Léky do letadla: Jaká platí pravidla?

Redakce Ušetřeno.cz
Aktualizováno:

Potřebujete si s sebou na dovolenou vzít léky? Jak je to s přepravou léků v letadle? Ať už jde o běžné prášky proti bolesti, nebo přípravky na předpis, přeprava léčiv v letadle má svá pravidla. V tomto článku se dozvíte, co smíte mít u sebe v příručním zavazadle a jaké podmínky platí u aerolinek Smartwings nebo Ryanair. Přidáme i tipy na cestování se zdravotními pomůckami.

Léky do letadla

Mohu si vzít léky do letadla? 

Ano, léky do letadla si vzít můžete – a dokonce je doporučeno mít je v příručním zavazadle. Během letu k nim tak máte snadný přístup a nehrozí, že se ztratí s odbaveným kufrem. Ale pozor, pro prášky do letadla existují určitá pravidla, která je potřeba dodržet.

Nezapomeňte přibalit i cestovní pojištění.

Léky na předpis

Pokud berete přípravky, které vám přímo předepsal lékař, ideálně si s sebou vezměte lékařské potvrzení na léky do letadla, nebo alespoň kopii receptu. Potřebujete-li vzít větší množství léků na palubu letadla, obstarejte si raději potvrzení v angličtině

U některých přípravků (např. morfinové deriváty) doporučujeme mít i prohlášení o účelu užívání a množství na celou dobu pobytu.

Léky bez předpisu

Běžné, volně prodejné přípravky – například proti bolesti, na nachlazení nebo na nevolnost – si můžete vzít bez omezení, a to v originálním balení a s příbalovým letákem. I zde však platí doporučení, abyste si je uložili do příručního zavazadla.

Tekutá léčiva a injekční stříkačky

Tekuté léky (sirupy, kapky, roztoky) nejsou v rámci leteckých pravidel omezeny limitem 100 ml na lahvičku a 1 l na osobu celkem. Vždy ale mějte připravené potvrzení o nutnosti jejich užívání. 

Stejné pravidlo platí i pro injekce a inzulinová pera – důležité je mít u sebe potvrzení od lékaře a také mít tyto specifické léky pro přepravu v letadle správně zabalené (např. v chladicím obalu).

Podívejte se, jaká platí omezení na běžné tekutiny do letadla.

Soutez_UCZ_mail-2_malé_webp.webp

Léky v odbaveném zavazadle: Co ano a co ne?

Léky můžete umístit i do odbaveného zavazadla, ale pouze pokud nejde o něco, co byste nutně mohli potřebovat během letu. Při přepravě v odbaveném zavazadle vždy hrozí určité riziko, že vám kufr ztratí nebo poškodí a vy se tak na dovolené ocitnete bez léků. Navíc nízké teploty v zavazadlovém prostoru mohou některá léčiva poškodit. 

Pokud přesto musíte léky do odbaveného kufru dát, zabalte je:

  • Do nepropustného sáčku nebo boxu
  • U léků na předpis s kopií lékařského potvrzení
  • Spolu s příbalovým letákem

Léky do letadla u Smartwings

Jednou z nejvíce využívaných aerolinek v České republice jsou Smartwings, proto se pojďme seznámit i s jejich konkrétními pravidly pro léky na palubě letadla. 
Tyto aerolinky na svém webu uvádí, že léky lze přepravovat pouze v příručním zavazadle, zatímco dávat léky do odbaveného zavazadla zakazují. 

Tekuté léky sice doporučují přepravovat v maximálním množství 100 ml, toto doporučení je ale v rozporu s informací, kterou na svých webových stránkách uvádí Letiště Václava Havla v Praze, podle nějž lze tekuté léky přepracovat i nad limit 100 ml. Pokud tedy potřebujete mít u sebe léky nad tento objem, doporučujeme mít s sebou lékařské potvrzení.  

Smartwing dále uvádí, že injekční stříkačku lze na palubě přepravovat pouze s písemným potvrzením od lékaře, že ji cestující nezbytně potřebuje.

V případě nejasností je nejlepší obrátit se před cestou přímo na zákaznickou linku společnosti Smartwings.

Léky do letadla u Ryanair

I nízkonákladovou společnost Ryanair využijí ročně tisíce Čechů. Také u těchto aerolinek mějte při přepravě tekutých léčiv nad 100 ml připravený lékařský předpis. Lékařské potvrzení je pak vyžadováno i pro přepravu injekčních stříkaček či diabetických per na palubě letadla. 

U dalších léčiv, jako jsou tabletky a pilulky, dopravce žádná specifické požadavky neuvádí. I přesto doporučujeme to, co jsme zmínili už výše – v případě většího množství léků opět s sebou mějte potvrzení od lékaře.  

TIP: Vždy je vhodné se dopředu seznámit s přepravními podmínkami jednotlivých společností, aby vám bezpečnostní kontrola na letišti hladce proběhla.

Najít výhodné cestovní pojištění.

Zdravotní pomůcky a potřeby na palubě

Na palubu si můžete vzít i další zdravotnické potřeby, pokud je skutečně potřebujete. Vždy ale záleží na pravidlech konkrétní aerolinky, proto se o možnostech přepravy zdravotnických pomůcek raději vždy dopředu informujte. 

Může se jednat například o:

  • Glukometry, tlakoměry, inhalátory
  • Přenosný kyslíkový přístroj (POC) – pokud splňují konkrétní regulační požadavky
  • Berle, ortézy, invalidní vozík
  • CPAP přístroje (při poruchách dýchání) – některé aerolinky umožňují jejich přepravu na palubě, ale nesmí se za letu používat 

Přístroje a pomůcky nahlaste při rezervaci letenky nebo nejpozději 48 hodin před odletem. Některé aerolinky umožňují bezplatnou přepravu těchto pomůcek mimo běžný limit zavazadel.

Na palubu letadla vždy přibalte cestovní pojištění

Můžete mít všechny potřebné léky, doklady i zdravotní pomůcky, ale pokud se v zahraničí něco stane, bez cestovního pojištění vás mohou čekat vysoké náklady. Zranění, hospitalizace nebo ztráta léků mohou znamenat desítky tisíc korun. 

Cestovní pojištění navíc kryje nejen léčebné výlohy, ale i asistenční služby, ztrátu zavazadel nebo odpovědnost za škodu.

Při výběru pojistky zvažte:

Nejjednodušším způsobem, jak najít ideální pojištění, je využít naši online kalkulačku cestovního pojištění, kde si nabídky jednotlivých pojišťoven přehledně srovnáte a během pár minut pojištění rovnou i uzavřete. 

Vyberte si výhodné cestovní pojištění. 

Podobné články

Redakce Ušetřeno.cz  22.07.2025

Letní soutěž o iPhony 16 má prvního vítěze. Kdo bude další?

Jak dopadlo první losování naší letní soutěž o tři mobilní telefony iPhone 16? Na koho se usmálo štěstí? Více v článku!

Maxim Hrozný  22.07.2025

Nejznámější letecké společnosti

Leteckých společností existují tisíce. Které jsou ale ty nejznámější, největší či nejbezpečnější? Dozvíte se v článku.

Kateřina Petříčková  21.07.2025

Aquaparky v Německu: Které patří k těm nejlepším?

Kde v Německu najdete nejlepší aquaparky? Co nabízejí, kolik stojí vstupné pro dospělé i pro děti? A jak si na cestu sjednat kvalitní cestovní pojištění?