Jak postupovat při exekuci? Užitečné rady a tipy

 

Životní osudy jsou nevyzpytatelné. Jeden den byste tisícikorunové bankovky mohli používat namísto toaletního papíru, druhý mrznete na ulici a žebráte o drobné. Kolotoč událostí, které vyústí v exekuční řízení, osobní bankrot a bydlení pod mostem, obvykle roztočí jedna hloupá nezaplacená splátka, nebo zbytečně riskantní investice. Jak se z něj ale dostat ven?

Jak postupovat při exekuci? 

Po světě běhá nespočet vychytralých dlužníků, kteří se snaží utéct před splácením pohledávek stěhováním z místa na místo. Pokud ale tohle není úplně váš případ a spíše patříte mezi ty nešťastníky, kteří přišli o práci a novou už nenašli, tak určitě nestrkejte hlavu do písku. Čím více se bude muset exekutor otáčet, aby z vás peníze vymámil, tím mastnější bude částka, kterou finálně zaplatíte. Obzvláště soukromé exekutorské firmy si neberou žádné servítky.  

Pravidlo č. 1: Neignorujte výzvy v poštovní schránce

Pověstné obálky s barevnými pruhy vám nedají spát? Tím, že je vyhodíte do koše, ale problémy jako mávnutím nezmizí. Naopak budou narůstat a to rychlostí zahozené kouzelné fazole. Dopisy oznamující uvalenou exekuci, obsílky i předvolání k soudu jsou totiž 11. den jednoduše brány za doručené. Všem je šumafuk, že jste je nečetli.   

TIPNepůjčujte si na splácení dluhů, neberte si další úvěr a nesnažte se peníze vyhrát na automatech. Jinak už se z toho kolotoče nikdy nedostanete.
 
 

Rada nad zlato: Exekuční kancelář navštivte co nejdříve

Snaha a dobrá vůle vám vždy přinese body k dobru. Nemyslete si však, že pokud zapláčete exekutorovi na rameni, nezabaví vám majetek. Peníze na pravidelné splácení dluhů, budete muset chtě nechtě někde splašit. Jinak počítejte s tím, že se většina věcí, které jsou ve vašem vlastnictví, prodá v dražbě. Tím může dluh vyrůst až do nebeských výšin, kam jen horko těžko budete šplhat. 

Návod: Když u vás zaklepe exekutor

Pod postel se neschovávejte. Nesnažte se ani nijak zabezpečit váš byt či dům před vniknutím. Pokud zabráníte výkonu exekuce třeba zamčením vchodových dveří, půjdou všechny případné náklady na váš účet (zámečník apod.). Pokud se budete bránit vehementněji, připravte se na oplétačky s policií. 

Jak postupovat při exekuci? 

Tak raději vše řešte s rozvahou. Od vykonavatele si nechte ukázat průkaz a veškeré pověřovací listiny, informujte se, na co vše máte právo a hlavně neslibujte nic, co nemůžete splnit. Ono se to totiž řekne, naslibovat hory doly za to, že vám exekutor nic nezabaví, ale vše bude bráno jako závazná dohoda a její nesplnění vám hodně přitíží. 

Exekutorský zápis – záchranný kruh nebo cesta do pekel?

Prohlášení, ve kterém se zavážete k pravidelnému splácení svých dluhů, sepisujte, jen pokud máte 100% jistotu, že to vážně zvládnete. V případě nezaplacení totiž dojde k okamžité exekuci majetku, aniž by o tom musel rozhodnout soud.

Vyhlášení osobního bankrotu a následné oddlužení

Je toho na vás už přespříliš a nevíte, jak z toho ven? Vyhlášení osobního bankrotu je asi jediným řešením, jestli víte, že nejste schopni své dluhy splácet. Pokud tedy není váš strýček obávaný mafián, který se s lidmi, co po vás chtějí peníze, vypořádá po svém. Žádost se podává u příslušného Krajského soudu. Ten rozhodne o úpadku, vyhlásí oddlužení a nechá učinit zápis do insolvenčního rejstříku. Tím dojde k zastavení exekucí a vymáhání dluhů. Zároveň ale také k omezení práva nakládat a disponovat s vlastním majetkem. Přečtěte si, jaké jsou podmínky osobního bankrotu.

Následně dostanete přiděleného insolvenčního správce. Ten sepíše veškerý váš majetek, začne ho rozprodávat a z vytěžených peněz se bude snažit umořit váš dluh. Zároveň budou veškeré vaše příjmy podléhat insolvenčnímu řízení. Zůstane vám pouze zákonem stanovené životní minimum, což rozhodně není částka, s kterou byste se mohli kdovíjak rozšoupnout.  

Požádejte o oddluženíMám zájem

Co říct závěrem? Vždy zachovejte chladnou hlavu, nechovejte se zbrkle a poraďte se nejlépe s kvalifikovaným finančním specialistou, jak ve vaší situaci postupovat. Z každé šlamastyky se dá zase vyhrabat. Odpovědi na vaše případné další otázky ohledně exekuce najdete přímo na stránkách exekutorské komory České republiky.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1