Jsou v Chorvatsku žraloci? Jak se chránit?

Bára Kocmánková
Aktualizováno:

Kdo by nemiloval dovolenou s nádhernými plážemi a tyrkysovým mořem. Tuhle idylku ovšem dokáže spolehlivě narušit známá hřbetní ploutev, kterou asi nikdo z nás nechce potkat. Zajímá vás, jestli jsou v Chorvatsku žraloci? Jak případně snížit riziko střetu s těmito mořskými tvory?

Žraloci v Chorvatsku

Jsou v Chorvatsku žraloci?

Ano, v Jaderském moři žije asi čtyřicet druhů žraloků, kterých se ovšem nemusíte bát. Velká část z nich je neškodná, a pokud byste je v moři potkali, s velkou pravděpodobností před vámi uplavou. 

Jedním z největších a nejvíce diskutovaných druhů je žralok bílý. Ten je známý svou velikostí a občasnými útoky na člověka v různých částech světa. Žralok bílý byl v Chorvatsku pozorován, ale jeho výskyt je v Jadranu velmi vzácný.

Spočítejte si cestovní pojištění

Jací žraloci žijí v Jaderském moři?

Ve vlnách Jadranu žije například:

  • Liškoun obecný: Má velmi dlouhou ocasní ploutev a dorůstá délky až 6 metrů. Živí se především rybami, útoky na člověka jsou velmi vzácné.
  • Kladivoun obecný: Je snadno rozpoznatelný podle svého výrazného kladivovitého tvaru hlavy. Tento druh žraloka je také považován za neagresivního vůči lidem.
  • Žralok hnědý: Středně velký druh žraloka, který dorůstá délky kolem 2,5 metru. Tento druh se často zdržuje blízko dna v mělkých vodách. Je známý svou robustní stavbou těla a krátkou, zaoblenou hlavou.
  • Psohlav obecný: Další středně velký žralok, který dorůstá délky kolem 2 metrů. Tento druh žraloka je známý svou dlouhověkostí a pomalým růstem. Živí se rybami a bezobratlými.

V Jaderském moři, které omývá pobřeží Chorvatska, žije několik druhů žraloků. Zde je přehled některých z nich:

Pokud se bavíme o velkých mořských žralocích, pak jde asi o šest druhů, mezi které patří

  • Žralok modrý: Je jedním z nejběžnějších žraloků v Jaderském moři. Tento druh je známý svou štíhlou stavbou těla a modrou barvou. Obvykle dorůstá délky 2 až 3 metry. Žralok modrý se živí hlavně rybami a hlavonožci a pro člověka není považován za nebezpečného.
  • Žralok bílý: Známý také jako velký bílý žralok, je největší a nejznámější druh žraloka, který se občas vyskytuje i v Jaderském moři. Dorůstá délky až 6 metrů.
  • Žralok mako: Jeden z nejrychlejších plavců mezi žraloky – může dosáhnout rychlosti až 74 km/h. Tento druh dorůstá délky až 4 metry a je známý svou agresivitou vůči kořisti. V Jaderském moři je jeho výskyt vzácný.

Cestovní pojištění do Chorvatska online

Kolik bylo v Chorvatsku případů pozorování a napadení žralokem?

Podle dostupných údajů je počet zaznamenaných útoků žraloků v Jaderském moři za poslední desetiletí minimální. Většina žraloků, kteří se v těchto vodách vyskytují, nejsou agresivní vůči lidem a většinou se zdržují ve větších hloubkách daleko od pobřeží.

Pokud se podíváme na statistiky za posledních pět let (2019–2023), došlo opravdu jen k pár střetům žraloka s člověkem, které se navíc odehrály mimo turistické destinace. Od roku 1900 došlo v Chorvatsku pouze k 25 útokům žraloka na člověka. 

Poslední závažný střet se stal v roce 1974, kdy žralok bílý v Chorvatsku u Omiše napadl turistu, který na následky svého zranění později zemřel. Žralok bílý byl pak naposled vidět v roce 2005 u Istrie. 

K poslednímu potvrzenému útoku žraloka na člověka došlo v roce 2019 u ostrova Vis, a to žralokem mako, který byl spatřen také u Dubrovníku.

V nedávné době byly v médiích a na sociálních sítích viděny fotky žraloka, který útočí na ryby. Podle vyjádření odborníků se ovšem jednalo o žraloka obrovského, který se živí pouze drobnými rybami a planktonem.

A jaká je šance, že v Chorvatsku narazíte na jedovatého hada?

Je možná prevence střetu se žralokem?

Žraloci v Chorvatsku sice moc nejsou, ale pro klid vaší duše se můžete inspirovat několika tipy, které lze dodržovat pro zvýšení bezpečnosti během plavání v moři.

  1. Plavte za světla. Žraloci svou kořist loví hlavně za soumraku a v noci, kdy jsou nejaktivnější. Ideální je tedy plavat za jasného dne a dobré viditelnosti.
  2. Neplavejte sami. Nejčastěji žraloci útočí na osamocené jedince. Skupina lidí je oproti tomu pro žraloka zastrašující a zaútočit si na ni s největší pravděpodobností netroufne. 
  3. Sledujte místní doporučení a varování. Plavčíci i místní úřady vydávají informace ohledně výskytu žraloků. Proto se řiďte jejich doporučeními a nevstupujte do moře v rizikových oblastech.
  4. Plavte mimo rybářské oblasti. Žraloky často přitahují rybářské lodě, a to kvůli odpadkům z rybolovu a návnadám. Plavání kolem těchto lodí tedy může být potenciálně nebezpečné.
  5. Sundejte šperky a lesklé předměty. Třpytivé věci mohou žralokům připomínat rybí šupiny. Proto raději prstýnky, řetízky, náušnice a další podobné předměty nechejte na pláži, nebo ještě lépe v hotelovém sejfu. 
  6. Pohybujte se na mělčině. Žraloci plavou a loví především v hlubších vodách, nebo na zlomu. Pokud tedy zůstanete na mělčině, bude to pro vás rozhodně bezpečnější.  
  7. Nechoďte plavat pokud krvácíte, nebo máte otevřenou ránu. I kapku krve umí žraloci vycítit na opravdu velkou vzdálenost. Proto je zbytečně nelákejte a v případě, že máte zranění, zůstaňte raději na břehu.

Cestovní pojištění do Chorvatska

I když žraloka na své dovolené v Chorvatsku s velkou pravděpodobností nepotkáte, nějaké ty nesnáze se přeci jen vyskytnout mohou. Co s tím? 

Sjednejte si to nejlepší cestovní pojištění do Chorvatska, které vám při nich podá pomocnou ruku. Ať už půjde o nemoc, náklady na léky, ošetření po šlápnutí na mořského ježka, nebo převoz zpět do České republiky. 

A kromě toho v cestovním pojištění můžete mít taky hned několik šikovných připojištění, jako je pojištění odpovědnosti, pojištění storna pobytu, pojištění zavazadel, a pokud se chystáte autem do Chorvatska i autoasistence!

Cestovní pojištění do Chorvatska online

Podobné články

Redakce Ušetřeno.cz  29.05.2025

Zvýšení povinného ručení po nehodě

Proč dochází po nehodě ke zvýšení ceny povinného ručení? Jak pojišťovny navýšení vypočítají? Lze mu nějak předejít? Systém bonusů a malusů přehledně.

Petra Maříková  27.05.2025

Co obnáší bezpečnostní kontrola na letišti?

Bezpečnostní kontrola na letišti může proběhnout bez problémů. Stačí se řídit našimi tipy, jak na letištní kontrolu. Pro let využijte vhodná připojištění.

Redakce Ušetřeno.cz  22.05.2025

TOP 7 nejkrásnějších pláží Sardinie – poznejte je všechny!

Objevte nejkrásnější pláže Sardinie. Některé jsou tak úchvatné, že si je musíte zarezervovat. Přehled sedmi top lokalit včetně tipů na dopravu i aktivity.