Falešní inspektoři klepou na dveře a chtějí vidět faktury za energie

 

"Jen dva prstíčky vstrčíme, zjistíme, od koho odebíráte proud, a pak zase půjdeme. A ještě vám vnutíme smlouvu s naším spřáteleným dodavatelem elektřiny, ale pak už fakt půjdeme." Jak poznáte falešné inspektory, kteří se vydávají za kontrolory Státní energetické inspekce?

lampa v nociPraví kontroloři Státní energetické inspekce (SEI) se zajímají pouze o přístroje na měření tepla. 

V minulých dnech zvonili podvodníci na dveře jihlavských domácností. Tvrdili, že patří pod Státní energetickou inspekci (SEI) a snažili se z lidí vytáhnout informace o dodávkách elektřiny, dodavatelských smlouvách nebo spotřebě energie. Svou hereckou etudu zakončili vnucováním „výhodných“ smluv se spřízněným dodavatelem elektrické energie anebo se snažili vybrat smyšlené poplatky.

Nenalěťte podvodníkům. Vyberte si levné energie samiSrovnat nové ceníky 2015

Podobný případ se na Jihlavsku odehrál již v roce 2013, kdy se dva muži zaměřili na výběr fiktivních záloh a poplatků za energie od seniorů. Než policie zastavila jejich řádění, vylákali ze starších obyvatel téměř 70 tisíc korun.

Jak poznáte falešného inspektora energií?

Státní energetická inspekce proto upozorňuje veřejnost, že pověření inspektoři SEI se vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy. Neexistuje tedy, aby inspektoři SEI přišli bez ohlášení.

"Žádáme veřejnost, aby byla mnohem obezřetnější, v případech, kdy se jim cizí osoba představí jako kontrolor energetické inspekce. Inspektoři pověření SEI se musí nejdříve předem písemně ohlásit, musí se prokázat průkazem a pověřením ke kontrole. Mají předem domluvený termín, takže je zde mnoho podnětů k rozpoznání nekalého jednání.

Navíc inspektoři SEI mají oprávnění kontrolovat pouze instalace přístrojů na regulaci a měření tepelné energie, nikoliv spotřebu energie či dokonce smlouvy nebo vyúčtování.”

- Pavel Gebauer, ústřední ředitel SEI

Varovné signály podvodných kontrol:

  • neohlášená kontrola
  • nemá průkaz inspektora SEI ani pověření ke kontrole
  • chce informace o spotřebě energie, smlouvy, vyúčtování apod.

Bez ohledu na to, kdo se vám bude snažit vetřít do bytu pod všemožnými výmluvami, pamatujte si, že nikdo nemá nárok na to, aby zjišťoval informace z vaší faktury za energie či smlouvy o dodávkách elektřiny nebo plynu. Váš současný dodavatel vlastní kopii vaší smlouvy a nikdo jiný údaje z tohoto dokumentu znát nepotřebuje.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé