Předčasné splacení hypotéky: Jaké jsou sankce u jednotlivých bank?

 

Vaše firma začala ve velkém prosperovat, vyhráli jste v loterii, zdělili miliony po zámožném dědečkovi, nebo jinou cestou přišli k pořádnému balíku peněz a rádi byste se zbavili koule u nohy v podobě hypotéky? Banky vám samozřejmě dovolí umořit váš dluh, nepočítejte ale s tím, že to bude zadarmo. Ve většině případů zaplatíte nejméně administrativní poplatky. Jejich výši vám banka sdělí až poté, co ji o svém úmyslu předčasně splatit úvěr informujete. Podmínky se ale liší společnost od společnosti. Abyste se rychle zorientovali, připravili jsme pro vás krátký přehled.

předčasné splacení hypotéky 

Dříve si banky za předčasné splacení hypotéky účtovaly tučné poplatky. Nikdo je v tomhle ohledu totiž moc neomezoval, a tak si dřívější vyvázání klientů ze závazku chtěly řádně vykompenzovat. Od 1. prosince 2016 ale mají útrum. V účinnost tehdy vstoupila novela zákona o spotřebitelském úvěru, která maximální výši sankcí, jakou banky mohou za předčasné splacení úvěru udělit, jasně stanovila.  

Předčasné splacení hypotéky zdarma?

Aktuálně tedy můžete bez jakýchkoliv poplatků splatit ročně až 25 % z celkové výše závazku, a to až měsíc před výročím uzavření smlouvy. Pokud je hypoteční úvěr sjednán na dobu delší než dva roky, což ve většině případů bývá, lze pak jednat i o předčasném splacení celého hypotečního úvěru. Banka si podle nových pravidel smí naúčtovat pouze administrativní náklady, případně úrok za mezibankovní půjčku.

Podmínky předčasného splácení u jednotlivých bank
Air Bank Kdykoliv zdarma.
Česká spořitelna Výši poplatku si můžete sami vypočítat v online kalkulačce.
Equa bank Je nutné písemně oznámit. Banka vám naúčtuje administrativní poplatky.
Expo bank Za administrativní poplatek. Po uplynutí fixace zdarma. 
Fio banka Bez poplatků (s výjimkou případů refinancování úvěru v jiné bance).
Moneta Money Bank Zaplatíte administrativní poplatek. Více informací se dozvíte v sazebníku.
Hypoteční banka a ČSOB Za administrativní poplatky. Kompletní podmínky si můžete stáhnout v PDF.
Komerční banka Výši poplatku si můžete sami vypočítat v online kalkulačce.
mBank Kdykoliv za administrativní poplatek. Přesné podmínky na stránkách banky.
Raiffeisenbank  Je nutné oznámit záměr alespoň 14 dní předem. Zaplatíte administrativní poplatek.
Sberbank Kdykoliv za administrativní poplatek.
UniCredit Bank Je třeba oznámit 10 dní předem. Účtují se administrativní poplatky.

(Zdroj: Sazebníky bank)

Existují sice banky, které již od poplatku za předčasné splacení hypotéky upustily, většina si jej stále účtuje v podobě administrativních nákladů, jejichž výši se dozvíte až ve smlouvě. Částku si však banka nemůže nastavit, jak se jí zlíbí – může jít maximálně o 1 % z předčasně splacené části úvěru, nejvýše však o částku 50 000 korun. Zcela zdarma a bez jakýchkoliv sankcí je možné splatit hypotéku v těžkých životních situacích, například při dlouhodobém onemocnění. Podmínky ovšem platí pouze pro hypotéky uzavřené po 1. 12. 2016.

 
Využít lze také tzv. offsetové hypotéky, v rámci které vám úspory uložené na speciálním účtu mohou snížit hypoteční úrok až na nulu.

Noční můry z vysokých poplatků nemusíte mít ani v případě, že se chystáte předčasně splatit americkou hypotéku. Podmínky stejně jako u běžných hypoték ošetřuje novela spotřebitelského zákona. Banka vám tudíž může vyměřit poplatek nejvýše do 1 % předčasné splátky. Pokud období fixace netrvá více než jeden rok, klesá zastropování poplatku až na 0,5 %. Navíc konkurenční boj donutil některé banky zrušit tuto pokutu úplně.

Mimořádné splátky až do 25 %

Zákon definuje některé případy, kdy má spotřebitel právo splatit úvěr zcela zdarma. Mezi ně patří například i zmíněná možnost splatit 25 % původní výše jistiny jednou za dvanáct kalendářních měsíců. Nezbavíte se sice hypotéky okamžitě a dluh vás bude tížit o něco déle, ale vyhnete se veškerým sankcím včetně zmíněných administrativních poplatků.

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu
  

Pokud se teprve chystáte o hypoteční úvěr zažádat, určitě si předem všechny podmínky včetně předčasného splácení a mimořádných splátek řádně prostudujte. Se všemi nabídkami na trhu se můžete detailně seznámit a zároveň je mezi sebou porovnat pomocí naší online kalkulačky. Během několika minut z vašeho pohodlí domova tak zjistíte, která hypotéka vás vyjde nejvýhodněji.

Přečtěte si i o dalších poplatcích, které se vážou k hypotéce.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 39