Strašák exekuce: Víte, co vám exekutor nesmí zabavit?

 

Nemáte z čeho zaplatit dluhy a obáváte se, že na vaše dveře každou chvíli zaklepe exekutor? Dovnitř ho sice musíte vpustit, ale nálepku „Exekučně zabaveno“ na některé věci podle zákona dát nemůže. Zjistěte, jestli vám při exekuci mohou zabavit třeba ledničku i pračku a jak se bránit, pokud exekutor zabavil i majetek, který dlužníkovi nepatří.

muž v depresiV roce 2013 bylo zahájeno 714 tisíc nových exekucí. Průměrná výše dluhu činila 80 tisíc Kč. 

Vyhazov z práce, dlouhodobá nemoc, nákladná léčba nebo jenom nezodpovědné sjednávání půjček, které vám dříve či později přerostou přes hlavu, ani nemrknete, a topíte se až po krk v dluzích. Nemusíte ale propadat beznaději, protože exekutor vám nikdy nemůže sebrat úplně všechno. Určité limity platí jak při exekuci movitého majetku, tak u exekuce na mzdu nebo při blokaci bankovního účtu dlužníka.

Exekuce majetku: Nemusí vám nechat ani lednici

České zákony se bohužel při řešení exekuce na movité věci ohánějí některými nejasnými pojmy, které právní jistotu věřitelů i dlužníků komplikují. Problémy způsobuje zejména vymezení „obvyklého vybavení domácnosti“, které se nesmí dostat do spárů exekutorů.

Exekutor nemůže podle zákona zabavit:
  • běžné oděvní součásti, obvyklé vybavení domácnosti
  • snubní prsten a jiné předměty podobné povahy
  • zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě
  • hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce (v roce 2014 to znamená 6 820 Kč)
  • domácí mazlíčky
  • u podnikatelů se navíc jedná o věci, které podnikatel nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti. (To neplatí, vázne-li na těchto věcech zástavní právo a jde-li o vymožení pohledávky věřitele, která je tímto zástavním právem zajištěna.)

O to, co patří mezi obvyklé vybavení domácnosti, se totiž dlužník musí nakonec handrkovat s exekutorem u soudu. U již projednávaných kauz soudci upřesnili, že mezi obvyklé vybavení rozhodně nepatří televize ani sedací souprava.

Dokonce i v případě automatické pračky se dlužník setkal se zamítavým stanoviskem soudu. Krajský soud argumentovat tím, že dlužník ji nezbytně nepotřebuje k uspokojování základních potřeb svých nebo jeho rodiny. Jiný přístup by soud zřejmě aplikoval, pokud by dlužník pečoval o velmi malé děti nebo o nemocné, kteří vyžadují dodržení určitého hygienického standardu. Při použití stejné argumentace pak může být zabavena i lednička nebo dokonce postel.

Nespadněte do dluhové spirály Zkuste konsolidaci půjček

Přespává u vás dlužník? I vaše věci mohou být v ohrožení

Staré únikové manévry dlužníků už exekutoři prokoukli. Například, pokud dlužník stále žije s partnerem či partnerkou, nepomůže skutečnost, že v bytě partnera nemá trvalé bydliště, protože to má oficiálně nahlášeno na městském úřadě.

Exekutor má totiž právo vniknout i do míst, kde předpokládá, že se dlužník zdržuje. Zabavit sice nemůže cizí majetek, ale důkazní břemeno leží na vlastníkovi věci. Poškozený pak musí poskytnout fakturu nebo jiný doklad, ze kterého je patrné, že mu věc patří. Pokud žádný dokument nenajdete během provádění exekuce, máte ještě možnost najít ho později, a následovně podat žádost o vyškrtnutí dané věci ze soupisu majetku určeného k exekuci. Musíte to ale stihnout do 30 dní.

Současná exekuce na mzdu i účet: Jak se dostat k penězům?

Když odmítáte platit věřitelům, může exekutor nařídit srážky ze mzdy, které musí provést váš zaměstnavatel, předtím než vám pošle výplatu. Nepřijdete ale úplně o celou mzdu.

 

Nezabavitelná část mzdy v roce 2014

  • 6 188, 67 Kč za dlužníka
  • 1 547, 47 Kč za každou vyživovanou osobu
 

Nesmí vás připravit o tzv. nezabavitelnou část mzdy za každý měsíc. Nezabavitelná částka se odvíjí od počtu členů domácnosti dlužníka. Peníze se dokonce přidělují i za manžela a manželku, kteří mají svůj vlastní příjem. Pravidla při exekuci na bankovní účet nešťastníka se liší. Dlužník má v tomto případě pouze právo si jednorázově vybrat částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima jednotlivce (aktuálně 6 820 Kč), takže jde o mnohem tvrdší postih.

Do ožehavé finanční situace se můžete dostat, pokud exekutor nařídí současně exekuci srážkou ze mzdy i zablokování vašeho účtu. Zaměstnavatel vám pošle na účet nezabavitelnou část mzdy, ale vy se k ní nedostanete. Zbyde vám jenom možnost jednorázově si vybrat z konta oněch 6 820 Kč, jenže příští měsíc už neuvidíte ani korunu. V tomto případě právníci doporučují promluvit si se svým zaměstnavatelem a domluvit se na vyplácení zbytku ze sražené mzdy složenkou nebo v hotovosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0