Že je vkladní knížka mrtvé retro? Chyba! Sjednat si ji můžete i dnes

 

Nostalgická vzpomínka, nebo stále existující finanční produkt? Ano, na mysli máme vkladní knížku, která v době před rozmachem moderních technologií a nástupem internetu, suplovala nejen bankovní a spořicí účty. Přestože si na ni mnozí příslušníci mladších generací vzpomenou jen velmi matně, mohou si ji zájemci sjednat dokonce i v roce 2017. Pojďte se s námi podívat, jak tento produkt funguje, co může současným klientům nabídnout, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, pro koho se hodí a co ho na trhu vystřídalo.

spořicí prasátkoŠetřili jste do prasátka, nebo jste měli vkladní knížku? 

Patříte mezi pamětníky, kteří si na dobu, kdy každý vlastnil vkladní knížku, dobře vzpomínají? Nebo jste o něco mladší, a tak si pouze matně pamatujete, že vám ji v dětství zřídila babička? Vybavujete si, že vaši rodiče měli doma v šuplíku celý balík vkladních knížek různých barev, na které jste se jako dítě potají chodili dívat jako na tajný poklad? Nebo jste o staré dobré vkladní knížce dokonce nikdy neslyšeli?

Co je vkladní knížka a jaké bylo v minulosti její postavení?  

Vkladní knížka je dokument, který eviduje potvrzení banky o složení finančních prostředků na bankovní účet, výběru hotovosti, připsání úroku či jiné nepeněžní operaci a v českém prostředí má dlouholetou tradici. V dobách komunismu se totiž v zásadě jednalo o jediný pro veřejnost dostupný finanční produkt připomínající dnešní bankovní účet. Vkladní knížku měl tehdy téměř každý občan republiky, včetně novorozenců, kterým rodiče či prarodiče často zřizovali spoření, aby jim ulehčili budoucí start do dospělosti.

  
Neláká vás spořicí produkt z kategorie „retro“? Vyberte si některý ze současných spořicích účtů!

V dobách socialismu existovala pestrá škála vkladních knížek, které nabízela výhradně Česká státní spořitelna. Pouze na jejích pobočkách šlo tyto knížky zřizovat nebo provádět vklady a výběry. Každá vkladní knížka navíc byla svázána s konkrétní pobočkou, kde byla vydána. Provádět transakce mimo domovskou pobočku spořitelny umožňovaly pouze speciální cestovní vkladní knížky.  

Jaké existovaly druhy vkladních knížek:

  • anonymní vkladní knížky,
  • vkladní knížky na jméno tzv. na doručitele, chráněné jednoduchým heslem, 
  • slosovatelné výherní vkladní knížky, 
  • vkladní knížky pro mládež. 

Klienti si mohli také vybrat mezi termínovanými a netermínovanými vkladními knížkami, podle toho, jestli preferovali možnost vybrat peníze okamžitě, nebo až po uplynutí stanovené výpovědní lhůty. Vkladní knížky byly většinou úročené, jakkoliv výnos rozhodně nebyl závratný. Pořád ale představovaly lepší alternativu než schovávat peníze doma do slamníku. Výherní vkladní knížky úročeny nebyly. V jejich případě byla „odměnou“ za vklad a zůstatek v určité výši možnost výhry ve slosování, které probíhalo obvykle dvakrát do roka. 

Proč upadl zájem o vkladní knížky?

Klíčovou roli samozřejmě sehrál pád železné opony spojený s nově nabytou finanční a osobní svobodou, obnovou tržního hospodářství a směnitelností koruny. Společenské i hospodářské změny zkrátka přinesly na trh nové možnosti. Podíl na tom, že vkladní knížky vyšly z módy, má také masivní rozvoj nových technologií – na trhu se objevily platební karty s bankomaty a lidé si začali zřizovat běžné účty.

„Část popularity vkladních knížek získaly také spořicí účty, které v minulých letech nabízely poměrně zajímavé zúročení uložené částky. Úrokové sazby, které nyní banky k těmto účtům nabízejí, ovšem stále klesají, a tak lidé začínají hledat jinou bezpečnou alternativu k uložení úspor. Pro některé z nich může být vhodným řešením založení stavebního spoření. S ním se sice také nepojí příliš vysoký úrok, ale na druhou stranu se jedná o produkt s minimálním rizikem, který navíc umožňuje získání státního příspěvku. Nevýhodou může pro některé klienty být takzvaná vázací doba, tedy minimálně šestileté období, během něhož klient peníze nemá k dispozici.“

-Vojtěch Adam Rychlíček finanční analytik portálu Ušetřeno.cz

vkladní knížkaZdroj: ČTK 

Existují vkladní knížky i v roce 2017?

I když se v záplavě dostupných finančních produktů může zdát, že doba vkladních knížek je už dávno pryč, opak je pravdou. Podle všeho poptávka po funkcích a službách, které různé typy vkladních knížek plnily, alespoň částečně trvá. A tak je stále možné se s jejich modernější podobou setkat v současné nabídce bank. Aktuálně je nabízí Česká spořitelna a Era (Poštovní spořitelna). 

TIP

Dohánějí vás vaše výdaje? Známe 9 tipů, jak zkrotit rodinný rozpočet.

 

Platnost dříve sjednaných anonymních knížek skončila už v roce 2002. Až do konce roku 2016 si však zájemci mohli proti heslu vyzvednout v České spořitelně naspořené peníze. Banka loni na podzim evidovala na 2,5 milionu anonymních vkladních knížek, na nichž bylo dohromady uloženo 1,89 miliardy korun. Promlčené vklady, o něž se nikdo nepřihlásil, proto s příchodem roku 2017 připadly České spořitelně.

Pro koho se vkladní knížka hodí?

Vkladním knížkám před moderními bankovními produkty dávají přednost zejména starší klienti, kteří na nich oceňují tradiční papírovou podobu, snadné používání a v neposlední řadě i osobní kontakt s pracovníkem pošty či spořitelny. Senioři zároveň vítají, že mají v ruce něco hmatatelného a udržují si přehled o zůstatku svých prostředků. Knížku si mohou založit na každé poště či pobočce České spořitelny. Samotné zřízení je bezplatné stejně jako její vedení. Zdarma jsou také vklady a výběry. Minimální vklad zpravidla činí pouze 50 korun.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 17