Češi si s internetem v mobilu nerozumí. Jsou téměř nejhorší v Evropě

 

Chytré telefony a mobilní internet dobývají Evropu. Jen Česká republika odolává. Jak ukázal průzkum statistického úřadu Eurostat, s moderními technologiemi si většina Čechů nerozumí. Hůře dopadli už jen Lotyši, Rumuni a překvapivě Italové.

internet v mobiluZdroj: Eurostat, 2015 Pomyslnými vládci starého kontinentu jsou Španělé. Internet v mobilu používá 77 % populace. S mírným odstupem následují severské státy Švédsko a Dánsko. Na opačné straně se krčí Česká republika. V mobilu čte své e-maily, komunikuje na sociálních sítích a surfuje na vlnách internetu pouhých 39 % Čechů.

Je překvapivé, jak v používání chytrých telefonů zaostáváme. Propadáme i v rámci střední Evropy. Před námi jsou nejen Němci a Rakušané, ale i Slováci a Poláci. V rámci států EU má průměrně internet v mobilu každý druhý Evropan.

Kde je problém

Důvodů, proč se držíme na spodních místech, se dá najít několik. Řada států Evropy je v pokrytí LTE internetem o poznání dále než čeští operátoři. Například oproti Německu je srovnání pokrytí do očí bijící. Řadě zákazníků také vadí vysoké ceny neomezených tarifů a internetu v mobilu.

Najděte si levný internet do mobilu Srovnat ceny

Zájem stoupá

Ačkoli jsme se umístili na nelichotivé pozici, zájem o internet v mobilu každoročně stoupá. Ještě před pěti lety používalo svůj telefon při brouzdání po webu jen mizivé procento Čechů. S bouřlivým rozvojem chytrých telefonů a snižující se cenou zařízení se stal internet v mobilu daleko dostupnější. Nyní ho v Česku využívá 2,5 milionu lidí.

zájem o internet v mobiluPočet Čechů (16+), kteří používají internet v mobilu. Zdroj: Český statistický úřad 

Mládí vpřed

Kdo chytré telefony v České republice nejvíce používá? Že mobil neslouží jen k telefonování, zjistila hlavně mladší generace. Dokonce v populaci do 34 let převažují ti, co internet v mobilu mají. Nikoho nepřekvapí, že v průzkumu propadli senioři, ale počet mobilně negramotných lidí ve střední generaci je zarážející.

Věk Podíl z celkového počtu ve skupině
16 až 24 let 65 %
25 až 34 let 53 %
35 až 44 let 34 %
45 až 54 let 23 %
55 až 64 let 10 %
65+ 3 %

Zdroj: Český statistický úřad – Informační společnost 2015

Jak dopadl souboj pohlaví?

Celkem přesvědčivě vyhráli muži. Internet v mobilu využívá 34 % z nich, kdežto žen jen 23 %. Kdo si ale s chytrými telefony rozumí, to jsou matky na mateřské dovolené. Na internetu brouzdá překvapivých 33 % z nich.

TIP
 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png