Co Čechy vede do dluhové pasti? Rodinné těžkosti i vytloukání půjčky půjčkou

 

Většina lidí se domnívá, že má své peníze pod kontrolou. Jenže nečekané finanční těžkosti mohou zaskočit téměř každého. Co Čechy nejčastěji vede do dluhové pasti? Na to se pokusil odpovědět průzkum Abecedy rodinných financí, projektu, který se zabývá finanční gramotností. Data do šetření poskytly dvě desítky občanských poraden, jež poskytují právní poradenství předluženým lidem.

Dluhy a finanční těžkosti dokáží nepříjemně nabourat život.I když si možná myslíte opak, finanční potíže si nevybírají. 

Průzkum ukázal, že Více než 40 % lidí se dostává do nezvladatelných dluhů v důsledku těžké životní situace. U tří ze čtyř lidí potíže často odstartuje nedostatečná finanční rezerva či přecenění vlastních finančních možností. Následují neuvážené půjčky a zadlužení kvůli rodinným příslušníkům.

Většinu lidí, nad nimiž se z různých důvodů začne utahovat dluhová smyčka, spojuje nízká finanční gramotnost, ale také naprostá nepřipravenost na komplikovanou situaci.

Jaké jsou v ČR příčiny zadlužení?Graf zobrazuje, v jakém poměru jsou příčiny, které Čechy vedou do finanční pasti. Zdroj dat: Abeceda rodinných financí 

Rovnováha mezi příjmy a výdaji

Praxe ukazuje, že se v dospělé populaci nachází významné procento těch, kteří se kvůli neznalosti základních zásad hospodaření předluží. Tito lidé si nevedou žádný rozpočet, neevidují příjmy a výdaje, a proto často nedisponují žádnou finanční rezervou. Žijí od výplaty k výplatě, a když je překvapí nenadálé výdaje, mohou se velmi rychle dostat do potíží.

U další necelé třetiny klientů poraden se jako problém ukazuje nepřečtení nebo nedůkladné prostudování smlouvy. Kvůli vlastní nepozornosti se pak lidé snadno upíší k nevýhodným až likvidačním podmínkám.

Krátkodobé půjčky? Dobrý sluha, ale špatný pán 

Problémem mnoha dlužníků je také naivita a přehnaná důvěřivost. Dotyční tak často nerozeznají podvodné jednání firem či druhých osob. Snadno se tak nechají nalákat k pořízení nepotřebného produktu, služby či nevýhodného úvěru.

Pomyslná cesta do dluhové pasti je často dlážděna krátkodobými „půjčkami před výplatou“. Pro ně je typický vysoký úrok a v případě nesplácení se s nimi pojí neúměrně vysoké sankce.

S finančními těžkostmi se potýkají i ti, kteří jsou zvyklí žít na dluh a dlouhodobě využívají kreditní karty nebo si opakovaně berou spotřebitelské úvěry, ačkoli svými příjmy nejsou schopni nikdy plně pokrýt to, co utratí. 

TIP

Užitečné informace, které se vám můžou hodit:

 

 

Novoroční období je kritické

Novoroční období je každoročně časem, kdy počet lidí ve finančních potížích narůstá, neboť po Vánocích řada dlužníků nemá dost peněz na úhradu splátek a účtů. Přibývá také dlužníků, kteří si půjčili na nákup vánočních dárků.

„Do poraden k nám v těchto dnech přichází až dvakrát tolik klientů než obvykle, kteří si před Vánocemi vzali půjčky a nyní je nemají z čeho splácet. V prvních třech měsících zpravidla také registrujeme až 20% nárůst klientů, kteří chtějí požádat o oddlužení,“ uvedl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Dluhovému kolotoči by v budoucnu mohl zabránit zákon o úvěru, který nyní projednává parlament. Návrh zákona počítá s tím, že finanční instituce budou muset ověřit finanční situaci žadatele v úvěrovém registru. Pokud nařízení poruší a žadateli poskytne větší půjčku, než si může dovolit splácet, smlouva se stane neplatnou

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3