Změna dodavatele energie: 13 základních pojmů, které musíte znát

 

Dodavatel či distributor, tarify či sazby. Pojmů, se kterými se setkáme při změně dodavatele energií, je celá řada. 13 z těch, se kterými se možná setkáte ve dveřích svého bytu, se vám pokusíme jednoduše vysvětlit, abyste už nikdy netápali.

moudrý muž ilustrační fotoNenechte se nachytat. Buďte chytřejší! 

Na neznalost vsází podomní prodejci. Zkratkami a neznámými pojmy nás vhání do úzkých uprostřed vchodových dveří. Matou vzhledem. Působí slušně a chtějí nám jen pomoci. Jenže zdání klame. Jestli jim jde o něčí dobro, tak pouze a jedině o to své.

Právě proto se hodí vědět, o čem mluví. A to budete díky našemu přehledu základních pojmů.

1. Dodavatel

Společnost, která vám prodává elektřinu či plyn na základě uzavřené smlouvě o dodávce energií. V současné době existují desítky dodavatelů energií. Komoditu nakupují na energetických burzách a poté ji na základě cenového rozhodnutí prodávají konečným spotřebitelům z řad firemních zákazníků či domácností.

Přečtěte si také:  Co zohlednit při výběru dodavatele energií kromě ceny?

2. Distributor

Společnost, která provozuje vedení elektrické sítě či plynovodu a zajišťuje distribuci energií až do domácností.  Na území ČR v současné době působí tři distributoři elektřiny (ČEZ, E.ON, PRE) a tři distributoři plynu (ČEZ, E.ON, Pražská plynárenská). Člení se na základě územní příslušnosti.

Distributora energií nemůžete změnit, na rozdíl od dodavatele elektřiny. Je totiž vlastníkem elektrického vedení či plynovodu, který vám dodává energii.

3. Změna dodavatele

Díky liberalizaci (otevření) trhu s energiemi mají české domácnosti i firmy už několik let možnost bezplatně změnit dodavatele elektřiny či plynu. Hlavním důvodem je úspora peněz, která obvykle šplhá do tisíců korun ročně. Změna je pouze „papírová“ a projeví se na hlavičce faktury a konečné částky k úhradě, nedochází ke změně elektroměrů či plynoměrů.

TIP

Kolik ušetří vaše rodina?

Díky jednoduchému srovnání dodavatelů elektřiny a plynu můžete ihned posoudit, zda by vaše domácnost mohla využít levnější ceny.

 

4. Výpověď smlouvy

Jedna z variant ukončení smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny či plynu. K výpovědi smlouvy dochází nejčastěji právě při změně dodavatele energií, ukončení odběru či změně majitele odběrného místa.

Přečtěte si také: Jak vypovědět smlouvu, když vás napálil podomní prodejce

5. Výpovědní lhůta

Udává období od chvíle, kdy podáte výpověď u stávajícího dodavatele, až po odběr energií u nového dodavatele energií. Začíná nabíhat prvním dnem následujícího měsíce.

Délka výpovědní lhůty závisí na smlouvě. V případě smlouvy na dobu neurčitou trvá obvykle tři měsíce. U smlouvy na dobu určitou záleží na obchodních podmínkách dodavatele. Konkrétní informace najdete vždy v obchodních podmínkách.

6. Sankční poplatek

Také znám jako deaktivační poplatek či poplatek za odstoupení. Poplatek, který si někteří dodavatelé energií účtují v případě odstoupení od smlouvy na dobu určitou před jejím ukončením. Bývá uveden v ceníku či v obchodních podmínkách dodavatele energií.

Přečtěte si také: Jaké jsou poplatky za předčasné ukončení smlouvy u dodavatelů energií?

 

Sankční poplatkyNěkteré sankční poplatky bývají příliš vysoké. Stejně tak ty aktivační. 

7. Aktivační poplatek

Též nazýván jako registrační poplatek. Poplatek, který účtují někteří dodavatele energie novým zákazníkům. Informace o něm najdete většinou v cenících, někdy ale jen v obchodních podmínkách

Často se s ním můžete setkat u podomních prodejců, kteří ho budou chtít uhradit ihned při sjednání smlouvy u vás doma. Může se stát, že bez úhrady tohoto poplatku vám dodavatel neposkytne dodávky energie.

8. Smlouva na dobu určitou

U podomních prodejců se nejčastěji setkáte se smlouvou na dobu určitou. Díky ní sice budete mít jistotu výhodné ceny po určitou dobu. Nicméně představuje závazek většinou na rok až dva (ale někdy i na deset let), při kterém není možné jednoduše odejít k jinému dodavateli elektřiny či plynu. Pokud byste se přece jen rozhodli, budete pravděpodobně platit sankční poplatek.

9. Distribuční sazba (sazba elektřiny)

Distribuční sazby elektřiny závisí na způsobu využití elektřiny v domácnosti a udává cenu dodávky energie. Správnou volbou sazby můžete ušetřit až pětinu původních nákladů.

Distribuční sazba se dělí na jednotarifní a dvoutarifní sazbu. U té první platíte za dodávku energie stále stejnou částku. Ve dvoutarifní sazbě je dodávka energie rozdělena na vysoký tarif, kdy je cena dodávky vyšší, a nízký (noční) tarif, ve kterém odebíráte levnější elektřinu. Tento tarif je určen zejména pro ty, kteří elektřinou topí či ohřívají vodu.

Distribuční sazbaPokud topíte elektřinou, máte právo na dvoutarifní sazbu. 

10. Tarif elektřiny či plynu

Představuje konkrétní nabídku dodavatele v rámci dané sazby. Dodavatelé často nabízí v rámci jedné sazby  i několik různých tarifů. Ty se mezi sebou liší cenou, výší měsíčních poplatků, případnou garancí ceny či speciálními bonusy. 

11. Doba fixace

Doba, po kterou zůstane cena energií nezměněna. Spotřebitel se tímto krokem může pojistit proti případnému zdražení elektřiny. Na druhou stranu ale přichází o možnost úspory v případě, že tržní cena elektřiny či plynu výrazně klesne. S fixací je prakticky vždy spojena smlouva na dobu určitou – tedy jakási záruka pro dodavatele, že mu zůstaneme věrní.

Přečtěte si také: Fixace ceny elektřiny a plynu má svá pro a proti

12. Odběrné místo

Místo, které zásobováno elektřinou či plynem. Může se jednat o rodinný dům, byt, halu či obchod. Samotný odběr je měřen jedním zařízením – elektroměrem či plynoměrem.

13. Dodavatel poslední instance

Dodavatel, který má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat elektřinu či plyn, pokud vám přestane váš stávající dodavatel z jakýchkoliv důvodů (například proto, že zkrachoval) dodávat energii. Ceny podléhají regulaci Energetického regulačního úřadu.

Přečtěte si také: Zkrachoval dodavatel energií, co mám dělat?

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
Oblíbení dodavatelé