Na co si dát při uzavírání půjčky pozor

 

Uzavřít půjčku je často velmi jednoduchá a bezproblémová záležitost. Aby tomu tak bylo i ve Vašem případě, je jednak nutné pročíst si všechny vlastnosti a podmínky smlouvy a hlavně dobře zvážit a uvědomit si, co z nich pro Vás plyne.

rodina 

Při výběru půjčky je rozhodně nezbytné věnovat zvýšenou pozornost tomu, zda je poskytovatel půjčky dostatečně důvěryhodný a seriózní. Také je důležité dobře se seznámit se všemi podmínkami smlouvy a to především s poplatky a výší úroku. Výhodný úrok bývá často doprovázen nepříjemnými poplatky, které půjčku prodraží. Všímejte si proto hodnoty RPSN, která v sobě zahrnuje i všechny s půjčkou spojené poplatky a vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte ročně navíc.

"Většina problémů s podvodníky, kteří nabízejí nevýhodné úvěry, pramení z prosté neznalosti podmínek půjčky. Přitom by stačilo, aby každý žadatel o půjčku přemýšlel a dobře se o všem informoval, a žádní "podvodníci" s půjčkami by neexistovali."

- Robert Šmíd, ekonom

Dobře si vše přečtěte

 

Dávejte si pozor na části smluv psané drobným písmem, často obsahují ty nejpodstatnější informace jako například co se stane v případě, kdy nebudete schopni půjčku splácet.

 

Každá smlouva o půjčce by měla obsahovat jasně definované všeobecné obchodní podmínky, ve kterých jsou jednoznačně vypsány všechny vlastnosti smlouvy. V obchodních podmínkách musí být uvedeny všechny údaje týkající se splácení půjčky jako jsou různé poplatky, forma vyplácení peněz, sankce za nedodržení splátek apod.. Buďte si před podpisem jistí, že všem bodům obchodních podmínek dobře rozumíte.

RPSN

 

Při výběru půjčky se vždy snažte volit z nabídky zavedených a známých finančních institucí. Předejdete tak zbytečným nepříjemnostem s pochybnými lichváři.

 

V každé smlouvě o půjčce či úvěru musí být ze zákona uvedena hodnota RPSN, tedy Roční Procentuální Sazba Nákladů. Jedná se o celkovou částku, kterou ročně přeplatíte, vyjádřenou v procentech. Tato částka zahrnuje kromě úroků i všechny poplatky (za vedení účtu, za zřízení půjčky, atd.) a náklady s půjčkou spojené. Podle hodnoty RPSN tak snadno poznáte, která půjčka je výhodnější a nemusíte se bát žádných dodatečných výdajů.

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2