Nehorázné poplatky: 7 věcí, které nás rozčílí, když za ně máme platit

 

Poplatek v nemocnici, televizní poplatky, příplatek za roznos nebo i za krabici pizzy, poplatek za psa a tak dále. Zdá se vám, že už vám z těch všech naúčtovaných služeb brzo zešílíte? Nejste v tom sami. Spousta věcí nás rozčílí doběla, když za ně máme platit. Podívejte se na 7 nejhorších příkladů nehorázných poplatků.

naštvaná kočka 

V minulosti měli lidé mnoho věcí jednodušších. Když jste si chtěli koupit jedno kuře, dali jste majiteli kurníku něco výměnou, třeba pytel zrní. Potřásli jste si rukama a obchod v klidu proběhl. Kdyby podobná směna probíhala dneska, nejspíš byste k pytli zrní museli přidat další, protože chovatel kuřat by už kvokající stvoření usmrtil a zbavil peří, takže byste mu museli zaplatit i za tyto službu navíc. Vůbec by nezáleželo na tom, že jste chtěli nevinnou drůbež setnout sekyrkou sami a zadarmo.

Podívejte se, jaké produkty a služby nás nejvíce rozčílí, když za ně máme zaplatit.

7 věcí, které nás vytáčí, když nám je obchodník naúčtuje

1. Poplatek za použití telefonní linky při reklamaci

Firma vám špatně vyúčtovala dodávku energií, poslala kalhoty v barvě, kterou jste si neobjednali, nebo jste jen dostali balík se zcela vadným výrobkem? Samozřejmě můžete špatné služby reklamovat, ale připravte se i na dodatečné náklady za telefon. Některé reklamační linky, kam se poškození spotřebitelé obracejí, jsou totiž zpoplatněné.

naštvané zvíře 

Prakticky tak tyto společnosti říkají: „Milý zákazníku, víme, že jsme udělali chybu, za kterou se vám z celého srdce omlouváme. Pokud se rozhodnete nás na vadu výrobku upozornit, využijte naši reklamační linku a sponzorujte telefonního operátora, se kterým máme smlouvu na zbytečně vysokou cenu za volanou minutu. Spřízněný operátor vám tímto nesmírně děkuje.“

2. Změna jména a vydání dokumentů s novým jménem

Už se nechcete jmenovat František Pablb, nebo jste se rozhodli pro změnu jména kvůli svatbě? To znamená, že spousta vašich zákaznických kartiček, různých průkazů i dalších dokumentů je psána na jméno osoby, která už neexistuje. Budete tedy muset absolvovat byrokratický koloběh změny jména pro všechna potřebná lejstra či karty. A co vám na to řeknou někteří obchodníci?

naštvané zvíře 

„Samozřejmě že vám s potěšením vydáme novou kartu. Prosím, zaplaťte dvě stě korun za zhotovení zbrusu nové karty, která nabízí úplně ty stejné výhody jako vaše stará.“

3. Trochu těžší zavazadlo u leteckých společností

Přesáhl váš kufr maximální povolenou hmotnost při letu s nízkonákladovou společností o pár gramů? Pracovník letecké společnosti se na vás strojeně usměje, zatímco se snažíte obléct si na sebe třetí bundu, abyste snížili hmotnost svého zavazadla. Když ani to nepomůže, dají vám na výběr. Buď necháte některé věci na letišti, nebo zaplatíte příplatek za těžší kufr ve výši poloviny ceny letenky.

naštvané zvíře 

Protože jde ale o firmu, které záleží na spokojenosti svých zákazníků, stevardka dané aerolinky vám aspoň popřeje příjemný let.

4. Přístup do wi-fi sítě

Ve většině restaurací nebo hotelů už se bere za samozřejmost, že bezdrátové připojení k internetu je dnes stejně nezbytné jako dýchání kyslíku, a proto ho firmy nabízejí svým hostům zdarma jako pozornost podniku.

naštvané zvíře 

Najdou se ale i výjimky. Jenže asi se nebudete až tak divit, když vám chamtivý hoteliér nejdříve oznámí, že za zvláštní příplatek dostanete ručník, šunku ke snídani, nebo i zapnutí klimatizace v parném vedru u pokoje, který je inzerován jako „dvoulůžkový s klimatizací“. V takovém ubytovacím zařízení je platba za přístup k wi-fi prostě samozřejmostí.

Vyberte si účet bez zbytečných poplatků. Srovnat běžné účty

5. Od poslanců s láskou: Státní dluh

Sice za to nemůžete, ale zaplatíte ho ze svých daní. Státní dluh České republiky sice nepatří k těm nejvyšším na světě, ale znepokojujícím tempem se zvyšuje. Aspoň v něčem západní Evropu pomalu ale jistě doháníme.

ANKETA: Který poplatek vás nejvíc štve?

6. Nákup dražších výrobků kvůli zajištění fungování s již koupeným zbožím

Značkové holicí strojky potřebují přece stejně značkové žiletky od stejného výrobce. Některé vysavače zase „pozřou“ pouze specifické pytle na prach opět od stejné firmy, která vám prodala tento spotřebič.

Dalším příkladem může být také elektronika od americké společnosti Apple, která funguje nejlépe pouze s výrobky od tohoto softwarového i hardwarového giganta.

Když jste si jednou koupili náš produkt, my se zkrátka už postaráme o ty, abyste si naše produkty kupovali do konce života.

7. Dárky „zdarma“ k nákupu jiného výrobku

Při spousty zboží dnes prodejci nabízejí dárek. Neopomenou vám třikrát zdůraznit, že tento dárek dostanete zcela zdarma. Protože i Santa Klaus si přece účtuje za roznášení dárků náklady na sobí spřežení, mzdy pro své pomocníky a praní červenobílého obleku.

naštvané zvíře 

Už je vaše chyba, že dárek zdarma vlastně vůbec nepotřebujete, a chcete si koupit jenom výrobek, ke kterému je dárek připojen. Cena celého balíčku samozřejmě stoupne, i když obchodník pořád omílá dárek zdarma. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14