2/14/2022, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz
Novela telekomunikačního zákona: Co všechno přinese?
Novela telekomunikačního zákona, díky které bude jednoduší a rychlejší přejít od jednoho operátora k druhému, začne platit 1. dubna 2020. Ptáte se, co se tím pro vás změní? Odpověděli jsme na vaše nejčastější otázky.
Předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou
Nově to konečně půjde i bez sankcí a poplatků. Pokud už je to 3 a víc měsíců, co jste smlouvu podepsali, pak ji můžete zrušit bezplatně.
Jestli ještě od uzavření smlouvy 3 měsíce neuplynuly, čeká vás pokuta 5 % z částky, kterou byste zaplatili za měsíční platby do původního konce smlouvy. Dříve byste platili 20 %.
Vypršela by zrušená smlouva až za 24 měsíců? Pak budete platit (24 × 0,05) 1,2 vašeho měsíčního poplatku.
Vypovězení zdarma a nižší pokuta se vztahuje i na smlouvy podepsané před 1. dubnem 2020. Jestliže se tedy chystáte od svého aktuálního operátora odejít, počkejte si na duben, kdy to bude zdarma. Pokud se bude operátor zdráhat starší smlouvu vypovědět, okamžitě se obraťte na ČTÚ. Stejné možnosti budou mít nově i podnikatelé.
Pozor, pokud odstoupíte od smlouvy o tarifu, v rámci které jste od operátora dostali telefon za zvýhodněnou cenu, budete muset slevu na mobilní telefon doplatit.
Co když budu chtít změnit operátora?
Už nebudete muset běhat z pobočky na pobočku. Vše zařídí operátor, ke kterému chcete přejít.
A jak dlouho to bude trvat?
Přenesení čísla už zabere jen 2 dny a bude vždy bezplatné.
Změní se něco i pro předplacenkáře?
Ani na ně se nezapomnělo. Pokud budete chtít z předplacené karty přejít na tarif, můžete požádat starého operátora o vrácení nevyčerpaného kreditu. Ale pozor. Asi narazíte na poplatek.
Co se ještě změní?
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má v budoucnosti vytvořit nezávislý srovnávač mobilních tarifů.
Koukněte se po novém tarifu