Kyber zločinci nastražili past na klienty internet bankingu Air Bank

 

Air Bank varuje své zákazníky před podvodným e-mailem, který je žádá o vyplnění osobních údajů pod záminkou aktualizace internetového bankovnictví. Jak uživatel pozná, že jde o další léčku kyber zločinců, kteří se jen snaží získat citlivá data, aby mohli vysát peníze z účtu?

kyber zločinci 

Podvodný e-mail, jenž přišel v posledních dnech některým klientům Air Bank, se tváří jako zpráva od zákaznického servisu. Adresát je vyzýván, aby kliknul na odkaz do online formuláře, kde má vyplnit osobní údaje. Jinak ztratí přístup do služeb internetového bankovnictví. Oběti může navíc zmást logo Air Bank, kterým útočníci doplnili online formulář.

Pravidlo bezpečnosti č. 1: Zkontrolujte internetovou adresu

Kyber zločinci se snaží přes falešný odkaz vylákat z klientů uživatelské jméno, heslo, ale i adresu bydliště a jméno s příjmením. Air Bank ale nikdy takové vyplnění osobních údajů nevyžaduje. Navíc přístup do internetového bankovnictví není nijak časově omezen, a ani není potřeba ho aktualizovat.

Jaké výhody nabízí běžný účet od Air Bank?Zjistit více

Kdykoli dostanete podezření, že vás někdo ve virtuálním světě chce okrást o vaše skutečné peníze, zkontrolujte si internetovou adresu webu banky v prohlížeči. U Air Bank byste měli vidět https://ib.airbank.cz, jinak jde o past kyber zlodějů. 

Jak se bránit před kyber zločinci?

Kolo byste také nenechali na ulici bez zámku. U běžných účtů v internetovém prostředí je to podobné, akorát místo pevného zámku vás ochrání dodržování bezpečnostních pravidel online světa.

Protože nikdy nemůžete vědět, jakou banku si za terč vyberou kyber zločinci příště, zopakujte si základní pravidla internetové bezpečnosti.

TIP

7 tipů, jak nenaletět podvodníkům na internetu

  • Používejte dostatečně silné heslo (minimálně 8 znaků včetně malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků).
  • Při využívání služeb internetového bankovnictví používejte výhradně svůj počítač (nikoli veřejně dostupné počítače, např. v internetových kavárnách).
  • Využívejte antivirové programy, firewally pro osobní počítač i chytré telefony. Pravidelně programy aktualizujte.
  • Neinstalujte neznámé programy či aplikace.
  • Neotvírejte e-maily ani přílohy e-mailů od neznámých adresátů.
  • Nastavte si automatické zasílání zpráv (SMS či e-mail) o provedených transakcích na vašem bankovním kontě nebo platební kartě.
  • Vyhněte se nastavení administrátorského přístupu u chytrého telefonu nebo u počítače (úpravy typu jailbreak u iPhonů nebo „rootování“ u telefonů s operačním systémem Android).
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4