9 rad, jak se vyhnout úvěrovým predátorům

 

Řada lidí při výběru půjčky chybuje a neřídí se základními pravidly. Neuvážené hazardování s rodinným rozpočtem vám může přidělat mnoho starostí a vrásek. Jak se vyhnout úvěrovým predátorům, kteří hladově číhají na svou kořist?

krokodýlPozor na úvěrové predátory. Nevýhodná půjčka vás stáhne ke dnu.  1. Půjčujte si u prověřených společností

Než si vezmete úvěr, zjistěte si o společnosti co nejvíce informací. Půjčujte si pouze od bank a značkových nebankovních společností. Zajímejte se, zdali je vybraná firma členem České leasingové a finanční asociace, kde sídlí a jakou má pověst.

2. Solidní společnosti nic neskrývají

U férové bankovní i nebankovní společnosti už dopředu víte, do čeho míříte. Bez okolků vám prozradí, kolik budete platit a kolik půjčka celkově stojí. Seriózní bankéři mají jasný ceník, ve kterém si snadno najdete všechny poplatky za vedení nebo poskytnutí úvěru.

3. Zapomeňte na úrok, sledujte RPSN

Nenechte se napálit na nízký úrok s extrémními vedlejšími výdaji. Veškeré poplatky musí banky uvádět na smlouvě a v sazebníku. Nicméně nejjednodušší je sledovat RPSN neboli roční procentní sazbu nákladů.  Ukazatel v sobě ukrývá nejen úroky, ale zohledňuje celkové náklady včetně všech poplatků. Čím nižší je jeho hodnota, tím levnější půjčka bude.

TIP

Žebříček bezpečných úvěrů

Studie Navigátor bezpečného úvěru 2014 hodnotila klientsky přívětivé podmínky i ceny úvěrů u 64 poskytovatelů půjček. Zjistěte, které banky a nebankovní společnosti nabízí nejbezpečnější úvěrové produkty.

 

4. Jen hlupák si půjčuje na splátky jiné půjčky

Půjčujte si peníze pouze tehdy, když bezpečně víte, že je zvládnete vrátit, aniž by to ohrozilo váš rodinný rozpočet. Nikdy si neberte nový úvěr, jen abyste měli na splátky staré půjčky. Vytloukat klín klínem je ekonomická sebevražda a nejrychlejší cesta k osobnímu bankrotu.

5. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Než se rozhodnete zadlužit, raději si odpovězte, zda není lepší a levnější si na danou věc ušetřit. Půjčovat si na dovolenou nebo vánoční dárky je na pováženou. Například vysněný pobyt u moře vás s půjčkou vyjde o několik tisíc dráž, než kdybyste si na něj dopředu naspořili.

 

Nehrajte si na boháče

Falešné zvyšování životní úrovně pomocí úvěrů vede do dluhového pekla. Peníze byste si měli půjčovat pouze na věci, které po splacení závazku budou mít stále hodnotu nebo je akutně potřebujete.

 

6. Srovnejte si více nabídek

Řada lidí vyrazí za půjčkou rovnou do první finanční společnosti, na kterou narazí, aniž by se zajímali o nabídky konkurence. Zásadní chyba, která vás může stát tisíce korun. Půjčky se liší jako den a noc. Vše si pečlivě spočítejte a srovnejte.

7. Když vás odmítnou, má to důvod

Solidní poskytovatelé úvěrů si své klienty prověřují v registrech dlužníků. Pokud vaši žádost o půjčku zamítnou, má to své důvody. S rozhodnutím se smiřte a nepokoušejte štěstí u pochybných firem pohybujících se na hraně zákona.

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

8. Dvakrát číst a jednou podepisovat

Než se bezhlavě upíšete, vše si důkladně přečtěte. Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, vezměte si ji domů. Tam si ji můžete v klidu prostudovat anebo se poradit s jinými lidmi.

9. Když nemáte na splátky, zkuste se dohodnout

Vaše kroky by měly vést do banky. Zkuste jim vysvětlit své problémy a požádejte o úpravu splátkového kalendáře a výše splátek. V některých případech může pomoct konsolidace půjček nebo refinancování.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6