Kontokorent nebo kreditní karta: Jak si výhodně půjčit na krátký čas?

 

Potřebujete hotovost na zalátání dočasné díry v rodinném rozpočtu? Krátkodobý opakovaný úvěr bez zdlouhavého vyřizování nabízí kontokorent i kreditní karty. Co mají tyto úvěrové možnosti společného a čím se liší? Zjistěte, kdy se vám bude hodit půjčka formou kreditky a kdy je výhodnější kontokorent.

jaký je rozdíl mezi kontokorentem a kreditkouSpotřebitelskému úvěru se více blíží kontokorent než půjčka přes kreditku. 

Porouchala se vám pračka, auto anebo vám nestačí peníze na zaplacení nájmu? Dočasný výpadek příjmů můžete řešit přečerpáním zůstatku na běžném účtu (kontokorentní úvěr), ale zachránit situaci lze i platbou přes kreditní kartu. Jaká možnost vás bude stát nejméně? Vlastně si nemusíte ani vybírat jedno nebo druhé, protože nejlepší variantou je kombinace obou produktů. Využijete tak výhody kreditky i kontokorentu pro získání těch nejnižších úroků z úvěru, ale tato možnost je spíše jen pro silné povahy.

TIP

Kontokorent + kreditní karta = nízké úroky 

Jak zatrhnout bankám úrokové žně? Při půjčování peněz nejdříve využijete bezúročné období kreditní karty. Úvěr z kreditky na konci bezúročného období zaplatíte kontokorentem. Vyhnete se tak vysokým úrokům na kreditce, a zároveň vám nižší úroky z kontokorentního úvěru začnou naskakovat až později. Půjčíte si tak levněji na delší dobu než při využití pouze jednoho typu úvěru.

 

Hlavní rozdíly: Bezúročné období i čas pro úhradu dluhu

Kontokorent i kreditní karty představují možnost, jak si bez schvalování jednorázového úvěru půjčit opakovaně menší množství peněz. V obou případech horní výši půjčky stanovuje strop (úvěrový rámec), který obvykle dosahuje dvoj až trojnásobku měsíčního příjmu žadatele. Oba produkty mohou snížit bonitu zákazníka, pokud žádá o jiný úvěr nebo hypotéku.

Liší se hlavně výpočtem úroků z vypůjčené částky. U kontokorentu se setkáte s úroky 15 až 20 % p. a., zatímco u kreditních karet jde spíš o rozpětí od 20 do 30 %. Nicméně vysokým úrokům u kreditek se klient vyhne, když svůj dluh uhradí v bezúročném období, zpravidla 45 až 55 dní. To neplatí pro výběr z bankomatů, kdy při použití kreditky začne úrok naskakovat okamžitě.

Kontokorent: Výhody a nevýhody

 • nižší úroky
 • lze využít i pro výběry peněz z bankomatu bez poplatků
 • splacení dluhu jednou za určitou dobu (delší období než u kreditek)
 • vhodné pro půjčení peněz na delší období
 • absence bezúročného období, slev při nákupu u vybraných obchodníků
 • poplatky u některých bank i při nevyužitém kontokorentu
 • nutnost mít běžný účet u dané banky
Nemáte zájem o kontokorent? Zkuste klasický úvěrSrovnat půjčky

Kdy musí klient začít splácet svůj dluh? U kontokorentu "neschytáte žádnou pokutu“ v podobě strmého nárůstu úroků, když se na účtu aspoň 1x za stanovenou dobu dostanete do plusu. Záleží na podmínkách banky, nejčastěji stačí svůj dluh vyrovnat jednou za rok či 6 měsíců.

U kreditních karet musíte splatit do měsíce aspoň minimální část úvěru (klasicky aspoň 5 %). Nicméně pokud se nehodláte zbavit celého dluhu v bezúročném období, kvůli vysokým úrokům pro vás bude tato možnost krajně nevýhodná.

Kreditní karty: Výhody a nevýhody

 • bezúročné období
 • vhodné pro úvěr na velmi krátkou dobu
 • slevy a další výhody (např. prodloužená záruční doba) při nákupu u spřízněných obchodů
 • vyšší úroky mimo bezúročné období
 • okamžitý nárůst úroků při výběru hotovosti z bankomatu
 • vyšší nutnost kontroly pokud chce klient dodržet výhody bezúročného období
 • snadnější pád do dluhové pasti
Ušetřete při nákupech s kreditní kartouSrovnat nabídku na trhu

Kontokorent nebo kreditní karta: Shrnutí duelu

Pokud chcete mít vždy po ruce finanční rezervu na nenadálé výdaje, sáhněte po kontokorentu. Tento úvěr vám umožní s menšími náklady rozložit splátky do více měsíců a bude vždy dostupný při vedení běžného účtu v bance. Kontokorent se tedy spíš blíží levnější variantě spotřebitelského úvěru.

Naopak kreditní karta se do peněženky bude hodit někomu, kdo si nepotřebuje nutně půjčit, ale spíše vyhledává způsoby, jak ušetřit za nákupy určitého zboží. Majitel kreditky nesmí mít problém s úhradou dluhu v bezúročném období, jinak může snadno spadnout do dluhové pasti s úroky, které rostou nebezpečně rychle.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6