Domácí výroba elektřiny – realita, nebo sci-fi?

 

Výroba elektřiny doma vypadá jako ideální řešení, jak být nezávislí a neplatit vysoké účty dodavatelům elektřiny. Domácnosti ji nejčastěji vyrábějí z obnovitelných zdrojů – tepla, vody a větru.

výroba elektřiny 

Obnovitelné zdroje sníží náklady na energii

Obnovitelné zdroje energie jsou logicky takové zdroje, které se v průběhu jeho vytváření obnovují. Mezi nejčastější obnovitelné zdroje se nejčastěji řadí slunce, vítr a voda či biomasa. Výjimečně se využívá i kinetická energie (energie z přílivu) či geotermální energie (energie z nitra Země). Nově se rozšiřují i domácí mini elektrárny na principu společné výroby tepla a elektřiny – tzv. kogenerační jednotky.

Veškeré obnovitelné zdroje můžete díky stále dokonalejším technologiím využít pro výrobu elektřiny doma i vy. Blíže vám nyní představíme, jak získat elektřinu ze slunce, větru a vody. Jak totiž praví přísloví, větru a dešti neporučíte – ale můžete je zato využít pro dobrou věc.

Domácí solární elektrárna

Domácnosti nejčastěji získávají elektrickou energii z fotovoltaických elektráren, které ke své činnosti potřebují sluneční záření. Proč si slunce užívat jen při opalování, když jej můžete elegantním způsobem transformovat na elektřinu? Tento model vyžaduje především řadu solárních panelů, které se nejčastěji užívají na střechách rodinných domů či budov. Ideální prostředí má velký vliv na množství vytvořené elektrické energie – podle odborníků fotovoltaické elektrárny umístěny na vhodných místech dokážou pokrýt až 50 % celkové spotřeby elektřiny v ČR!

Ušetřete za elektřinu v průměru 1 795 Kč ročně
 

Zvláštním druhem jsou hybridní fotovoltaické elektrárny, které k výrobě elektřiny ze slunečního záření kombinují vlastnosti solárních panelů připojených do klasické distribuční sítě s tzv. ostrovním systémem. Díky němu může být domácnost naprosto nezávislá na dodávkách elektřin. Takto vyrobená elektrická energie eliminuje odběr elektřiny ze sítě a tím značně snižuje vlastní náklady za elektřinu. Návratnost vložené investice bývá při ideálních podmínkách za 8 - 12 let.

Domácí větrná elektrárna

Energie mimo civilizaci

Dostupné jsou dnes i fotovoltaické dobíječky na mobil, které vás mohou zachránit na výletech mimo civilizaci. Pro velké výletníky existují i bundy, stany či batohy s pružnými fotovoltaickými články, které vám dokážou dobít i notebook.

Elektřinu můžete vytvořit i malá větrná elektrárna, kterou si můžete postavit například na zahradě. Nachází se váš dům na osamoceném a vzdušném místě? Využijte potenciál větru nejen k rozčeření načesaných vln, ale i k úspoře. Hluku se bát nemusíte. Turbíny, dosahující maximální výšky 10 metrů, mají garantovanou minimální hlučnost.

Vstupním předpokladem pro efektivitu větrné elektrárny je odpovídající analýza větrného potenciálu. Pokud vás tento alternativní způsob zaujal, ale bydlíte v městské zástavbě, nezoufejte. Vítr do plachet přináší výrobci, kteří představili novinku -  větrnou elektrárnu, která pro rozběh potřebují rychlost 0,2m/s. Běžné malé domácí elektrárny naproti tomu potřebují rychlost minimálně 3m/s, následný provoz vyžaduje alespoň 6 m/s.

Oproti solární energii má domácí větrná elektrárna v našich končinách větší potenciál – vítr vane i v noci a ve všech ročních obdobích. I přesto ji lze považovat spíše jako doplňková varianta ke snížení nákladů na spotřebu energie.  Návratnost vložené investice bývá okolo 15 let.

Domácí vodní elektrárna

Další možností, jak vyrobit elektřinu doma, je využít vodu k domácí vodní elektrárně.  Vyplatí se tehdy, pokud máte za domem menší vodní tok. S výstavbou takové elektrárny je však spojeno velké papírování – budete potřebovat mj. stavební povolení, licenci i souhlas s připojením nového zdroje do sítě.

Naproti nepříjemné byrokracii je domácí vodní elektrárně efektivní a z pohledu obnovitelných zdrojů i nejekologičtější. Vytvořenou elektřinu můžete spotřebovávat a tím snížit náklady na energii, nebo ji prodávat za zvýhodněnou cenu dodavatelům elektřiny. Návratnost investice bývá v řádu několika let – odvíjí se od ceny technologie, objemu vyrobené a zpeněžené energie.

Vodní elektrárna má oproti sluneční a větrné energii nespornou výhodu – díky regulaci toku vody můžete vypočítat, kolik energie se vyprodukuje za určitou dobu.

Existuje celá řada, jak snížit účty za elektřinu. Kromě změny dodavatele můžete začít s výrobou elektřiny doma – právě z obnovitelných zdrojů, které navíc šetří i životní prostředí. Využijte slunce, vítr nebo vodu ke svému prospěchu a rozlučte se s nesmyslně vysokými poplatky za elektřinu!

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5