Na co koukat u půjčky? Jak pro sebe najít tu pravou?

 

Půjčka může být dobrý sluha, ale taky špatný pán. Víte, jak poznáte drahý, nekvalitní či dokonce podvodný úvěr? Než se upíšete, pořádně se zamyslete, zda půjčku skutečně potřebujete. Máte dostačující důvod? Dobrá. Poradíme vám, na co u nabídek koukat a jak si vybrat ten nejlepší úvěr.

jak vybrat půjčku 

Půjčka není žádné povyražení. A většinou k ní přistupujeme jenom, když už vážně není zbytí. Jak poznat tu nejlepší nabídku?

Poskytovatel a typ půjčky

Než sáhnete po penězích, zamyslete se, zda daného poskytovatele úvěru znáte, a to nejen z televize, časopisu či letáku na zastávce. Vyhýbejte se malým a cizím firmám. Banky možná vypadají děsivě, ale věřte, že u nich pochodíte mnohem lépe.

Zcela otevřené a jasné jednání poskytovatele by mělo být podmínkou, přes kterou vlak nejede. Pokud se vám něco nezdá, ozvěte se a neznáte-li úvěrovou společnost, pořádně si ji proklepněte. Každý, kdo nabízí úvěr, by měl být minimálně na seznamu poskytovatelů od ČNB

Připravte se také na otázku, proč přesně potřebujete půjčit a nebojte se jít s pravdou ven. Třeba vám spočítají výhodnější účelový úvěr. Budete sice muset prokázat, na co jste peníze použili, dostanete však výměnou lepší podmínky. Půjčujete si na auto či rekonstrukci? Zkuste nejdřív zapatrát mezi účelovými úvěry.

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku

 

Úrok a RPSN

Dvě stejné půjčky, dva stejné úroky, přesto je jedna dražší. Jak to? Půjčky porovnávejte podle roční procentní sazby nákladů (RPSN). Zahrnuje v sobě totiž úrok i všechny poplatky a výdaje spojené s čerpáním úvěru. Ze zákona musí být RPSN u půjčky vždy uvedeno, aby měl klient představu, kolik skutečně za úvěr zaplatí. Nenechte se nalákat jen nízkým úrokem, najděte si skutečné RPSN a teprve podle něj půjčky porovnávejte.

Víte, jaká je nejrizikovější forma půjčky?Kouknout se

Výše splátky a délka splácení

Kolik můžete maximálně měsíčně splácet? Nezatížíte splátkou příliš svůj rozpočet? Výši splátky a délku splácení si většinou můžete určit sami. Buďte obezřetní. Delší doba splácení znamená nižší měsíční splátku a menší riziko pro případ, že vám například vypadne hlavní příjem.

Bonusy a sankce

Sankce za opožděnou platbu, poplatek za upomínku, sankce za předčasné splacení, poplatek, sankce atd. Přečtěte si podrobně, za co všechno vám hrozí sankce a pokuty a zamyslete se, za jakých okolností je lze dodržet a zda vám nehrozí, že budete během splácení nuceni je porušit.

Příjemnou záležitostí mohou být naopak různé bonusy, které společnosti používají, aby na sebe upozornily. Česká spořitelna a Sberbank například vrací vysoké částky klientovi v případě, že dluh splatí řádně a bez průtahů. Nenechte si však mazat med kolem pusy, zvažte dobře, zda se vám daná půjčka s výhodným bonusem skutečně vyplatí. Zároveň si neopomeňte načíst veškeré informace, které se k bonusu vztahují.

Kdo nabízí zajímavé bonusy?Srovnání půjček

Ověření úvěruschopnosti

Ověřování schopnosti klienta splatit bez problémů dluh může významně prodloužit proces získání půjčky. Je ovšem nutné a žádná solidní společnost se bez něj neobejde. Nenechte se zlákat úvěry od nebankovních společností, co nabízí údajně rychlé půjčky bez doložení příjmu. Úvěrové riziko je vyvážené vysokým RPSN a přemrštěnými sankcemi. Výběr půjčky proto neuspěchejte.

Dávejte si také pozor na půjčky se zástavou nemovitosti. Dosáhnete s nimi sice z pravidla na vyšší částku, přestanete-li ovšem splácet, o bydlení přijdete.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5