Jaké jsou sankce za předčasné splacení hypotéky u jednotlivých bank?

 

Vaše firma začala ve velkém prosperovat, vyhráli jste v loterii, zdělili miliony po zámožném dědečkovi, nebo jinou cestou přišli k pořádnému balíku peněz a rádi byste se zbavili koule u nohy v podobě hypotéky? Banky vám samozřejmě dovolí umořit váš dluh, nepočítejte ale s tím, že to bude zadarmo. Ve většině případů zaplatíte nejméně administrativní poplatky. Jejich výši vám banka sdělí až poté, co ji o svém úmyslu předčasně splatit úvěr informujete. Podmínky se ale liší společnost od společnosti. Abyste se rychle zorientovali, připravili jsme pro vás krátký přehled.

 

Dříve si banky za předčasné splacení hypotéky účtovaly tučné poplatky. Nikdo je v tomhle ohledu totiž moc neomezoval, a tak si dřívější vyvázání klientů ze závazku chtěly řádně vykompenzovat. Od 1. prosince loňského roku ale mají útrum. V účinnost vstoupila novela spotřebitelského zákona, která maximální výši sankcí, jakou banky mohou za předčasné splacení úvěru udělit, jasně stanovila.  

Nové podmínky zlepšují postavení spotřebitelů

Aktuálně tedy můžete bez jakýchkoliv poplatků splatit ročně až 25 % z celkové výše závazku, a to až měsíc před výročím uzavření smlouvy. Pokud je hypoteční úvěr sjednán na dobu delší než dva roky, což ve většině případů bývá, lze pak jednat i o předčasném splacení celého hypotečního úvěru. Banka si podle nových pravidel smí naúčtovat pouze administrativní náklady, případně úrok za mezibankovní půjčku.  

Ani výši tohoto poplatku si však nemůže nastavit, jak se jí zlíbí – může jít maximálně o 1 % z předčasně splacené části úvěru, nejvýše však o částku 50 000 korun. Pokud klient nemá na řádné splácení hypotéky, může penále činit maximálně 50 % úvěru, nejvýše však 200 000 korun. Na splacení pak má půlroční lhůtu, než prodá zástavní nemovitost. Zcela zdarma a bez jakýchkoliv sankcí bude možné splatit hypotéku v těžkých životních situacích, například při dlouhodobém onemocnění. Podmínky ovšem platí pouze pro hypotéky uzavřené po 1. 12. 2016.

Podmínky předčasného splácení u jednotlivých bank
Air Bank Kdykoliv zdarma.
ČS Je nutné oznámit 7 pracovních dní předem. Zaplatíte administrativní poplatek.
ČSOB Zdarma v době výročí fixace. Kompletní podmínky si můžete stáhnout.
Equa bank Je nutné písemně oznámit. Banka vám naúčtuje administrativní poplatky.
Fio banka Bez poplatků s výjimkou případů refinancování úvěru v jiné bance.
MMB Je nutné oznámit 7 pracovních dní předem. Zaplatíte administrativní poplatek.
Hypoteční banka Zdarma době výročí fixace. Kompletní podmínky si můžete stáhnout v PDF.
KB Výši poplatku si můžete sami vypočítat v online kalkulačce.
mBank Kdykoliv za administrativní poplatek. Přesné podmínky na stránkách banky.
Raiffeisenbank  Kdykoliv za administrativní poplatek.
Sberbank Bezplatně po dobu 3 měsíců po obdržení nové výše úrokové sazby pro další fixační období.
UniCredit Bank Je třeba oznámit 10 dní předem. Účtují se administrativní poplatky.

(Zdroj: Sazebníky bank)

Noční můry z vysokých poplatků nemusíte mít ani v případě, že se chystáte předčasně splatit americkou hypotéku. Podmínky stejně jako u běžných hypoték ošetřuje novela spotřebitelského zákona. Banka vám tudíž může vyměřit poplatek nejvýše do 1 % předčasné splátky. Pokud období fixace netrvá více než jeden rok, klesá zastropování poplatku až na 0,5 %. Navíc konkurenční boj donutil některé banky zrušit tuto pokutu úplně.   

Mimořádné splátky až do 25 % jsou u většiny bank zdarma

Předčasně splatit můžete i jen část své hypotéky. Takovou možnost nabízí svým klientům téměř většina bank a navíc 1x ročně zcela zdarma. Většinou lze najednou složit až 25 % ze zbývající časti úvěru. Dluh vás sice bude tížit o něco déle, ale vyhnete se veškerým sankcím včetně výše vypsaných administrativních poplatků. 

Najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu
 

Pokud se teprve chystáte o hypoteční úvěr zažádat, určitě si předem všechny podmínky včetně předčasného splácení a mimořádných splátek řádně prostudujte. Se všemi nabídkami na trhu se můžete detailně seznámit a zároveň je mezi sebou porovnat pomocí naší online kalkulačky. Během několika minut z vašeho pohodlí domova tak zjistíte, která hypotéka vás vyjde nejvýhodněji.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 29