Češi v důchodu nejvíce utrácí za energie, zahradu a domácí mazlíčky

 

Co vytáhne nejvíc financí z peněženek evropských penzistů? Nábytek, dovolené, restaurace, boty nebo knihy, to ukázal průzkum Allianz v 27 evropských zemích. Žebříček priorit českých důchodců ale vypadá trochu jinak.

domácí mazlíčci - pes a kočkaNa výdajích za domácí mazlíčky čeští penzisté nešetří. 

Čeští senioři podobně jako slovenští dávají každý měsíc nejvíce peněz na provoz domácnosti. Pořádný díl z tohoto balíku ukousnou hlavně poplatky za vodu, elektřinu, plyn.

U levného dodavatele snížíte účet za elektřinu i plyn.Porovnat ceny energií

Máme rádi zvířata, notují si čeští penzisté spolu s Brity a Švédy

Nemalou část důchodu věnují Češi stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby. Jsou také milovníci domácích mazlíčků. Každý měsíc dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí za své pejsky a kočky. Více své čtyřnohé kamarády hýčkají už jen v Británii a ve Švédsku.

Další nezanedbatelnou částku zaplatí Češi za telefony, internet, rozhlas, televizi, či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.

Jak si svou penzi užívají jinde v Evropě?

Britští důchodci se řídí heslem „Můj dům, můj hrad“. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. V Černé Hoře a v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty. Finové s Němci zase upřednostňují nákup knih a časopisů.

Nespoléhejte jen na nízkou penzi od státu.Chci začít spořit

Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za cigarety a tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauracích největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci.

Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči. Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2