Dluhy: co dělat, abychom se jim vyhnuli?

 

Žít na dluh je v dnešní době poměrně normální. Jen to nesmí překročit určité meze. Pak už je to problém. Jak nespadnout do moře plného dluhů? Přinášíme několik snadných rad.

Jak na dluhy - Ušetřeno.czSpočtěte si, jestli máte půjčku z čeho splácet. 

Dluhová past

Někdy též nazývána jako dluhová spirála. Jedná se o stav, kdy člověk není schopen splácet své závazky. Často to řeší novými úvěry s daleko horšími podmínkami, pomocí nichž splácí předchozí půjčky. Výše dluhů tak neustále roste.

Možná máte životní sen a rádi byste si ho splnili. Nová koupelna, velké auto nebo dům se zahradou. Jenže něco tady nehraje. Cena je trochu vyšší než vaše úspory. Co teď? Buď se svého snu vzdáte, budete na něj dále šetřit, nebo si na něj půjčíte. Třetí variantu v současné době využívá mnoho Čechů a život na dluh je stále častější. Pokud máte své dluhy pod kontrolou, je to celkem v pořádku. Horší je, když se půjčky nabalují a výdaje převyšují příjmy. Co dělat, abyste se do takových potíží nedostali?

Zvažte, zda se musíte zadlužit

Půjčit si dnes může prakticky kdokoliv. I ten, kdo má zápis v registru dlužníků nebo velmi nízký příjem. Otevřenost úvěrového trhu má svá pro a proti. Je dobré vědět, že nám někdo pomůže, když bude třeba. Na druhou stranu to svádí k tomu, půjčovat si i na věci, které ani nepotřebujeme.

Proto zvažte, na co úvěr použijete. Budou peníze zhodnoceny nebo si prostě jen „musíte“ koupit ten nový telefon? Rozumnou investicí je třeba vlastní bydlení. Přináší budoucí hodnotu. Peníze, které byste na nájemném platili někomu jinému, jdou takhle do vaší kapsy.

Budoucí potíže mohou způsobit unáhlená rozhodnutí. Vždyť ta půjčka je tak výhodná a splátky tak nízké, tak proč si tu televizi nepořídit? Právě tohle si říkalo mnoho těch, kteří teď pláčou nad výdělkem.

TIP

Více půjček = více problémů

Čím víc půjček máte, tím vyšší podstupujete riziko, že se zadlužíte. Chcete to riskovat?

 

 

Vyhodnoťte, kolik můžete splácet

Existuje jednoduchá rovnice. Když si půjčíte více peněz, než jste schopni splácet, budete mít malér. Proto uvažujte racionálně a nastavte si takovou výši splátek, která pro vás nebude představovat problém ani do budoucna. Je to těžké, protože člověk neví, co si pro něj život připraví. Doporučujeme vám zvolit raději nižší splátku na delší dobu, než mít napnutý rodinný rozpočet.

TIP

Díky jednoduché online kalkulačce si můžete porovnat jednotlivé půjčky. Ihned víte, jak vysoká je výše měsíční splátky a kolik zaplatíte za půjčku celkem. A také znáte výši úroku a RPSN.

 

 

Chraňte se před možnými riziky

Mějte připravenou finanční rezervu pro případ potřeby. Hodí se ve chvíli, kdy nastane neočekávaná situace (např. výpadek příjmu či nečekané výdaje) a vám najednou nevyjdou peníze na splátku. Peníze můžete mít třeba připravené na spořicím účtu, kde vám vydělávají a jsou navíc okamžitě k dispozici. Vypomoci může i rodina či přátelé, kteří vás „založí“.

Proti ranám osudu se dá bránit i pomocí speciálního pojištění, které vám poskytovatel nabídne při uzavírání úvěru. Bere v úvahu neschopnost splácet například v důsledku ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci. Ještě než na to kývnete, zjistěte, na co se pojištění vztahuje a jaké jsou podmínky pojistného plnění.

Problémy řešte okamžitě

Někdy se může stát, že i přes všechna opatření jednoduše nemáme na úhradu splátky. Když víte, že splátku nebudete schopni včas uhradit, kontaktujte věřitele a domluvte se, co dělat. Toto gesto mnoho z nich ocení a pokusí se s vámi najít vhodné řešení, které vám bude vyhovovat. Například snížení výše splátek či jednorázový odklad splátky. Mnoho bank dokonce pro tuto příležitost nabízí tzv. „splátkové prázdniny“.

Existuje spoustu lidí, kteří si na splácení dluhu půjčí další peníze. Tím se ale roztáčí kolečko dluhů, ze kterého je velmi těžké vyskočit. Snažte se najít jiné řešení, vždy existují.

SHRNUTÍ: Co dělat, abychom nespadli do dluhové pasti?

  • Zvažte, zda je nutné se zadlužit a zda vám půjčka přinese budoucí hodnotu.
  • Půjčujte si jen tolik, kolik dokážete splácet, ve společnosti, která vzbuzuje důvěru.
  • Porovnávejte jednotlivé půjčky mezi sebou a vyberte si tu nejvýhodnější.
  • Mějte alespoň menší finanční rezervu a promyslete pojištění schopnosti splácet.
  • V případě, že nejste schopni splácet, to okamžitě oznamte věřiteli.

Jste v dluhové pasti? Vytáhneme vás nahoru!

Radíme pozdě? Máme pro vás záchrannou síť. Možností, jak z potíží ven, je totiž několik.

Máte-li jednu nevýhodnou půjčku s vysokou splátkou, pomoci by vám mohlo refinancování. Získáte daleko lepší podmínky a v konečném důsledku zaplatíte mnohem méně. Pokud máte více dluhů, můžete je sloučit do jednoho úvěru pomocí konsolidace. Snížíte tím měsíční splátku a budete mít klidnější spaní.

Splňujete podmínky pro oddlužení?Zjistěte to

Pokud jste ale v situaci, kdy nezvládáte ani při nejlepší vůli splácet své dluhy a ohrožujete tím nejen sebe ale i svou rodinu, můžete požádat o oddlužení. Takzvaný osobní bankrot může být pro mnoho lidí jediným východiskem. Jen je třeba splnit podmínky pro oddlužení dané insolvenčním zákonem. A když to vyjde, může vám být odpuštěno až 70 % všech dluhů.

RADA ODBORNÍKA: Co na to říká finanční specialistka?

Nejprostší odpovědí na to, jak nespadnout do dluhové pasti, je splácení svých závazků řádně a včas. V případě, že se dostaneme do prodlení se splácením, řešme svou situaci s věřitelem - nestrkejme hlavu do písku a komunikujme. Je potřeba začít jednat - upravit výši splátky, odložit splácení či se dohodnout na jiném splátkovém kalendáři. Tyto způsoby řešení jsou pro obě dvě strany přijatelnější a méně nákladné než vymáhání závazků soudní cestou. Nesnažme se své stávající dluhy zalepit dluhem dalším. Ve chvíli, kdy se již dostaneme do dluhové spirály a nevidíme z ní cestu ven, možným řešením je oddlužení.

- Pavla Rýznarová, finanční specialistka
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1