P2P půjčky: Peníze si půjčíte i bez banky, ale zaplatíte vyšší úroky

 

Když s žádostí o půjčku nepochodíte u banky ani jiné finanční instituce, můžete zkusit internetovou aukci. Portály nabízející P2P půjčky fungují jako taková internetová seznamka pro věřitele a dlužníky. Dlužník svou půjčku vlastně dává do „online dražby“ a čeká, který věřitel mu nabídne nižší úrok. Přestože úvěr nesjednává banka, ani tady se poplatkům nevyhnete.

Půjčka bez banky 

P2P půjčka má přes internetový portál najít dlužníkovi jeho věřitele a věřiteli jeho dlužníka a nahradit tak banku, která celý proces sjednává, aniž by obě strany mezi sebou „seznámila“.

Roli banky při internetové aukci půjčky hrají částečně uživatelé portálu s P2P půjčkami, protože sami nabízejí a hledají výhodné úvěry, částečně administrátor webu, protože si za využití svých stránek při spárování dlužníků a věřitelů účtuje nezanedbatelný poplatek. Navíc úroková sazba u P2P půjček je podstatně vyšší než u bankovních institucí. Žadatelé o úvěr se k P2P půjčkám proto uchylují jako k poslední možnosti, když už jim jinde nikdo peníze nepůjčí.

TIP

Odmítá vám půjčit peníze banka?

Vyzkoušejte raději krátkodobou půjčku od ověřené nebankovní společnosti z naší kalkulačky nebo se obraťte na rodinu. Aukci půjček berte skutečně jako poslední možnost.

 

Jak přímé půjčování peněz přes P2P půjčky vlastně funguje?

Pojmenování P2P půjčka je zkratkou pro peer-to-peer čili půjčování mezi rovnými nebo také od lidí lidem. Na půjčkových serverech probíhají online aukce půjčky, kde zájemce o vypůjčení peněz zadá, kolik si potřebuje půjčit, jak dlouho chce splácet a také maximální úrok, který je ochoten zaplatit. Systém mu také stanoví minimální možný úrok. Očekávejte spíše úrokové sazby v řádech desítek procent. Například u nejstaršího českého webu na P2P půjčky dosahuje průměrná úroková sazba u sjednaných úvěrů závratných 39 %.

Investoři v pozici věřitelů zase hledají, kde výhodně zhodnotit své volné finanční prostředky, a pokud je nějaká nabídka zaujme, „přetahují se“ o nabízený dluh poskytováním nižších úroků. Jednomu dlužníkovi může půjčit celkovou částku i několik různých věřitelů. Tato situace dokonce nastává poměrně často, protože věřitelé půjčují peníze prakticky na své vlastní nebezpečí a raději pošlou dlužníkovi menší částku, než aby neriskovali velkou ztrátu.

P2P půjčky neboli sociální půjčky ve zkratce
  • Dluh dostává od administrátorů svůj rating (zhodnocení rizikovosti) na základě údajů, které o sobě žadatel o půjčku vyplnil
  • Podle zadaných údajů od dlužníka systém určí minimální možnou úrokovou sazbu
  • Dlužníkovi obyčejně půjčuje peníze více věřitelů
  • Úroky jsou vyšší než u bank kvůli vyšší rizikovosti dlužníků
  • Za administraci půjčky přes portál se platí poplatek (určité % ze zapůjčené částky)
  • Některé portály (např. Finx) vylučují z aukce půjčky nejrizikovější klienty

P2P půjčky nabízí věřitelům výhody za cenu velkého rizika

Investoři očekávají od aukcí půjček vyšší zhodnocení, než by získali při uložení peněz na termínované nebo spořící účty v bankách. Zároveň ale nemají dostatečně velký finanční obnos, aby si mohli dovolit investovat přímo do akcií.

Dlužníci při aukci půjčky výhodné úroky nenajdou

Zájemci o půjčku většinou hledají poslední možnost, jak si ještě vypůjčit nějaké peníze, protože v bankách či u úvěrových společností je už odmítli. Mohou mít špatnou úvěrovou historii, tedy černý puntík v registrech dlužníků, nebo malý příjem a současně již uzavřené jiné půjčky. Jedná se tedy o rizikové dlužníky, s čímž musejí počítat hlavně věřitelé. 

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Administrátor P2P půjčky vydělává podobně jako banka

 

Statistiky z provozu Bankeratu

Průměrná výše půjčky: 10 tisíc Kč

Průměrná doba splácení: 3 roky

Průměrná úroková sazba: 39 %

Od 2010 sjednáno 13 tisíc půjček

 

V České republice se začaly portály orientované na online aukce půjček objevovat od roku 2010. První vlaštovkou byl server Bankerat.cz. Portál není banka, takže se můžete rozloučit s bankovními poplatky. Jenže Bankerat.cz si za využití webu jako tržiště s půjčkami rovněž účtuje provizi za sjednaný úvěr.

Věřitel zaplatí 1 % z aktuálně dlužné částky za rok. Dlužník platí 5 % z vypůjčené částky, minimálně to ale musí být aspoň 900 Kč. Pokud se zpozdí s platbou, každá upomínka ho bude stát 300 Kč. Navíc pokud bude chtít dlužník splatit svůj dluh předčasně, naúčtují mu 18% poplatek ze zatím neuhrazené částky.

Co se děje, když dlužník přestane splácet svůj dluh?

Administrátoři P2P půjček prakticky nenesou žádné riziko. Ve smluvních podmínkách Bankerat.cz se dočteme, že: „Administrátor nepřebírá žádná rizika spojená poskytnutím zápůjčky, resp. uzavřením této smlouvy ani nezaručuje návratnost prostředků.“ Za opožděné platby si samozřejmě účtují úrok, který připadne z poloviny poškozenému věřiteli a druhá polovina náleží Bankeratu. Nicméně když dlužník neplatí, začínají ho pracovníci Bankeratu urgovat, a po 30 dnech předávají případ vymáhací firmě. Případné soudní nebo exekuční řízení urychluje to, že půjčky jsou zajištěny bianco směnkou. Navzdory tomu u některých serverů na P2P půjčky se každý čtvrtý dlužník stane neplatičem.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3