Jak vybrat pevný internet: Krok za krokem

 

Chcete doma rychle a pohodlně surfovat, ale v nabídkách pevného internetu se doslova topíte? Máme pro vás přehledného průvodce, který vám ve 4 bodech poradí, jak si vybrat internet na doma.

pevný internetPřes pevné připojení můžete stáhnout dat, kolik chcete. Nikdo vás nebude omezovat. Pevnému internetu dávají přednost lidé, pro které je důležitá rychlost a stabilita připojení. Neohrožují ho nezmary počasí jako Wi-Fi signál. Svůj počítač můžete připojit přes ADSL nebo kabelový internet. Rozdíl mezi oběma variantami je technického rázu. U ADSL koluje internet skrze telefonní dráty, v druhém případě přes kabelovou televizi. Poslední možností je pevný LTE internet.

1) Dostupnost připojení

První o co by vás mělo zajímat je, jaké možnosti připojení vůbec máte. ADSL internet najdete všude tam, kam vede telefonní linka. Takže se s úspěchem k pevnému internetu připojíte i v zapadlých obcích. Horší situace panuje v případě klasického kabelové připojení. Je dostupné hlavně ve větších městech a spíše v bytových domech, kam se ho vzhledem k počtu zákazníků vyplatí zavést.

2) Rychlost internetu

Pryč je líná doba vytáčeného internetu, kdy se muselo dlouhé minuty čekat na načtení webové stránky nebo obrázku. Dnešní připojení běží jako gepard. Prodejci slibují rychlosti stahování od 20 Mb/s až do 240 Mb/s. Nutno podotknout, že se jedná o teoretické maximum. Zajímejte se ale i o upload (tedy rychlost nahrávání dat z vašeho počítače na internet).

Na běžné brouzdání po internetu vám bude bohatě stačit základní balíček. Služby s rychlým přenosem dat se hodí pro firemní zákazníky a náročné uživatele, kteří často stahují nebo hrají online hry. Naštěstí konkurence donutila operátory skončit s omezováním množství stáhnutých dat, jako to třeba funguje u mobilního internetu.

3) Kolik to stojí

 
 

Instalace modemu

Připojit modem k internetu není nic složitého. Když to ale nezvládnete sami podle manuálu, budete si muset zaplatit výjezd technika. Jeho služby vás vyjdou zhruba na 500 korun.

 

Měsíční paušál se počítá na stokoruny. Výše ceny se odvíjí především od rychlosti připojení. Záleží jen na vás, s čím se spokojíte. Nezapomeňte do finální kalkulace započítat také vedlejší výdaje.

Operátoři vám většinou modem pouze zapůjčí a budou za to vybírat každý měsíc poplatek. Pronájem modemu se pohybuje v řádek desítek korun. Stejně tak si telekomunikační firmy jednorázově účtují peníze za zprovoznění pevného internetu. Říkají tomu například připojovací poplatek za zřízení nové služby.

4) Výhodné balíčky

Ze záplavy nabídek vybírejte obezřetně. Některé společnosti nabízí k pevnému internetu doplňkové služby za atraktivní ceny. Když si k pevnému internetu objednáte i televizi výrazně ušetříte. Ročně mohou vaše výdaje klesnout až několik tisíc korun.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6