Otázky a odpovědi: Vše, co jste chtěli vědět o LTE

 

Lidí, kteří si díky snadno dostupnému mobilnímu připojení zvykli mít internet ve dne v noci po ruce, stále přibývá. Operátoři proto bojují o každého nového klienta a předhánějí se v tom, kdo dříve pokryje území České republiky vysokorychlostním internetem LTE. Že byste bleskový internet také uvítali, ale nevíte, jak na to? A umí váš telefon vůbec s LTE pracovat? Pokud si nejste jistí, pojďte se s námi podívat technologii LTE na zoubek.

Internet v mobilu je v dnešní době téměř samozřejmostí.Chcete zrychlit internet v mobilu? Řešením je LTE. 

Superrychlý LTE internet by chtěl každý, pokud ale chcete bleskovou síť skutečně aktivně využívat, musíte splnit hned několik podmínek, jinak máte smůlu a budete se muset spokojit s pomalejší 3G sítí. Pokud je pro vás technologie LTE stále opředena tajemstvím a nejasnostmi, pomohou vám naše otázky a odpovědi.

 

Co znamená LTE?

LTE (zkratka pochází z anglického Long Term Evolution) je technologie určená pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích. V Česku se LTE síť začala postupně rozšiřovat od roku 2012. Výhodami připojení LTE jsou ve srovnání s jeho předchůdkyní, sítí 3G, vyšší rychlost přenosu, rychlejší odezva i lepší stabilita signálu v hůře pokrytých oblastech.

 

1. FUNGUJE LTE V KAŽDÉM MOBILNÍM TELEFONU?

Bohužel ne, pokud má váš mobilní přístroj nejlepší léta za sebou, budete ho muset vyměnit za novější model. Nové a dražší mobilní telefony technologii LTE zpravidla „umí“.

Pokud si ale nejste jistí, jak je na tom váš mobil, prostudujte si v návodu či na internetu jeho technické parametry. Obecně se ale dá říct, že u přístrojů pořízených od roku 2014 dále, je výskyt LTE poměrně častý.

 

TIP

Mizí vám data rychlostí světla?

Podívejte se na jednoduché tipy, jak nevyplýtvat FUP během pár dní. Pomoci ale může i změna operátora, která není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Rozhoupejte se k prvnímu kroku a získejte výhodnější podmínky a třeba i pořádný balík dat.

 

2. MUSÍM KVŮLI LTE MĚNIT SIM KARTU?

Abyste mohli surfovat na vlnách vysokorychlostního internetu, potřebujete mít tzv. USIM (Universal SIM), která se na první pohled nijak neliší od klasické SIM karty. Jestliže máte SIM kartu starší než 10 let, je pravděpodobné, že se o USIM jednat nebude. Pokud zjistíte, že nemáte USIM, kartu vám bezplatně vymění váš operátor na pobočce.

3. JAK POZNÁM USIM KARTU?

V tomto případě záleží na tom, jakého máte operátora:

  • O2

Vytočte číslo *444*# a během několika vteřin vám dorazí SMS s informací, jestli vaše karta patří mezi USIM a také zda váš přístroj umí přijímat LTE. Pomoci vám může i plastový blistr, ze kterého jste vylomili svou SIM kartu před vložením do telefonu.

Pokud v čárovém kódu na blistru najdete označení USIM, máte vyhráno. Orientovat se můžete i podle čísla na samotné SIM kartě – jestliže na 10. a 11. pozici naleznete dvojčíslí 23, 28, 93 nebo 98, jste hrdými vlastníky USIM.

  • T-Mobile

Jste-li klienty tohoto operátora, máte štěstí, T-Mobile totiž USIM automaticky vydává už od roku 2003. Starší kartu vám automaticky a zdarma vymění pracovníci na pobočce. Výjimečně se může stát, že SIM karta vydaná po roce 2003 potřebuje vzdálenou aktualizaci, více informací se dozvíte v aplikaci Můj T-Mobile.

  • Vodafone

Operátor vydává SIM karty s podporou LTE od srpna 2013 – poznáte ji podle zkratky LTE v pravém spodním rohu na zadní straně karty. Pokud máte kartu starší, dělí vás od rychlého internetu pouze bezplatná výměna na pobočce.

4. MUSÍM LTE NĚJAK AKTIVOVAT?

Pokud máte USIM a mobilní přístroj, který podporuje LTE, pak není potřeba podnikat žádné další kroky, superrychlý internet by vám měl fungovat automaticky. Jen pozor – daní za bleskový internet je rychlejší vyčerpání datového limitu.

Uvažujete o změně operátora? Najít nový tarif

5. JAKÉ JE V ČESKU POKRYTÍ LTE? A KTERÝ Z OPERÁTORŮ HO MÁ NEJLEPŠÍ?

Technologie LTE je v současné době dostupná na většině míst v České republice, přesto se ale může stát, že zrovna vaše bydliště bude výjimkou. Operátoři ovšem pokrytí stále vylepšují a rozšiřují. Míra pokrytí je u jednotlivých operátorů v zásadě podobná.

Pokud si ale chcete zkontrolovat, jak je na tom konkrétní lokalita, údaje o působnosti LTE a mapu pokrytí naleznete na webu Českého telekomunikačního úřadu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png