Češi si užívají pohádkové Vánoce, nejraději mají Tři oříšky pro Popelku

 

Smažený kapr, bramborový salát, cukroví, dárky pod nazdobeným stromečkem, mírumilovná atmosféra a celá rodina u jednoho stolu. Zapomněli jsme na něco, bez čeho by se Vánoce v Česku neobešly? Ale jistě – na pohádky a další nesmrtelné vánoční filmy! Bez nich by svátky v mnoha domácnostech, a zdaleka ne jen těch s malými potomky, nebyly kompletní. Jaké pohádky jsou v Česku nejoblíbenější? A na které z nich se těšíte vy?

vánoční stromek se světýlkyVánoční atmosféra by bez pohádek nebyla kompletní. 

Na to, jaký mají lidé v Česku vztah k vánočním pohádkám, se zaměřil průzkum O2. Ten pro operátora zrealizovala společnost Ipsos a zúčastnilo se ho přes 800 respondentů. Vyplynula z něj nějaká zajímavá data?

Jisté je, že pro většinu Čechů k sobě Vánoce a pohádky či filmy s vánoční tématikou neodmyslitelně patří, o svátcích je sleduje více než 83 % dotázaných. Třetina lidí by uvítala, kdyby jich mohla zhlédnout ještě více, ale kvůli rodinným návštěvám a dalším společenským povinnostem nemohou sledování věnovat tolik času, kolik by se jim líbilo.Těm, kteří si během roku neškudlili dovolenou, překazí velké pohádkové plány letošní rozložení svátečních dnů, které vycházejí na víkend, a tak nepřinášejí tolik volna, kolik by si mnozí jistě přáli a někteří i zasloužili. 

Mladí chtějí zpětné přehrání, starší generace čeká na prověřené české pohádky

Podle O2 tak přibývá, a zejména v „internetové“ věkové skupině do 26 let, lidí, kteří by z těchto důvodů uvítali možnost si vybrané pohádky, filmy a pořady v televizi přehrát zpětně. A digitální televize, kterou operátor svým klientům poskytuje, takovou možnost zahrnuje. Kromě nepřeberného množství filmových snímků v on-line videotéce patří mezi výhody TV služeb od operátorů také fakt, že diváci mohou pořady sledovat nepřerušovaně, tedy bez reklam, které většinu lidí obtěžují.     

TIP

Co je nového na poli tarifů a mobilního internetu?

 

Překvapivé je, že na pohádky se netěší jen děti, jak by se dalo očekávat. Kromě těch nejmladších mají totiž Vánoce spojené s pohádkovými příběhy také příslušníci starších generací, které zajímají především mnoha roky prověřené pohádky české provenience. Mladší diváci do 26 let dávají před klasickými pohádkami přednost spíše vánočně laděným filmům a komediím, případně si během svátků pustí i svůj oblíbený seriál.

Vede Popelka s Libuší Šafránkovou a sovětský Mrazík

Pokud jde o pohádky, zůstávají Češi věrni dílům, z nichž některá jsou více než půl století stará, a to navzdory tomu, že Česká televize pro každé Vánoce připravuje několik nových pohádkových kousků. Zdá se ale, že se zatím žádný z nich, možná s výjimkou snímku Anděl Páně, do srdcí diváků prozatím nevryl. I u českých a zahraničních filmů sázejí Češi i vysílací stanice na prověřené tituly, i když u nich se ve srovnání s pohádkami vesměs jedná o novější díla

snímek z filmu Tři oříšky pro PopelkuPřiznejte se, kolikrát jste už Tři oříšky pro Popelku viděli? Zdroj: Národní filmový archiv 

5 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH ČESKÝCH POHÁDEK:

5 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH ZAHRANIČNÍCH FILMŮ:

Sledujete pohádky i vy? Pokud preferujete rozbalování dárků s filmovým podkresem, můžete se letos na Štědrý den těšit hned na několik výše jmenovaných snímků. Chybět nebudou vítězné Tři oříšky pro Popelku (ČT1 ve 20:20), následované kultovními Pelíšky. TV NOVA ve 20:20 odvysílá Princeznu se zlatou hvězdou, na niž naváže romantická komedie Pretty Woman. TV Prima letos ve stejném čase sází na prověřeného Kevina McCallistera v komedii Sám doma, po kterém bude následovat romantický Duch.

Více vám napoví kompletní TV program. Už víte, jakou pohádku nebo film si rozhodně nechcete nechat utéct?

scéna z filmu PelíškyI Pelíšky se už staly nepostradatelným vánočním filmem. Zdroj: Space Films 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4