Aktualizujte si havarijní pojištění

 

Věděli jste, že po několika letech od koupě vozu nemusíte platit původně sjednanou výši havarijní pojistky, ale cenu nižší? Vzhledem k tomu, že se cena havarijní pojistky sjednává na základě aktuální ceny vozu při uzavření pojistky, již po prvních dvou letech může být nižší řádově až o desítek procent.

rodina 

Havarijní pojištění slouží ke krytí škod na vlastním automobilu způsobených při dopravní nehodě, krádeži nebo vandalismu. Není sice povinné, vždy je však potřeba jeho sjednání zvážit. „U běžných vozidel nižší a střední třídy má pojištění určitě smysl do 5 až 6 let stáří vozidla, u dražších aut se vyplatí i pro starší vozy,“ říká Jitka Polívková z ČSOB Pojišťovny.

Pojistník nového automobilu by měl zvolit komplexní havarijní pojištění, které je zárukou vyplacení plné výše škody vzniklé při nehodě, odcizení či vandalismu. U starších aut se doporučují pojistit ta rizika, která jsou nejvíce pravděpodobná.

 

„Pokud je hodnota (obecná cena) vozidla například 50 tisíc korun a roční pojistné 10 tisíc korun, pak lze jistě zvažovat, zda má takové pojištění ještě ekonomický smysl,“ říká Miloš Velíšek z České podnikatelské pojišťovny.

 

Pokud se rozhodnete pro havarijní pojistku, nezapomeňte si ji v průběhu pojištění aktualizovat, tedy přepočítat podle aktuální ceny Vašeho vozu. Čím je hodnota automobilu nižší, tím je levnější i havarijní pojistka. Nejdražší auta ztratí podle expertů po prvním roce z původní ceny někdy až 50 %. V prvních dvou letech by měla aktualizace proběhnout každý rok, poté každé dva roky. Pojišťovna sama od sebe cenu ve většině případů automaticky nesnižuje, je proto potřeba o to zažádat.

rodina 

Na jakou cenu můžete mít vůz pojištění

  • Cena nová: pojišťovna vyplatí cenu na nové auto
  • Cena časová : pojišťovna vyplatí hodnotu vozidla s přihlédnutím k jeho stáří a opotřebení
  • Cena obecná : pojišťovna vyplatí hodnot podobnému vozu pořízenému v autobazaru
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/povinne_ruceni.png