Osobní bankrot IV. – Poplatky

 

Často jedinou schůdnou cestou, jak se zbavit dluhů bývá osobní bankrot. Návrh na oddlužení může podat každý, nicméně se jedná o poměrně složitý administrativní úkol. Z dluhového poradenství se stává byznys. Jaké si oddlužovací společnosti účtují poplatky a kolik se platí soudu?

osobní bankrot Osobní bankrot neboli oddlužení vás zbaví veškerých dluhů. Paradoxem je, že abyste se oddlužili, budete muset nějaké peníze investovat. Zda využijete placených odborných rad je pouze na vás. Ale rozhodnutí o tom, jak vysokou zálohu na insolvenční řízení složíte je plně v rukou soudu. Čtvrtý díl o oddlužení navazuje na články jak podat návrh na osobní bankrot, za jakých podmínek máte nárok na oddlužení či jak probíhá soud.

 

Soudní poplatky

Za pouhé poddání návrhu na oddlužení se nic neplatí. Nicméně soud může na základě insolvenčního zákona vyměřit zálohu až 50 000 korun. Peníze především slouží jako odměna pro insolvenčního správce. Bohužel řada dlužníků dojela právě na to, že neměla na zaplacení tisícové částky. V případě fyzických osob záloha bývá málokdy vyměřena v plné výši. Pro začátek stačí složit tři až pět tisíc korun. I tato částka však bývá pro člověka topícího se v dluzích neřešitelná. Teoreticky může soudce přistoupit i k nulové záloze. Záleží pouze na tom, zda dokážete soudce přesvědčit.

Požádejte o odlužení             onlineKalkulačky oddlužení

Ve většině procesů se však dlužník musí paradoxně ještě více zadlužit, aby měl aspoň naději na oddlužení. V případě nezaplacení zálohy soud osobní bankrot nepovolí. Záloha slouží pouze na pokrytí výdajů insolvenčního správce do doby než je oddlužení povoleno. Po zbývajících pět let mu plyne odměna ze splátek dlužníka. Žádné další platby už nejsou u soudu vyžadovány. Jinou kapitolou představují služby advokátů a poradenských firem.

Dvakrát měř a jednou oddlužuj

Na cizím neštěstí se dá solidně vydělat. Se zavedením institutu osobního bankrotu rostou oddlužovací firmy jak houby po dešti. Jenže ne všechny jsou stejně kvalitní. Mnohým jde pouze o zisk a samotný osud klienta je už příliš nezajímá. Podvodné firmy se často snaží vzbudit zdání, že jejich služby jsou zdarma. Opak je pravdou. Požadují tučné poplatky za právní poradenství bez ohledu na výsledek. Proto vybírejte poradenskou firmu nanejvýš obezřetně.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0