7 tipů, jak se rychle zbavit dluhů z vánoční půjčky

 

Tíží vás splátky z vánoční půjčky anebo se chcete co nejrychleji zbavit dluhů, které jste si nadělali v minulém roce? Podívejte se na 7 praktických rad, které vám pomohou s narůstajícími dluhy zatočit.

umělci vydělávající si představením na uliciDluhy můžete řešit i jinak. Už jste zkoušeli vaši půjčku refinancovat? 

V minulosti možná Češi sbírali známky nebo pivní tácky. V poslední době se ale rozmohlo sbírání dluhů. Jak postupovat, aby tato nakažlivá dluhová „zábava“ neskončila v kategorii černého humoru? Inspirujte se našimi radami, abyste se co nejdříve zbavili dluhového břemena, a bylo vám zase do smíchu.

1. Vyhlaste válku nevýhodným úrokům

V problematické životní situaci jste si narychlo potřebovali půjčit a možná jste obchodní podmínky úvěrové smlouvy jen zběžně prolítli očima a ani jste moc nekoukali na výši úroků. Později jste ale zjistili, že úrokové sazby vaší půjčky rozhodně nepatří k těm nejnižším na trhu.

Myslíte si, že vám proto nezbývá, než se zaťatými zuby poslušně splácet nevýhodnou půjčku? Opak je pravdou, stačí využít možnost refinancování úvěru. Svému starému poskytovateli úvěru dáte jednoduše košem a celou svou půjčku převedete k jiné bance, kde vám nabídnou nižší úrok nebo jiné výhodnější podmínky.

Jak se zbavíte nevýhodného úvěru?Zjistit více o refinancování

2. Netrénujte na dluhový maraton

Blíží se den, kdy máte na bankovní účet zaslat měsíční splátku úvěru, ale pomalu nemáte ani na zaplacení nájmu nebo výdajů za jídlo? Rozhodně neřešte situaci novou půjčkou, která krátkodobě sice pomůže, ale v delším časovém horizontu vám jenom prodraží váš původní úvěr.

Místo toho začněte řešit vaše finanční problémy přímo s bankou. Když poskytovatelé úvěrů uvidí vaši snahu situaci řešit, s velkou pravděpodobností se domluvíte na splátkovém kalendáři nebo prodloužení doby splácení, takže dosáhnete na nižší výši měsíční splátky.

3. Rozlučte se s kreditními kartami

Kreditní karty sice představují jednu z možností, jak si půjčit peníze, ale hodí se spíše pro krátkodobé půjčky, které spotřebitel zvládá bez problémů splácet. V opačném případě rostou úrokové sazby tempem nadopovaného sprintera. Pokud máte hluboko do kapsy, nesnažte se řešit své problémy pomocí kreditních karet.

4. Zbavte se finančně náročných zlozvyků

Stále jste nenašli dostatečně silnou motivaci, proč přestat s kouřením, utápěním úspor v sázkových kancelářích či jinými neřestmi, které lezou do peněz? Hrozba vysokých sankcí za opožděné splácení úvěrů vám možná dodá ztracenou vůli.

5. Zabijte více dluhů jednou ranou

Když splácíte více různých půjček najednou, není se čemu divit, že horko těžko hledáte finance na zaplacení běžných výdajů. Řešením je přebujelé dluhy sloučit do jednoho formou konsolidace půjček. Ušetříte tak na bankovních poplatcích a zároveň si budete moci změnit dobu splácení či výši pravidelné splátky.

Snižte své splátky konsolidací půjčekPorovnat nabídky

6. Přesvědčte se, že nikde nevyhazujete peníze oknem

Zvyk je železná košile. Mnoho lidí proto ze setrvačnosti platí zbytečně vysoké účty za služby, které třeba využívá mnohem méně než v době, když si je zřizovali. Prozkoumejte třeba výpis z vašeho bankovního konta nebo účet za telefon.

Skutečně využíváte všechny zpoplatněné služby, anebo už je na čase ušetřit změnou vhodnějšího mobilního tarifu či běžného účtu?

7. Když nevíte kudy kam, zajděte za odborníkem

Pokud se vám zdá, že pomalu ale jistě sklouzáváte do dluhové spirály, vyhledejte odbornou pomoc v některé z dluhových poraden. Jak poznáte opravdového odborníka? Nebude po vás chtít za poskytnutou pomoc peníze. Dluhové poradny totiž fungují jako neziskové organizace. Pokud vám někdo účtuje hodinovou sazbu za konzultaci, jedná se o podvodníka. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2