ŠETŘÍME DOMA: 3 triky pro úspornou klimatizaci

 

Horko na padnutí a bazén tak daleko. Jak přežít v místnosti, kde je na umření? S klimatizací! Máme tři jednoduché tipy, které vám pomohou ušetřit kapsu.

klimatizace 

Možná jste i vy šťastným majitelem klimatizace, ale letní počasí vám přináší neklidný spánek. Těch peněz kolik vás to bude stát! Jenže nedá se nic dělat, přece se neupeču, říkáte si. Upéct se nemusíte ani za levnější peníz. Prozradíme tři supersnadné tipy, které vám pomohou.

TIP

Která je ta nejlepší?

Nemáte klimatizaci, ale už dlouho o ní přemýšlíte? Nenechávejte se dlouze přemlouvat a vyberte si tu pravou. Připravili jsme pro vás jednoduché srovnání klimatizací.

 

1. Zavřete okna

Klimatizace je skvělá, ale také i energeticky náročnější. Cena se dá ale poměrně příjemně stáhnout, když používáte klimatizaci efektivně. Třeba tím, že se naučíte důsledně zavírat okna, aby do místnosti nepronikal horký vzduch. Díky němu totiž musí klimatizace stále pracovat na plné obrátky, aby ochladila místnost. A to něco stojí.

S výhodnějším dodavatelem platíte za elektřinu méně! Srovnání dodavatelů

2. Zatáhněte žaluzie

Sluníčko, které se do našich domovů protahuje skrz okenní tabule, umí doslova zavařit. Proto je vhodné stínit okna, abychom zabránili vstupu tepla do místnosti. Klimatizace vám za to bude vděčná, bude mít totiž méně práce s vychlazením místnosti na ideální teplotu.

Vhodné k zastínění jsou venkovní markýzy a předokenní rolety, pomohou i vnitřní či meziokenní žaluzie a závěsy.

Věděli jste, že

  • Ideální teplota klimatizované místnosti by měla být 23 – 27 °C.
  • Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než 8 °C. Jinak hrozí riziko nachlazení.
  • Zařízení byste měli pravidelně čistit, jinak se zvyšuje spotřeba energie.

větrání domaPříčné větrání. Zdroj: gerappa.cz 3. Naučte se správně větrat

Okna dokořán se vyplatí mít od večera do rána. I přesto, že je parno, se stačí vzduch ochladit na snesitelnou teplotu. Díky tomu pak ušetříte náklady na klimatizaci. Vhodné je správně větrat i přes den. Nejlepší je vytvořit průvan mezi místnostmi. Doporučujeme příčné větrání, díky kterému se vzduch vymění už za 2 – 4 minuty.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3