o děti?

 

V pohádkách to končí vždycky stejně. Poté, co princ zachrání svou princeznu, obvykle ze spárů hrůzostrašného desetihlavého draka nebo pomstychtivé po profitu lačnící čarodejnice, společně zdolají všechny překážky, jenž jim osud svalí do cesty, a láska a spravedlnost zvítězí nad lží a nenávistí, vezmou se a žijí šťastně až do smrti. V reálném životě to ale bohužel takhle nefunguje. Poměrně velké množství manželství končí rozvodem. Jak se v takovém případě řeší společná hypotéka, půjčka nebo péče o děti?

rozvod - rozdělení majetku 

V ideálním případě se manželé rozumně dohodnou. Vyjasní si, kdo si společnou nemovitost, auto či jinou pořízenou věc, na kterou si v minulosti půjčili peníze, ponechá, a druhý se nechá z úvěru vyvázat. Rozdělí si společný majetek a stanoví si pravidla, jak se budou starat o děti. Žádný soud se nemusí konat. Takhle jednoduše se to ovšem podaří vyřešit málokomu. Většina rozvodů se neobejde bez hádek, tahanic a někdy i házení částí jídelního servisu po babičce. Jak v takových případech vyrovnání probíhá? Co vše je třeba vyřešit? A jak postupovat? 

Bez právníka ani ránu 

I v případě, že u vás není na spadnutí žádná velká rozvodová bitva, obraťte se na právníka, ne žádného obecného zmocněnce, ale opravdového profesionála. Právničtina spolu se všemi lejstry a paragrafy je totiž pro běžného smrtelníka jen velmi obtížně přelouskatelná a přešlap v případě majetkového vyrovnání vás může stát vilu na Barrandově i svěření dcery do výhradní péče. Ačkoliv vám tedy ani nejlepší právník na světě nezaručí 100% úspěch u soudu, určitě do nějakého investujte, pomůže vám ve složitých situacích a ušetří spoustu času a starostí. 

K vypořádání může dojít třemi způsoby:

  • vzájemnou dohodou mezi oběma stranami
  • rozhodnutím soudu 
  • uplynutím zákonem dané 3leté lhůty

Děti na prvním místě 

Jednou z nejtíživějších situací při rozvodu je spor o děti. Kdo je získá do péče? Jak to bude s alimenty? Dokud o tomto není rozhodnuto, nemůže dojít ani k samotnému rozvodu. Jako první proto probíhá opatrovnický soud o svěření dítěte do péče. V případě, že jste se svou drahou polovičkou sepsali dohodu a na všem se předem dohodli, soud si toho z vás, komu má být ratolest svěřena do péče, proklepne, zpravidla při pohovoru se sociálním prácovníkem. Často bývá dotazován také samotný potomek a výjimkou nebývá ani návštěva domácnosti.  

Pokud jste ve vztahu na ostří nože a dohoda nepřipadá v úvahu, je potřeba, abyste za pomoci právníka či sociálního pracovníka, sepsali návrh na úpravu práv a povinností vůči nezletilému dítěti, na jehož základě vás prověří kolizní opatrovník. Ten zjistí, kdo z vás je lépe zabezpečený, i kdo má lepší výchovné schopnosti a poté rozhodne, komu dítě svěří do péče. Nejdůležitější jsou samozřejmě zájmy dítěte. Pokud je vyspělejší, může být k soudu dokonce předvoláno. Jinak ho hájí kolizní opatrovník. Někdy se také může stát, že soud shledá, že ani jeden z rodičů není k péči o dítě dostatečně způsobilý a přidělí jej do pěstounské péče. 

tip Jak se počítají alimenty? Na výši alimentů se můžete vzájemně dohodnout, nebo ji určí soud na základě potřeb dítěte a vašich majetkových poměrů. Orientačně si můžete měsíční částku spočítat v online kalkulačce alimentů. 

Případně, pokud váš bývalý manžel či manželka neplatí, máte nárok alimenty vymáhat.

dítě u hádky rodičů  

Jak se dělí majetek a dluhy?

Veškerý majetek, jenž jste nabyli během manželství, je společný. Nezáleží na tom, kdo co koupil. Ať už se jedná o dům na Bahamách, čtyřnohého chlupáče nebo krabici na sušenky, oba máte na vše stejný nárok, pokud není uvedeno jinak v předmanželské smlouvě. Některé věci se ale nedají tak jednoduše rozpůlit... Pak je to o kompromisech. Když jich ale neste schopni, musí přijít na řadu, stejně jako v případě péče o děti, soud. Tomu je třeba prokázat, jaký majetek je vašem výhradním vlastnictví, a on podle toho rozhodne o vyrovnání. Stejně tak se řeší i dluhy. 

Co není společné vlastnictví? 

  • dědictví 
  • věc povahou patřící pouze jednomu (například zubní protéza) 
  • dar
  • majetek nabytý před svatbou
 

Co se společnou hypotékou?

Nejrychleji se společného závazku můžete zbavit prodejem nemovitosti. Z peněz získaných prodejem splatíte zbytek hypotéky, a každý pak může jít vlastní cestou. Pokud se tedy zrovna neblíží konec fixace. Předčasné splacení úvěru na bydlení se vám totiž prodraží o sankční poplatky. Abyste se jim vyhnuli, můžete se snažit prodat dům či byt se vším všudy, tedy i s původním hypotečním úvěrem. Nového kupce musí samozřejmě schválit banka. 

Hypotéku si může po rozvodu vzít na svá bedra pouze jeden z manželů. Banky ale toto řešení nerady povolují. Proč? Z jednoho prostého důvodu, z dvou dlužníků se stává jeden, což obvykle znamená, že ze dvou příjmů rovněž zbyde jen jeden a ten nemusí být schopen platit splátky. I když tedy po rozvodu sepíšete u soudu vzájemné vypořádání majetku, kde si zvolíte, kdo zůstane bydlet v bytě a zároveň převezme hypotéku, takže druhý se zbaví závazku, nemusí banka vaše rozhodnutí vůbec respektovat. 

Po 3 letech se společné jmění vypořádá samo  

Zákon pamatuje i na ty, kteří se do majetkového vypořádání příliš nehrnou. Po skončení 3leté lhůty jim společné jmění spravedlivě rozdělí, takzvaně fifty fitfty. Hmotné věci jako nábytek, auto nebo třeba nádobí připadnou tomu, kdo je užívá. Nemovitosti a ostatní věci jako například pohledávky a dluhy budou náležet oběma rovným dílem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7