Kontokorent nebo kreditní karta: Jak si výhodně půjčit na krátký čas?

Potřebujete hotovost na zalátání dočasné díry v rodinném rozpočtu? Krátkodobý opakovaný úvěr bez zdlouhavého vyřizování nabízí kontokorent i kreditní karty. Co mají tyto úvěrové možnosti společného a čím se liší? 

Přejít do kalkulačky půjček

Hlavní rozdíly: Bezúročné období i čas pro úhradu dluhu

Kontokorent i kreditní karty představují možnost, jak si bez schvalování jednorázového úvěru půjčit opakovaně menší množství peněz. 

V obou případech horní výši půjčky stanovuje strop (úvěrový rámec), který obvykle dosahuje dvoj až trojnásobku měsíčního příjmu žadatele. Oba produkty mohou snížit bonitu zákazníka, pokud žádá o jiný úvěr nebo hypotéku.

Liší se hlavně výpočtem úroků z vypůjčené částky. U kontokorentu se setkáte s úroky 15 až 20 % p. a., zatímco u kreditních karet jde spíš o rozpětí od 20 do 30 %

Nicméně vysokým úrokům u kreditek se klient vyhne, když svůj dluh uhradí v bezúročném období, zpravidla 45 až 55 dní. To neplatí pro výběr z bankomatů, kdy při použití kreditky začne úrok naskakovat okamžitě.

Kontokorent: Výhody a nevýhody

Mezi výhody kontokorentu patří:

  • nižší úroky,
  • lze využít i pro výběry peněz z bankomatu bez poplatků,
  • splacení dluhu jednou za určitou dobu (delší období než u kreditních karet),
  • vhodné pro půjčení peněz na delší období.

Mezi nevýhody pak mj.:

  • absence bezúročného období, slev při nákupu u vybraných obchodníků,
  • poplatky u některých bank i při nevyužitém kontokorentu,
  • nutnost mít běžný účet u dané banky.

Kdy musí klient začít splácet svůj dluh? U kontokorentu vás nečeká pokuta v podobě strmého nárůstu úroků, když se na účtu aspoň 1× za stanovenou dobu dostanete do plusu. Záleží na podmínkách banky, nejčastěji stačí svůj dluh vyrovnat jednou za rok či 6 měsíců.

U kreditních karet musíte splatit do měsíce alespoň minimální část úvěru (klasicky aspoň 5 %). Nicméně pokud se nehodláte zbavit celého dluhu v bezúročném období, kvůli vysokým úrokům pro vás bude tato možnost krajně nevýhodná.

Srovnat půjčky

Kreditní karty: Výhody a nevýhody

Mezi výhody řadíme například:

  • bezúročné období,
  • vhodné pro úvěr na velmi krátkou dobu,
  • slevy a další výhody (např. prodloužená záruční doba) při nákupu u spřízněných obchodů.

Mezi nevýhody patří:

  • vyšší úroky mimo bezúročné období,
  • okamžitý nárůst úroků při výběru hotovosti z bankomatu,
  • vyšší nutnost kontroly, pokud chce klient dodržet výhody bezúročného období,
  • snadnější pád do dluhové pasti.
Srovnat kreditní karty

Kontokorent nebo kreditní karta: Shrnutí duelu

Pokud chcete mít po ruce finanční rezervu na nenadálé výdaje, může se vám hodit kontokorent. Tento úvěr vám umožní s menšími náklady rozložit splátky do více měsíců a bude dostupný při vedení běžného účtu v bance. Kontokorent se tedy spíš blíží levnější variantě spotřebitelského úvěru.

Naopak kreditní karta se do peněženky bude hodit někomu, kdo si nepotřebuje nutně půjčit, ale spíše vyhledává způsoby, jak ušetřit za nákupy určitého zboží. Majitel kreditky nesmí mít problém s úhradou dluhu v bezúročném období, jinak může snadno spadnout do dluhové pasti s úroky, které rostou nebezpečně rychle.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Osobní účet bez poplatků za vedení dnes nabízí téměř každá banka. Je to ale jeden parametr z mnoha, který byste měli sledovat. Důležité jsou také například poplatky za výběr z bankomatu či příchozí nebo odchozí platby.

Pozor: Pokud chcete účet bez poplatků, pak musíte v některých případech splnit určité podmínky nastavené bankou. Mezi ty patří například stanovení minimální částky, která musí být na účet každý měsíc připsána. Vše jsme pro vás shrnuli do jednoho krátkého článku.

Kolik chcete. Počet běžných účtů není nijak limitovaný. Můžete jich mít hned několik, a to dokonce i v jedné bance.  

Při založení účtu vždy dostanete platební kartu. Konkrétní typ karty závisí na vámi vybrané bance. Většina vydává bezkontaktní, není to ale pravidlem. 

Někdy také můžete získat zdarma rovnou dvě karty. Jednu pro sebe a druhou například pro rodinného příslušníka. 

O typech platebních karet jsme pro vás napsali celý článek.

Podmínky si určují jednotlivé banky. U každé jsou trochu jiné. Zpravidla ale při zakládání účtu musíte předložit potvrzení o studiu nebo kartu ISIC. Věková hranice pro studentské účty je většinou 26 let. Některá studentská konta ale můžete mít až do 30 let. 

Mladším klientům nabízí banky také dětská konta.

Pokud přemýšlíte o pořízení kreditní karty, rozhodně byste neměli sáhnout po první, na kterou narazíte. Nejdříve si sepište, co od karty očekáváte, k čemu ji chcete využívat, a poté porovnávejte. 

Klíčovými parametry jsou bezúročné období, minimální měsíční splátka a úrok. Vyplatí se sledovat i nejrůznější benefity a oblíbený cashback. Ten vyjadřuje, kolik vám společnost vrátí zpět na kartu z provedených plateb. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.