Český důchodce průměrně dluží 40 tisíc, většinou kvůli dětem a vnukům

 

Senioři u nás dokáží vyžít s málem. Půjček se bojí jako čert kříže. Když už po nějakém úvěru sáhnou, nejčastěji si půjčují peníze, aby pomohli dětem a vnukům. Kde v republice mají důchodci největší problémy se splácením dluhů?

český důchodceSenioři si mnohdy neberou úvěr, aby pomohli sobě, ale aby vyřešili finanční situaci někoho z rodiny. 

Finanční situace seniorů nebývá často příliš příznivá kvůli omezeným finančním příjmům. Půjčkám se proto důchodci raději vyhýbají. Vyplývá to z interních statistik společnosti KRUK. Podle nich s dluhy bojuje pouze každý 16. Čech s věkem nad 65 let.

Důchodci to s penězi umí. Od půjček se drží dál, když to jde

Skromný starobní důchod nutí seniory přistupovat k hospodaření s domácím rozpočtem s rozumem. Stejným způsobem přistupují senioři také k otázce zadlužení. Vyšší tendenci zadlužovat se mají především muži (58 %).

"Senioři umí se svým domácím rozpočtem dobře zacházet. Z historického hlediska navíc nejsou zvyklí si půjčky brát. Pokud se ovšem i přes veškerá rizika, která sebou zadlužení přináší, rozhodnou finanční prostředky vypůjčit, činí ve většině případů pouze v rámci jedné půjčky (82 %). Často navíc tato půjčka není ani určena pro jejich osobní spotřebu, ale jedná se o finanční výpomoc svým dětem, případně vnukům.”

- Markéta Fixová , ze společnosti KRUK

Nejčastěji dluží senioři nízké částky

Zadlužení lidé ve věku nad 65 let nejčastěji dluží finanční částky do výše 5 000 Kč (32 %). Každý 7. zadlužený senior má dluhy ve výši 5 až 10 tisíc korun (12 %) či 10 až 20 tisíc korun (14 %).

Když úvěr, tak jedině od osvědčené firmy Srovnat půjčky

Průměrná výše dluhu seniorů pak dosahuje částky 39 900 Kč a představuje tak třetí nejnižší průměrný dluh napříč věkovými skupinami. Navíc od 65 let výše průměrného dluhu klesá.

Přes nízké dluhy 40 % seniorů své závazky obtížně splácí

Průměrně přitom dluží více muži (46 300 Kč) než ženy (33 900 Kč). Méně zodpovědně ovšem senioři přistupují ke splácení svého dluhu. V loňském roce začaly splácet svůj dluh pouze tři pětiny seniorů (58 %). Zodpovědnější jsou v tomto ohledu přitom spíše ženy (65 %) než muži (51 %).

Průměrný důchod na pokrytí běžných výdajů nestačí

V ČR žije 17 % osob ve věku 65 a více let. Téměř polovina z nich (45 %) žije v domácnosti sama. Vyplývá to z aktuálně dostupných statistik ČSÚ. Právě omezené finanční příjmy v podobě jednoho platu a později zejména starobního důchodu mohou být pro tyto osoby zdrojem případných finančních problémů.

Zaměstnaní lidé ve věku nad 65 let dostávají za svou vykonanou práci průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 27 200 Kč. Muži ale vydělávají průměrně o 8 400 Kč více než ženy. Oproti nim lidé ve stejném věku, kteří jsou již ve starobním důchodu, si musí měsíčně vystačit s finanční částkou v průměrné výši 11 100 Kč.

Nespoléhejte jen na nízkou penzi od státu.Chci začít spořit

Průměrné měsíční výdaje starobních důchodců ovšem tuto částku značně přesahují, a to dokonce až o 2000 Kč. Průměrná výše měsíčních výdajů dosahovala v předloňském roce 13 100 Kč.

Nejvyšší dluhy trápí seniory na jižní Moravě

Nejzadluženější jsou senioři v Středočeském kraji (13,3 %), Jihomoravském kraji (12,1 %), Ústeckém kraji (12 %), v Praze a v Moravskoslezském kraji (11,7 %). Naopak nejnižší zadluženost je evidována na Vysočině (2,6 %), v Zlínském kraji (3,6 %) a v Pardubickém kraji (6,7 %).

TIP

Nenaleťte nepoctivým poskytovatelům půjček

 

Nejvyšší průměrný dluh mají obyvatelé Jihomoravského kraje (48 200 Kč) a Královéhradeckého kraje (47 500 Kč), naopak nejmenší průměrný dluh eviduje KRUK u obyvatel Vysočiny (28 900 Kč) a  Moravskoslezského kraje (32 400 Kč).

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5