Mapa pokrytí: Kde najdeme (2G a 3G) i superrychlý mobilní internet LTE?

 

Svět pomalu ale jistě spěje k tomu, že za chvíli budeme postovat selfíčka i z Mount Everest. Mobil už skoro nedáme z ruky a být neustále online je prostě samozřejmostí. S kterým operátorem data sviští nejrychleji a kdo má největší pokrytí LTE na území ČR? Tomu jsme se dnes podívali na zoubek

 

V posledních letech se evoluce mobilních sítí žene kupředu jako Usain Bolt v nových tretrách. Časy, kdy existovala pouze síť první generace 1G a internet na cestách byla stejně neuvěřitelná věc jako přesun lidí teleportem, jsou dávno minulostí. Dnes, kdo nefrčí na 4G LTE, jakoby ani nežil.

Internet na speedu aneb tak jde čas

Náš příběh začíná u „jedničky“. Síť 1G tu s námi byla od 12. září 1991, kdy ji na bázi technologie NMT spustila společnost Eurotel. Žádná data ale nepřenášela. Revoluce přišla až s její nástupkyní 2G v červenci 2006. Rychlost 20 kb/s, která by vám v dnešní době přinesla maximálně tak záchvaty zuřivosti a šlak myokardu, znamenala obrovský přelom pro miliony lidí po celém světě.

Ušetřete až 40 % na mobilním tarifu. Víme, jak!

 

Netrvalo dlouho a na svět se vyklubala také přechodová generace 2,5G a vzápětí i síť 3G, zaklínadlo všech operátorů. Od té doby už k surfování není potřeba prkno a několikametrové vlny, stačí vám telefon a dostatečná hotovost na zaplacení účtů. Nutno podotknout, že v této době, účty za telefon dokázaly leckomu vyrazit dech. Stačilo nechat omylem zapnutá data po dobu jednoho dne a na vyúčtování na vás bafla čtyřciferná částka.

Jaké jsou možnosti mobilního internetu?Udělejte si srovnání

Den se s dalším sešel a i 3G síti odzvonilo. Přisla doba LTE. Operátoři se chlubí, jak rychle můžete stahovat i uploadovat a předhání se v pokrytí mobilním internetem.

A co je to vlastně to LTE? Technologie určená pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích (v angličtině 3GPP Long Term Evolution).

Rychlost připojení
generace technologie maximální rychlost
2G GPRS až 45 kbit/s
2G EDGE až 295 kbit/s
3G CDMA až 3,1 Mbit/s
3G HSPA+ až 21 Mbit/s
3G HSPA+DC až 43 Mbit/s
4G LTE 20 Mbit/s až 225 Mbit/s (podle frekvence)
 

Boilies a naviják nechte doma. Na LTE to chce jinou výbavu

První podmínkou využívání LTE sítě je, že musíte vlastnit notebook, tablet nebo chytrý telefon, který tuto síť podporuje. Splněno? Teď je ještě třeba ulovit jeden z datových tarifů. Ceny se pohybují podle limitu FUP. Pokud tedy nesosáte data ostošest, vyjde vás to na pár kaček. Ten kdo naopak visí na internetu nonstop, musí nejméně s pětistovkou za měsíc počítat.

TIP

Váháte mezi mobilním internetem a Wi-Fi?

 
 

Někde rychlost šneka, jinde zase raketový pohon

Ačkoliv všude čtete a slyšíte o tom, jak velké je pokrytí mobilním internetem, realita až tak růžová není. Než si tedy datový tarif pořídíte, omrkněte, jestli u vás „na samotě u lesa“, kde o živáčka nezakopnete, vůbec nějaký signál je a jestli je dostačující. Mapa rychlosti mobilního internetu s konkrétním měřením vám v tom bude užitečnou pomocnicí.

Mapy pokrytí mobilním internetem
poskytovatel pokrytí internetem: aktuální mapy
O2 mapa pokrytí O2
T-Mobile mapa pokrytí T-Mobile
Vodafone mapa pokrytí Vodafone
ČTÚ mapa pokrytí LTE
 

Jaká je hudba budoucnosti?

Internet v metru, ve sklepě, v pralese i vrcholu Mont Blanc, to slibuje 5G internet nové generace, který by měl nastoupit na trůn místo 4G LTE v roce 2020. Zatím je ještě v plenkách, ale už teď se předpokládá, že z něj bude celý svět paf.

Vyberte si výhodný mobilní internetSrovnat ceny

Na webu mobil.idnes.cz se dokonce můžete dozvědět, že přestože se neustále zvyšuje objem přenesených dat a připojuje se čím dál tím větší počet zařízení, energetické nároky rostou jen velmi pomalu. I infrastruktura nutná pro mobilní internet je prý oproti pevným zařízením méně náročná. Rozvíjející se komunikační technologie mají navíc potenciál snížit celosvětové emise skleníkových plynů (do roku 2030 o 15 %) a zefektivnit také řadu jiných oblastí. No kdo by to byl v roce 1991 řekl…

Pokrytí 4G LTE v ČR
operátor % území % obyvatel
O2 89,9 % 97,5 %
T-Mobile 90,2 % 97,6 %
Vodafone 90,7 % 98,7 %

(Zdroj: ČTÚ, aktuální údaje k 26. 8. 2016)

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/interni-bannery-mobilni-internet-2.png