Chaty a chalupy: Do oprav letos Češi nasypou desítky tisíc korun

 

7 z 10 českých chat a chalup čeká letos v létě rekonstrukce. 70 % chatařů a chalupářů investuje do oprav více než 25 tisíc Kč. Pětina si plánuje na zvelebení svého druhého domova dokonce půjčit. Za co se bude nejvíce utrácet?

chaty a chalupyTři čtvrtiny chatařů chtějí koupit nové vybavení do domku nebo na zahradu.  

Interiér, nová střecha nebo zateplení. To všechno plánují čeští chalupáři v letošním roce koupit nebo zrekonstruovat. 47 % chatařů a chalupářů hodlá letos utratit více než 50 tisíc korun. Nejčastěji budou investice směrovat na úpravy interiéru a novou výmalbu. Pětina chalupářů si na rekonstrukce půjčí. Ukázal to aktuální průzkum GE Money Bank.

Kolik za rekonstrukce chat a chalup letos utratíme?

Přes 90 % majitelů objektů pro rodinnou rekreaci plánuje investovat více než 10 000 Kč. Nejvíce z nich, přes 40 %, se zaměří na náročnou přestavbu interiérů, jako jsou příčky, krovy nebo schody. Dalších téměř 30 % se chystá na opravu střechy a přibližně 25 % bude zateplovat nebo izolovat celou chalupu. Tyto rekonstrukce spolknou méně než 25 000 Kč v 30 % případů.

Chaty a chalupy: plánované rekonstrukce  

V téměř 50 % zainvestují částku od 25 000 Kč do 100 000 Kč a ve více než 20 % případů se investice vyšplhají dokonce na více než 100 000 korun.

"Češi tráví na chalupách hodně času a logicky chtějí, aby to bylo co nejpříjemnější místo. Letos se do oprav a zvelebování pustí opravdu ve velkém. Náš průzkum ukázal, že se téměř polovina českých chalupářů vrhne hned do několika velkých oprav najednou.”

- Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank

Léto v českých chalupách: Nový nátěr, plot i gril

Vedle velkých rekonstrukcí se čeští chataři a chalupáři chystají i na drobnější opravy. Nejvíce z nich bude letos natírat a malovat (69 %). Přes 37 % z dotazovaných odpovědělo, že má v plánu opravu nebo stavbu nového plotu. Další nejčastěji plánovanou rekonstrukcí je úprava osvětlení, na kterou se chystá téměř 30 % chalupářů. Přibližně 20 % se pak chystá na opravu nebo výměnu oken, podlah či okapů.

TIP

Máte na chatě správnou distribuční sazbu elektřiny?

 
 

Tím však podle průzkumu GE Money Bank investice českých chalupářů letos nekončí. Necelých 75 % z nich plánuje nákup nového vybavení do domku nebo na zahradu. Ze zahradního vybavení si více než 25 % dotázaných v letošním roce vybere ke koupi nový gril a dalších 22 % obohatí zahradu u chalupy o nový nábytek.

K chatě nebo rodinnému domu v tuzemsku patři často i bazén, který si letos pořídí dalších 15 % respondentů. Necelých 25 % dotazovaných se také chystá na nákup nových spotřebičů do chalupy a v neposlední řadě si 21 % pořídí nábytek do interiéru.

Nedostatek peněz na opravu vyřeší 20 % chatařů půjčkou

„Pro financování letošních investic se pětina chalupářů chystá si peníze půjčit. Z průzkumu vyplynulo, že téměř 70 % z nich by nejraději využilo běžný spotřebitelský úvěr.

Který úvěr je nejvýhodnější? Prozkoumejte trh Srovnat půjčky

V případě náročnějších rekonstrukcí se nicméně může stát, že náklady na renovaci budou vyšší, než se původně očekávalo. Pro podobné situace je proto potřeba počítat s finanční rezervou, kterou nabízí například revolvingová půjčka Expres Plus od GE Money Bank, která umožňuje půjčovat si opakovaně bez nutnosti opětovného schvalování,“ doplňuje Milada Franek.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4