12/13/2024, Jana Skálová, Ušetřeno.cz
Jak zazimovat bazén? Poradíme krok za krokem
Připravení bazénu na zimu je jednou z typických podzimních činností. Jakmile teplota dlouhodobě poklesne pod 15 stupňů, měli byste o tom začít uvažovat. A je nutné stihnout to do příchodu prvních podzimních mrazíků. Poradíme vám, jak zazimovat bazén i proč je to důležité vzhledem k pojištění majetku.
Co je zazimování bazénu?
Zazimování bazénu je příprava bazénu na zimu. V okamžiku, kdy skončí koupací sezóna, je potřeba bazén odpustit až pod úroveň trysek filtrace, nalít do vody příslušnou zazimovací chemii a zakrýt ho pevnou plachtou. Díky tomu voda vydrží až do jara, kdy bazén zase snadno odzimujete.
Je potřeba vědět, jak zazimovat bazén správně, abyste si ho nevhodným postupem neponičili – nebo aby ho v zimě nezničil mráz. Na bazén se typicky vztahuje pojištění nemovitosti, ale pokud se poškodí vaší vinou, třeba z důvodu jeho nezazimování, pojišťovna nemusí přistoupit k pojistnému plnění.
Na Ušetřeno.cz si můžete najít nejlevnější pojištění nemovitosti, stejně jako pojištění domácnosti. S jeho sjednáním vám pomůže naše kalkulačka pojištění majetku a školení specialisté.
Srovnání pojištění domácnosti – poskytuje Top-Pojištění.cz
Proč zazimovat bazén?
Bazén je důležité zazimovat z mnoha důvodů. A nejde zdaleka jen o to, že se o něj nechcete starat, když se v něm kvůli vnějšímu chladu nemůžete koupat. Zazimování je důležité proto, aby:
- nepadaly do vody nečistoty, listí...,
- voda do jara nezezelenala kvůli řasám,
- stěny bazénu a příslušenství neponičil mráz.
Právě zamrznutí vody je hlavním důvodem, proč k zazimování musí dojít a proč je potřeba stihnout ho včas. Voda má totiž tu nepříjemnou vlastnost, že se při zamrzání rozpíná. Pakliže byste ji nechali v potrubích, filtraci nebo třeba solárních panelech, led by vám vše mohl poničit.
Tuto činnost proto není radno podceňovat. Led totiž může poničit i samotné stěny bazénu. Stačí ale vědět, jak zazimovat bazén, a za pár minut můžete mít hotovo. Postup se přitom ale liší podle toho, jaký typ bazénu máte (nadzemní/zapuštěný).
Jak zazimovat nadzemní bazén?
Výrazně jednodušší to mají majitelé nadzemních bazénů. Zejména těch nafukovacích (respektive s horním nafukovacím kruhem a bez pevné konstrukce). Takový nafukovací bazén totiž stačí jen vypustit, vyfouknout, usušit a uklidit. A je zazimováno.
Teoreticky ho sice můžete jen odpustit, aby voda dosahovala zhruba 10 až 15 centimetrů pod úroveň filtrace, ale jelikož takové bazény bývají poměrně málo hluboké, příliš vody by v něm nezbylo. A kvůli tomu by během zimy mohlo dojít k jeho poničení. Lepší je tedy bazén i s veškerým příslušenstvím uklidit na suché místo.
Ideální je uzamknout ho do dílny, garáže, kůlny nebo třeba na půdu. Pokud by vám ho totiž odcizili zloději, vztahuje se na něj rázem pojištění domácnosti.
Jak zazimovat nadzemní bazén s pevnou konstrukcí?
O něco náročnější je to u bazénu s pevnou konstrukcí. Tu sice můžete rozebrat a bazén také uklidit, ale většina lidí to nedělá. Takový bazén je lepší zazimovat klasickou cestou. A jak zazimovat nadzemní bazén?
- Připravte si čerpadlo nebo odstraňte uzávěr výpusti a začněte odpouštět vodu, aby se dostala zhruba 20 centimetrů pod úroveň spodního vstupu filtrace.
- Zkontrolujte hodnotu pH a případně ji dorovnejte na optimální hladinu.
- Připravte si zazimovací chemické přípravky a nadávkujte je podle návodu.
- Odpojte veškeré trubice a vyndejte z vody všechny věci a příslušenství.
- Vše nechte řádně vysušit.
- Připravte si 10 až 20 velkých PET lahví a do poloviny je naplňte vodou nebo pískem. Pak je uzavřete a naházejte do vody.
- Přikryjte bazén pevnou zimní plachtou, kterou pečlivě upevněte.
- Příslušenství včetně filtrace ukliďte do sucha.
Proč jsou důležité právě PET lahve? Leckdo je při zazimování nepoužívá a vodu jednoduše jen zakryje plachtou. Jenže při silném mrazu by mohlo vlivem rozpínání dojít k poškození stěn bazénu. Právě zpola naplněné PET lahve dokážou tento tlak ledu zmírnit a nedojde k poničení bazénu.
Poškozený bazén můžete zkusit uplatnit u své pojišťovny jako škodní událost. Na bazény se typicky vztahuje pojištění nemovitosti, na jeho nadzemní část někdy jen pojištění domácnosti. Obě pojistky si můžete sjednat i prostřednictvím Ušetřeno.cz.
Pojištění majetku na míru – srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz
Jak zazimovat zapuštěný bazén?
Trochu jiný postup je nutné volit u zapuštěného bazénu. A jeho zazimování také obvykle zabere více času. Nejdéle přitom trvá samotné vypouštění vody, kdy může u velkých bazénů jít až o tisíce litrů.
Proto je někdy lepší odpouštět vodu po částech, případně ji vypouštět hadicí přímo do kanalizace.
Postup, jak zazimovat zapuštěný bazén, je pak následující:
- Vyčistěte bazén, sítkem vyberte nečistoty z povrchu a případně vysajte dno.
- Zkontrolujte pH a v případě potřeby ho dorovnejte.
- Bazén můžete naposledy profiltrovat.
- Začněte odpouštět vodu, a to tak dlouho, dokud hladina neklesne asi 20 centimetrů pod spodní vstup filtrace.
- Odpojte filtraci a další příslušenství, případně z nich vypusťte zbytky vody.
- Vlijte do zbylé vody chemické přípravky určené pro zazimování bazénu.
- Připravte si PET lahve naplněné z poloviny pískem nebo vodou. Jejich počet přizpůsobte velikosti bazénu; naházejte je do vody.
- Zakryjte bazén pevnou plachtou, jejíž okraje zatěžkejte tak, aby ji neodfoukl vítr.
- Veškeré příslušenství k bazénu nechte vyschnout a následně ho ukliďte do vhodných vnitřních prostor (dílna/garáž).
V tomto stavu bazén nechte až do jara, a to do doby, kdy se dostatečně oteplí. Zpravidla stačí ho odzimovat na konci dubna nebo na začátku května. Pokud jste svou práci na podzim odvedli dobře, voda bude křišťálová a bude stačit jen dopustit ji, srovnat pH a pak už se můžete těšit na koupání.
Jak zazimovat bazén se slanou vodou?
V posledních letech se do módy dostávají také bazény se slanou vodou. Může jít jak o nadzemní, tak i o ty zapuštěné. Jejich hlavní předností je, že jsou šetrnější k životnímu prostředí, není nutné používat u nich tolik chemie a jsou příjemnější i pro naši pokožku.
Údržba bazénu se slanou vodou je jednodušší než u sladké vody. Co se týká zazimování, tak postup je velmi podobný. Respektive je úplně stejný.
Jediný rozdíl tkví v tom, že slaná voda zamrzá později než sladká. První podzimní přímrazek vás tak nemusí vylekat. Ale pokud bazén zazimujete ještě před ním, bude to samozřejmě lepší.
Majetkové pojištění zahrnuje i bazény
Při pořizování bazénu myslete i na své pojištění nemovitosti. To ho totiž také pokrývá. Ale některé bazény mají hodnotu v řádu stovek tisíců korun, takže po instalaci může být nutné zaktualizovat si pojistku, aby odpovídala skutečné hodnotě vaší nemovitosti a jejího příslušenství.
Nadzemní bazény někdy spadají pod pojištění domácnosti. Je to jednak z důvodu, že jsou levnější. A zároveň se na zimu často ukládají do vnitřních prostor, takže jsou pak součástí vybavení domácnosti.
Při sjednávání majetkového pojištění se proto optejte, jak vaše pojišťovna posuzuje bazény a kdy je ochotna uhradit případné škody. Pokud s jejími podmínkami nejste spokojeni, můžete odejít jinam.
S výběrem pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti vám mohou pomoci naši specialisté – nebo můžete přímo sami použít kalkulačku pojištění domácnosti.
Najděte si lepší pojištění domácnosti – srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz