Dálniční známka ve Švýcarsku

Bára Kocmánková
Aktualizováno:

Švýcarsko je krásná a poklidná země, jejíž kouzlo můžete obdivovat nejen v zimě při návštěvě místních lyžařských areálů, ale také v rámci letní turistiky. Plánujete-li se sem vydat autem, podívejte se na to, jak je to ve Švýcarsku s dálniční známkou – kde ji koupit, s jakou platností či kam ji nalepit. A kolik stojí švýcarská dálniční známka? Co patří do povinné výbavy auta ve Švýcarsku a jaká jsou další pravidla pro motoristy. Dozvíte se v článku.

dálniční známka Švýcarsko

Švýcarská dálniční známka v roce 2025

Dálnice ve Švýcarsku jsou zpoplatněné, stejně jako u nás. Kromě klasické nalepovací dálniční známky je možné si ve Švýcarsku pořídit také dálniční známku elektronickou. Dálniční známky jsou samozřejmě nepřenosné, takže je můžete použít pouze pro jedno vozidlo. 

Dálniční známka je povinná pro všechna vozidla s hmotností do 3,5 tuny, a to včetně motocyklů, veteránů, přívěsů, návěsů a obytných přívěsů. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny musí zaplatit jednorázový poplatek.

Za jízdu po švýcarských dálnicích bez známky vám hrozí pokuta ve výši 200 CHF (cca 5 300 korun). Ta samá penalizace vám hrozí v případě, že budete mít známku špatně nalepenou nebo znehodnocenou. 

Cestovní pojištění do Švýcarska online.

Platnost švýcarské dálniční známky

Zakoupit si můžete pouze roční dálniční známku. Ta aktuální platí od 1. prosince 2024 do 31. ledna 2026. Takže i když se do Švýcarska chystáte pouze na týden nebo dva či měsíc, budete si muset pořídit dálniční známku s platností na celý rok.

Kolik stojí švýcarská dálniční známka?

Cena švýcarské dálniční známky je 40 CHF, tedy v přepočtu kolem 1 060 Kč

Kromě dálnic je ve Švýcarsku zpoplatněný také průjezd tunely Grand Saint Bernard a Munt La Schera, které vedou do Itálie. Poplatky je možné zaplatit v hotovosti (EUR, CHF) i platební kartou. Švýcarské franky je možné přepočítávat na eura přibližně ve stejném poměru, proto i ceny v CHF a EUR jsou téměř totožné.

Poplatky za průjezd tunelem Grand Saint Bernard

PlatnostMotocykly (CHF i EUR)Osobní automobily (CHF i EUR)Karavany (CHF i EUR)
Jednosměrná jízdenka18,5 3148,50
Obousměrná jízdenka (do 30 dnů)24,55077,50
10 přejezdů (platnost 2 roky)125125290
20 přejezdů (platnost 2 roky)165165385

Zdroj: Le Tunnel; aktuální k 30. 4. 2025.

Poplatky za průjezd tunelem Munt La Schera

 Motocykly (CHF i EUR)Osobní automobily a dodávky (CHF i EUR)Karavany (CHF i EUR)
Jednosměrná jízdenka (květen až listopad)111523
Obousměrná jízdenka (květen až listopad)172541
Jednosměrná jízdenka (prosinec až duben)1129 (sobota), 20 (neděle až pátek)23
Obousměrná jízdenka (prosinec až duben)174241

Zdroj: Engadiner Kraftwerke AG; aktuální k 30. 4. 2025.

Kde koupit švýcarskou dálniční známku?

Prodej švýcarské dálniční známky probíhá na benzínových pumpách, na poštách i celních úřadech. Seženete ji také na benzínkách poblíž hranic se Švýcarskem. V České republice ji pak můžete pořídit prostřednictvím UAMK. 

Švýcarskou dálniční známku v elektronické podobě pak zakoupíte na e-shopu via.admin.ch, jen tady ji koupíte nejvýhodněji.

Kam nalepit švýcarskou dálniční známku?

Švýcarskou dálniční známku je třeba nalepit na čelní sklo na stranu řidiče, a to na jeho spodní/horní levý roh, či v okolí zpětného zrcátka. Dálniční známka musí být dobře viditelná a nesmí být překrytá ztmavením skla. 

V případě, že potřebujete dálniční známku nalepit například na motocykl nebo přívěs, které čelní sklo nemají, umístěte ji na jejich neodstranitelnou, viditelnou a lehce přístupnou část.

Cestovní pojištění do Švýcarska online.

Povinná výbava do Švýcarska

Než vyrazíte autem do Švýcarska, podívejte se na to, jestli máte ve vaší povinné výbavě vše potřebné. 

Co obsahuje povinná výbava do Švýcarska:

  • Výstražný trojúhelník – je povinný a musí být také dobře dostupný. Proto ho mějte nejlépe přímo v kabině vozu. V případě poruchy vozu ho umístěte alespoň 50 m za vozidlo, na dálnicích a rychlostních silnicích alespoň 100 m.
  • Reflexní vesta není povinná, ale doporučená. Pro jistotu s sebou vozte dobře dostupné reflexní vesty pro celou posádku vozu.
  • Autolékárnička – ve Švýcarsku není povinná, každopádně v České republice ano, takže si ji nezapomeňte zkontrolovat.
  • Autosedačky – děti do 150 cm a 12 let musí být v autě přepravovány v odpovídající autosedačce nebo s podsedákem

Zimní povinná výbava

Ve Švýcarsku musíte mít nasazené zimní pneumatiky, a to v případě, kdy je na silnicích sníh, led či námraza. Sněhové řetězy je povinné mít nasazené v oblastech s určujícím dopravním značením.

Hledáte výhodné cestovní pojištění do Švýcarska?

Další užitečné rady pro motoristy ve Švýcarsku

  • Světla – pro všechna motorová vozidla je povinné celodenní svícení.
  • Rychlostní limity – maximální povolená rychlost je stanovená v obci na 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h.
  • Alkohol – tolerance alkoholu za volantem je stanovená na 0,5 promile. Pro profesionální řidiče a pro řidiče, kteří mají řidičský průkaz dobu kratší než 3 roky, je tolerance alkoholu v krvi 0,01 promile. 
  • Kamery, antiradary – kamery jsou povoleny, ale všechny natáčené osoby musí být informovány o pořizování záznamu. Vzhledem k tomu, že tuto podmínku není možné zajistit, kamery ve Švýcarsku raději nepoužívejte. Použití antiradarů je přísně zakázáno. V GPS musí být vypnutá funkce týkající se varování o radarech.
  • Pokuty – ty jsou ve Švýcarsku poměrně vysoké, takže místní dopravní předpisy dodržujte opravdu pečlivě

Cestovní pojištění do Švýcarska

Před vycestováním do Švýcarska si uzavřete to správné cestovní pojištění. Právě z něj jsou hrazeny veškeré náklady na ošetření a léky, dále také transporty a převozy. Léčebné výlohy a asistenční služby si můžete rozšířit o doplňková připojištění

Mezi nejvíce sjednávaná připojištění patří připojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel. Pokud je vaše dovolená sportovního charakteru, bez obav si připojistíte také rizikové a extrémní sporty.

Autopojištění do Švýcarska

Kromě povinného ručení se vám na cestu autem do Švýcarska bude hodit i havarijní pojištění. Právě to se vztahuje na škody na vašem vozidle. Ať už v důsledku havárie, živlů, nebo kvůli zlodějům či vandalům. 

Máte povinné ručení i havarijní pojištění sjednané? Pak se prostřednictvím naší online kalkulačky autopojištění podívejte, jestli pro vás náhodou některá z pojišťoven nemá lepší a výhodnější nabídku.

Autopojištění si srovnejte online.

Podobné články

Redakce Ušetřeno.cz  14.05.2025

Objevte 8 nejkrásnějších pláží v Polsku

Plánujete dovolenou u našeho severního souseda a hledáte nejkrásnější pláže Polska? Nabídneme vám 8 tipů na pláže u moře i u křišťálově čistých jezer.

Redakce Ušetřeno.cz  05.05.2025

10 nejhezčích pláží ostrova Mallorca: Tady se budete cítit jako v ráji 

Objevte 10 nejhezčích pláží ostrova Mallorca. Tipy pro rodiny, surfaře i milovníky přírody, včetně rad pro bezpečné cestování. Podívejte se i na mapu pláží.

Redakce Ušetřeno.cz  24.04.2025

Povinná výbava ve Španělsku: Co nesmí chybět ve vašem autě v roce 2025? 

Kompletní přehled povinné výbavy auta ve Španělsku v roce 2025. Zjistěte také, jaké jsou rychlostní limity i tolerance pro alkohol v krvi.