12/7/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Návod: Co dělat s poškozenou bankovkou či mincí?

Udat bankovku mírně natrženou nebo s chybějícím růžkem většinou není těžký úkol. Ty polité při posledním večírku, roztržené napůl nebo slepené izolepou vám ale většinou nevezmou ani v sídlištní večerce. Co tedy s nimi? Ztratí na hodnotě?

Ten pocit známe asi všichni. Když přijdeme na to, že ty kousíčky, které vyndáváme z pračky, nejsou rozcuckovaný papírový kapesník, nýbrž stovka, v horším případě tisícovka, která zůstala v kapse od posledního nákupu. Zjistili jsme, jak funguje výměna standardně a nestandardně poškozených bankovek, a máme pro vás pár tipů.

Místo do kapsy uložte peníze na spořicí účet

Bankovky opotřebené oběhem

Špinavé a pomačkané bankovky i takové, kterým chybí část nebo kousky okrajů, vám musí přijmout všechny fyzické i právnické osoby bez výjimky. Takové bankovky totiž zůstávají dále v oběhu, nebo se předávají České národní bance (ČNB), a to pouze v případě právnických osob a dle druhu poškození.  

Běžně poškozené bankovky

Bankovka s chybějícím růžkem větším než 20 mm je bankovkou běžně poškozenou – necelou. Mezi ně se počítají bankovky natržené, přetržené, popsané, pomalované a potištěné. Fyzické osoby je mohou odmítnout. Směnárník, právnické osoby a úvěrové instituce provádějící pokladní operaci je musí přijmout a předat ČNB (nepředávají se zpět do oběhu).

V případě, že je bankovka necelá nebo proděravělá jinak než úředním znehodnocením ČNB, přijmou vám ji pouze v úvěrové instituci provádějící pokladní operace.  

Nestandardně poškozené bankovky

S těmi je to nejsložitější. Česká národní banka zadrží takovou bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí ji zadrží a předá České národní bance. Všichni ostatní mohou takovou bankovku odmítnout.

Za nestandardně poškozené jsou označeny:

  • ohořelé bankovky,
  • zetlelé bankovky,
  • bankovky poškozené hygienicky závadným materiálem,
  • bankovky poškozené tak, že není možné ověřit jejich pravost,
  • bankovky poškozené nástražným zařízením na ochranu proti krádeži,
  • bankovky skládající se z více než dvou částí,
  • bankovky s deformovaným obrazcem,
  • bankovky proděravělé úředním znehodnocením ČNB,
  • bankovky úředně přetištěné ČNB nebo Státní tiskárnou cenin,
  • bankovky, jejichž plocha je menší nebo rovna 50 %,
  • bankovky, kterým chybí celý horní nebo spodní okraj.

U většiny poškozených bankovek nepřijdete o jejich hodnotu

Pokud vám tedy po vyprání či jiné domácí katastrofě zbyla bankovka sice ošuntělá, ale celá, nebo z ní zůstala alespoň víc než půlka, můžete jásat radostí. Takovou vám totiž vymění za novou stejné hodnoty na pobočkách obchodních bank a zastoupení ČNB. Jestli vám ale zůstal sotva růžek, s náhradou se můžete rozloučit. Takovou bankovku už vám nevymění nikdo.

Místo do kapsy uložte peníze na spořicí účet

Máte doma bankovku poškozenou nestandardně?

Existují 4 případy, ve kterých by vám za ni poskytla ČNB náhradu (alespoň částečnou). Musela by být zničena při:  

  • živelné pohromě (například při povodních),
  • nešťastnou náhodou,
  • způsobem, kterého jste si nemohli všimnout z důvodu svého zdravotního postižení,
  • při spáchání trestného činu či pokusu o spáchání trestného činu (kdy vy jste jeho obětí).

Jak postupovat při výměně nestandardně poškozené bankovky?

Předložíte ji k výměně v ČNB, bude zadržena a s vámi vyplněn formulář „Potvrzení o zadržení bankovek nebo mincí“. Součástí formuláře je část popisující okolnosti, jak k poškození peněz došlo. Vyplníte-li tuto část, je formulář Českou národní bankou považován za žádost o poskytnutí náhrady za zadržené peníze. S sebou potřebujete průkaz totožnosti a poškozenou českou bankovku nebo minci. 

Poplatky, lhůty a další věci spojené s výměnou bankovek

Náhrady nestandardně poškozených bankovek nebo mincí jsou zdarma, pokud se náhrada vyplácí na bankovní účet. Zasílá-li Česká národní banka náhradu poštou, odečte od částky náhrady poštovné. Lhůta pro výměnu není zákonem určena, ČNB se nicméně snaží podat vyjádření do 30 dnů od převzetí poškozené bankovky. Standardně poškozené bankovky vám vymění na počkání a bez poplatku.

Kde vyměnit bankovku cizí měny?

Poškozené bankovky a mince cizích měn vám vymění centrální (emisní) banky příslušných zemí. Některé české obchodní banky ale vykupují poškozené bankovky cizí měny za poplatek podle svého sazebníku.

Poškozených bankovek, které se během roku vrátí do ČNB, je kolem 200 tisíc kusů v celkové hodnotě přes 151 milionů korun. Mezi nimi se velmi často najde i nějaká kuriozita. Například v roce 2011 se v jednom z bankomatů zahnízdily myši a všechny bankovky stihly během svého krátkého pobytu zničit. Dalším zajímavým případem byli manželé, kteří schovávali peníze do plynové trouby. Jednou na to ale zapomněli a jejich 100 tisíc korun tak shořelo téměř na popel.  

Místo do kapsy uložte peníze na spořicí účet

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.