Češi v důchodu nejvíce utrácí za energie, zahradu a domácí mazlíčky

 

Co vytáhne nejvíc financí z peněženek evropských penzistů? Nábytek, dovolené, restaurace, boty nebo knihy, to ukázal průzkum Allianz v 27 evropských zemích. Žebříček priorit českých důchodců ale vypadá trochu jinak.

Na výdajích za domácí mazlíčky čeští penzisté nešetří. 

Čeští senioři podobně jako slovenští dávají každý měsíc nejvíce peněz na provoz domácnosti. Pořádný díl z tohoto balíku ukousnou hlavně poplatky za vodu, elektřinu, plyn.

U levného dodavatele snížíte účet za elektřinu i plyn.Porovnat ceny energií

Máme rádi zvířata, notují si čeští penzisté spolu s Brity a Švédy

Nemalou část důchodu věnují Češi stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby. Jsou také milovníci domácích mazlíčků. Každý měsíc dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí za své pejsky a kočky. Více své čtyřnohé kamarády hýčkají už jen v Británii a ve Švédsku.

Další nezanedbatelnou částku zaplatí Češi za telefony, internet, rozhlas, televizi, či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.

Jak si svou penzi užívají jinde v Evropě?

Britští důchodci se řídí heslem „Můj dům, můj hrad“. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. V Černé Hoře a v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty. Finové s Němci zase upřednostňují nákup knih a časopisů.

Nespoléhejte jen na nízkou penzi od státu.Chci začít spořit

Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za cigarety a tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauracích největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci.

Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči. Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2